Z głęboką czcią i dumą przyjmuję
dany mi symbol pielęgniarstwa.
Ślubuję, że uczynię wszystko
aby stał się on w praktyce
symbolem wszystkiego, co dobre,
ludzkie i szlachetne.
Będę przestrzegać zasad etyki zawodowej,
rzetelnie przygotowywać się
do przyszłej pracy zawodowej.
Zawsze będę służyć pomocą potrzebującym,
słabym i cierpiącym.
Ślubuję dbać o honor uczelni,
wzbogacać jej tradycje i dorobek.
Ślubuję!
To przyrzeczenie pielęgniarskie padło wczoraj, w piątek, 13 maja, z ust 76 studentów I roku Wydziału Pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego, w trakcie uroczystej ceremonii czepkowania, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Nauczyciela w Piotrkowie. 57 studentek otrzymało białe czepki, a 19 studentów przypinkę w kształcie czepka.
W uroczystości obok studentów wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy oraz zaproszeni goście: dr Jolanta Emanuel dziekan Wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych w Piotrkowie, Naczelna Pielęgniarka Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie mgr Zofia Budzisz, Naczelna Pielęgniarka Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie mgr Beata Rzeźnicka, Koordynator Pielęgniarstwa w Instytucie Zdrowia Medicall w Piotrkowie mgr Renata Ingier oraz dyrektor marketingu Instytutu Zdrowia Medicall w Piotrkowie Krzysztof Gębicki.
Gościem honorowym ceremonii była Wacława Kamieńska, nestorka polskiego pielęgniarstwa, organizatorka struktur PCK oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek, która w trakcie II wojny światowej ratowała żołnierzy w szpitalach polowych, jako jedna z 5 Polek odznaczona słynnym Medalem Florence Nightingale.
– Uroczystość czepkowania ma charakter podniosłego święta, specyficznego, dla środowiska pielęgniarek. Symbolika tej uroczystości jest bardzo wymowna i kształtowała się na przestrzeni wieków. W Polsce jest kultywowana od 1911 roku. Kreuje tożsamość zawodową pielęgniarek i pielęgniarzy – mówiła podczas wczorajszej uroczystości dziekan piotrkowskiego Wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych WSPS dr Jolanta Emanuel. – Nie zapominajcie drodzy studenci, że czepek ten zobowiązuje was by czynić wszystko, co dobre, uczciwe i szlachetne. Życzę wam, by zawód pielęgniarki, pielęgniarza dał wam dużo satysfakcji, a zdobyta wiedza pozwoliła na holistyczne zajmowanie się człowiekiem w zdrowiu i chorobie, we wszystkich okresach życia.
Ceremonii czepkowania studentów, przy świetle zapalonego lampionu, symbolu światła nawiązującego do lampki Florence Nightingale, dokonały: mgr Grażyna Kałużna, mgr Anna Felińska, mgr Edyta Kubryn oraz mgr Renata Ingier.
Warto jeszcze dodać, że wielokrotnie przywoływana w trakcie wczorajszej uroczystości postać Florence Nightingale (1820-1910) to angielska pielęgniarka i działaczka społeczna, która wsławiła się między innymi ratowaniem żołnierzy podczas wojny krymskiej. Nazywana „Damą z lampionem” z racji faktu, iż doglądała swych podopiecznych także w godzinach nocnych oświetlając sobie drogę między łóżkami szpitalnymi właśnie lampionem. Dziś uchodzi za symbol nowoczesnego pielęgniarstwa. W 1912 roku Międzynarodowy Komitet PCK ustanowił medal jej imienia, który wręczany jest najbardziej zasłużonym w zawodzie pielęgniarskim.
Tekst: Agawa
Foto: Adam Staśkiewicz