Co wniosły zmiany z 11.03.2013r UE odnośnie testowaniu na zwierzętach jakie grożą za nie przestrzeganie ustawy kary w Polsce.
..Obecnie na terenie Unii Europejskiej doświadczenia z udziałem zwierząt mogą być przeprowadzane jedynie przy badaniach nad toksycznością powtórnej dawki, toksycznością reprodukcyjną (działanie składnika na rozrodczość) oraz toksykokinetyką (działanie składnika w czasie). 11 marca, niezależnie od tego czy pojawią się metody alternatywne czy nie, powinien wejść w życie całkowity zakaz przeprowadzania testów kosmetycznych na zwierzętach. Jednak, jak to bywa w tego typu zapisach, istnieje możliwość odstąpienia od zakazu. W szczególnych okolicznościach, gdy pojawią się obawy dotyczące bezpieczeństwa danego składnika kosmetycznego, państwo członkowskie będzie mogło zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o pozwolenie na przeprowadzenie testów.Jaka kara czeka firmy, które złamią zakaz? Według polskiego ustawodawstwa osobie przeprowadzającej doświadczenia na zwierzętach w celu testowania kosmetyków lub środków higieny grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Jeżeli natomiast dzieje się to ze szczególnym okrucieństwem kara ta może zostać wydłużona do dwóch lat.
Pani Beato,
chciałbym zapytać jaki jest Pani stosunek do sprawy, która wydarzyła się w schronisku w Mielcu w 2011roku? Ten proces oczywiście nie dotyczył tylko mieleckiego schroniska, tylko wciąż odbywa się na dużą skalę (myślę, że można oszacować skalę na kilka tysięcy szt.) w całej Polsce i praktycznie jest poza jakąkolwiek kontrolą (odbywa się na zasadzie domniemania dobrej woli tzw. "partnera").
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!