metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
Paweł ~Paweł (Gość)28.04.2011 10:26

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):
A co zrobić, mądre głowy - tu was zażyję i leżycie - z represjonowanymi po 1989 roku? Z tymi wszystkimi poddawanymi represjom przez ostatnie 22 lata? Co z nimi? Co z głodzonymi emerytami i rencistami? Co z poddawanymi ukrytej eutanazji starymi i chorymi, których państwo łapami NFZ-u leczyć już nie zamierza? Co z robotnikami, których zakłady pracy poddano w "majestacie prawa" przewałkom na gigantyczną skalę?
Tak więc wyskakiwanie akurat z górnikami (przy całym jednak szacunku dla ich parszywego losu), to grube nieporozumienie.
Idąc tym tropem, w trybie ekspresowym prezydent niech teraz buduje po 10 rond na rok, bo przecież inni w kolejce czekają!
Natomiast - wy tam, radni i pan, panie Pawle (gość) - nikt z was nie pamięta o takich ludziach, takich piotrkowianach, jak - wymieniam dla przykładu - prowadzących z narażeniem życia tajne komplety za okupacji licznych nauczycielach ze śp. kochaną przez uczniów panią Matusiakową, o takim kimś, jak śp. pan Span - naczelnik straży pożarnej i założyciel teatru, który grał na nosie władzom carskim, czy z historii nowszej - o znakomitym wychowawcy, harcerzu, konstruktorze (praktycznie z niczego) słynnego na całą Polskę szkolnego planetarium - śp. panu Solarzu, także tak szybko zapomnianym.
Czy nie lepiej, i to pod każdym względem, brzmiałoby jednak rondo Matusiakowej albo Spana albo Solarza? Krótko i na temat.
Nie, skądże! Mędrcy wiedzą swoje. Ono ma się nazywać rondem Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, bo komuś tak tam zaświtało, a co gorsza - dwudziestu bezmyślnie podniosło za tym rękę.


cytat z innego źródła: "(...) Nazwa pochodzi z banku nazw, a znalazła się tam w ubiegłym roku. Wówczas do władz miasta wpłynął wniosek Związku RPŻG o upamiętnienie tych mieszkańców Piotrkowa i okolic, którzy przymusowo pracowali w kopalniach i kamieniołomach i tam polegli.(...)"
Tak więc, jeśli dobrze rozumiem, należy złożyć wniosek do wymienionego "banku nazw", czy to dotyczący osób represjonowanych w różny sposób po 1989 r., czy też wymienionych osób zasłużonych dla Piotrkowa. Z czego Pan wnosi, że ja o nich nie pamiętam? Za radnych nie mogę ręczyć, gdyż nie należę do ich grona. Nie jestem na pewno przeciwnikiem martyrologii narodowej.
Jeśli chodzi o kwestie tzw. "techniczne", to jestem zwolennikiem nadawania rondom nazw niezbyt rozbudowanych. W tym przypadku nazwa wieloczłonowa wynikała raczej z innych, niż "techniczne", względów.
wysłane po raz drugi

00


Romek ~Romek (Gość)28.04.2011 10:29

"Marcin-Majewski" napisał(a):
Czy jest ciężarem? Oczywiście - dla tych, którzy żołnierzy wyklętych wciąż nazywają faszystami,


Czowieku, radzę stąpać po ziemi , a nie unosić się na oparach wybujałego patriotyzmu . Więcej pragmatyzmu, a mniej pozoranctwa w życiu.

00


predatorback ~predatorback (Gość)28.04.2011 10:37

Może to nie temat na to, ale mi Google pokazuje, że ePiotrkow.pl padł ofiarą ataku hakerskiego: https://lh4.googleusercontent.com/-cmiMolAE-k8/TbkmTUet2PI/AAAAAAAAFxc/K9QHjQFTHxQ/atak_na_epiotrkow.jpg

00


Pietrek Pietrekranga28.04.2011 11:06

Dlaczego w Piotrkowie mamy takie idiotyczne nazwy rond? Nie mozna bylo jakos normalnie np rondo zalesickie

00


P51 ~P51 (Gość)28.04.2011 11:09

Że zacytuję Lorda Farquad'a ze Shreka:
"...no nieee...wyborne! "

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)28.04.2011 11:32

"Romek" napisał(a):
Czowieku, radzę stąpać po ziemi , a nie unosić się na oparach wybujałego patriotyzmu . Więcej pragmatyzmu, a mniej pozoranctwa w życiu.


To nie opary wybujałego patriotyzmu - to pamięć o tych, których skazano na zapomnienie. Zresztą nie widzę problemu, którzy co niektórzy z Państwa robią - decyzja została przyjęta przez aklamację. Jeśli komuś się nie podoba proszę pisać do poszczególnych radnych biorących udział w głosowaniu, na których głosowaliście w wyborach.

Komentarz był edytowany przez autora: 28.04.2011 11:35

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)28.04.2011 12:12

"Marcin-Majewski" napisał(a):
Nadanie takiej nazwy rondu miejskiemu jest najprostszą metodą upamiętnienia jakiejś osoby, bądź grupy osób. Czy jest cię


A jaki był sens nadania rondu nazwy imienia Agnieszki Osieckiej? Czyż ona piotrkowianką była, czyż wspaniale się "prowadziła"?
Obłęd.
Osobiście czekam na upamiętnienie Ronalda Reagana. To postać bardzo zasłużona dla Polski , człowiek bez którego Wałęsa / TW "Bolek" / do dzisiaj przez płot by skakał , biegnąc do przyzakładowego sklepiku po kolejnego
jabola.

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)28.04.2011 12:21

"MARKPIO" napisał(a):
A jaki był sens nadania rondu nazwy imienia Agnieszki Osieckiej? Czyż ona piotrkowianką była, czyż wspaniale się "prowadziła"?


Czyż Piotrkowianinem był Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Hugo Kołłątaj etc? Agnieszka Osiecka była wybitną poetką, nasz wieszcz narodowy również dobrze się nie prowadził mówiąc delikatnie, a chyba nie ma takiego miasta w Polsce, w którym nie ma jego ulicy, placu, skweru.
Pan Larecki wspomniał o kilku Piotrkowianach, których należy upamiętnić - i w pełni się zgadzam, ale najpierw pierwszeństwo mieć powinni bohaterowie zapomniani. To nie jest tak, że nazwa np. Żołnierzy Wyklętych nie dotyczy Piotrkowa - dotyczy i to w ogromnym stopniu. Co do innych wybitnych postaci jak np. ks. Pecolt to kiedyś na tym forum wspomniałem - powstaje centrum ku demokracji w klasztorze Panien, nie widzę przeszkód by to Centrum nosiło nazwę człowieka ważnego chyba dla każdego Piotrkowianina, którego postać tak zrosła się z kościołem rektorskim jak obraz Matki Bożej z ołtarzem głównym. Mówi również Pan Larecki o prof. Solarzu - postaci rzeczywiście wybitnej i teraz mam pytanie: czy Planetarium, którego jest ojcem ma patrona? Dlaczego więc nie nazwać Planetarium jego imieniem? Dla mnie to jest nie tyle dobrym pomysłem co naturalnym. Tylko w tym celu trzeba się zorganizować, zebrać jakieś podpisy, porozmawiać z dyrekcją, poruszyć zwłaszcza absolwentów Chrobrego pamiętających profesora. Ja wiem z własnego doświadczenia, że wiele wysiłku potrzeba, żeby przeprowadzić taką akcję. Ale najłatwiej jest siedzieć i krytykować radnych(wszystkich!)za nadawanie nazwy rondom, czy ulicom w dodatku w taki sposób, który nie konstatuje pomysłu nazwy, ale obraża tych kogo ma upamiętniać.

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)28.04.2011 12:28

"Marcin-Majewski" napisał(a):
był Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Hugo Kołłątaj etc? Agnieszka Osiecka była


Idąc takim tokiem rozumowania rozumiem że następne rondko będzie miało nazwę np: Alfonsa Al Capone... Bo on też zasłużony, ba, na całym świecie znany, też z Piotrkowem nie powiązany /chyba że współfinansował budowę wieży ciśnień / . No i umarł, co najważniejsze!

Komentarz był edytowany przez autora: 28.04.2011 12:30

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)28.04.2011 12:38

"MARKPIO" napisał(a):
A jaki był sens nadania rondu nazwy imienia Agnieszki Osieckiej? Czyż ona piotrkowianką była, czyż wspaniale się "prowadziła"?


A i tu, proszę ja Ciebie, zaskoczę Cię. Być może jestem jedynym, który wie, że Agniecha do Piotrkowa przyjeżdżała, gdyż miała tutaj rodzinę i to ludzi o bardzo znanym kiedyś nazwisku. Bliską krewną tychże ludzi była (jest!) także Barbara Krafftówna.

00


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat