O nawałnicy w telefonie i telewizji

Czwartek, 01 stycznia 20154
Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO).
Fot. Archiwum ePiotrkow.plFot. Archiwum ePiotrkow.pl

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

 

- Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

 

Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja “push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności “wchodzenia” w aplikację. - Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych – mówi szef MAC.

 

Jak to działa

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich

- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)

- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

 

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

 

W komórce

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych “RSO” oraz “Regionalny System Ostrzegania”.

 

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

  • Poradnik obywatela;

  • Alarmowanie i ostrzeganie;

  • Ewakuacja;

  • Pożary;

  • Powodzie i podtopienia;

  • Skażenia, epidemie, zatrucia;

  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;

  • Terror;

  • Bezpieczny wypoczynek;

  • Zagrożenia naturalne i techniczne.

 

Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

 

(źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji)


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

nowy rok ~nowy rok (Gość)01.01.2015 15:13

"gosc-21" napisał(a):
Wszystko w tym kraju działa sprawnie jak rzady PO

Nie no przecież system ściągania od ludzi kasy i masowego wyzysku działa najlepiej na świecie...

30


n0body ~n0body (Gość)01.01.2015 12:10

Tak jak piszesz ... bez sensu otrzymywać info po fakcie,
taki system jest wyłącznie dla władz ...

51


Łukasz G Łukasz Granga01.01.2015 11:24

Wojewódzkie Centrum Zarządzania kryzysowego pięknie działa...Jak było w Gorzkowicach ? Oficjalne ostrzeżenie o nawałnicy wydali 20 minut po fakcie. Nie będę już wymieniał pozostałych zdarzeń...

60


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)01.01.2015 11:10

Problem w tym ,ze korzystanie z komórek w naszym rejonie jest coraz gorsze albo nie mozna sie z nikim połaczyć a jeśli juz to sie nie slyszymy a najczęsciej rozmowa sie urywajak warunki pogodowe sie pogarszaja.To samo dotyczy telewiazji po jej cyfryzacji więcej nie da sie nic obejrzeć jak da,to samo wczoraj było połowy programów brak a reszta co pare sekund sie puzlowala ,wystarczy samochód przejedzie deszcz pada mgla i silny wiatr nic sie nie obejrzy .Nie kupie nowego tv ale i abonamwntu ani grosza nie zaplace bo niby za co.Takiedo dziadostwa jak doczekalismy to nawet na Białorusi nie ma i po co ta cyfryzacja była .Wszystko w tym kraju działa sprawnie jak rzady PO

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat