O prawach i obowiązkach lokatorów, ale także administratorów rozmawiano w radiowym "Maglu". Niejako tradycyjnie nie zabrakło głosów na „nie”, akurat w tym przypadku dotyczących postawy spółdzielni i administratorów. Ale były i pochwały. Np. pod adresem Spółdzielni im. J. Słowackiego.
O prawach i obowiązkach lokatorów mówił też miejski rzecznik konsumentów Bartłomiej Krasiński. - W pierwszej kolejności musimy ustalić w jakich zasobach lokator mieszka ponieważ od tego zależy jakie prawa i jakie obowiązki dotyczą lokatora.
Prawa i obowiązki lokatorów zamieszkujących w zasobach spółdzielni mieszkaniowych są uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Należy pamiętać, że każda spółdzielnia posiada swój statut oraz uchwały podejmowane przez organy spółdzielni. Statut i uchwały są aktami prawa wewnętrznego obowiązującymi spółdzielnię i lokatorów mieszkających w jej zasobach. Różne mogą być prawa i obowiązki lokatorów mieszkających w zasobach tej samej spółdzielni. Różnice mogą wynikać z różnych tytułów prawnych do lokalu. W przypadku spółdzielni możemy mieć do czynienia z lokatorskim prawem do lokalu, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i z wyodrębnioną własnością lokalu.
Rzecznik wyjaśniał też, że w określonych sytuacjach lokatorzy, którzy wyodrębnili własność lokalu mogą utworzyć wspólnotę mieszkaniową i odłączyć się od spółdzielni. - Wspólnoty mieszkaniowe są coraz częściej spotykane w zasobach, którymi zarządzają TBS-y. Wynika to z faktu, że w zasobach tych ostatnich nie ma możliwości ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jedyną formą uzyskania własności lokalu jest wyodrębnienie własności. Jednak nie każdy lokal znajdujący się w zasobach TBS-u można wykupić, czyli wyodrębnić własność lokalu.
B. Krasiński przypomniał, że osoby, które są członkami wspólnot mieszkaniowych i są właścicielami loki mają prawo decydowania np. o stawkach opłat na fundusz remontowy i o przeznaczeniu zgromadzonych środków na konkretne remonty lub modernizacje.
- Do lokatorów wynajmujących mieszkanie od osób fizycznych zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego a w niektórych sprawach również ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - kończy rzecznik.
Prawo prawem, a rzeczywistość rzeczywistością. To akurat wiemy chyba wszyscy. A jeśli ktoś chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej materii, to prosimy bardzo. Jak zwykle w komentarzach.