Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
Od piątku mieszkańcy miasta mogli mieć problem ze sprawdzeniem stanu jakości powietrza. Wraz z rozpoczęciem weekendu, nastąpiła bowiem awaria analizatora stacji pomiarowej znajdującej się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 13. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi zapowiada jak najszybsze usunięcie usterki.
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wilgoć to poważny problem, który, jeśli nie jest rozwiązany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Będą nimi grzyby, pleśń, a także podwyższone koszty związane z ogrzewaniem, czy nieprzyjemny zapach. By poradzić sobie z wilgocią, wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jednak nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę to, ile tego typu urządzeń jest obecnie dostępnych w sprzedaży. Zanim więc dokonasz zakupu, musisz dokładnie wiedzieć, z czym jest problem i jak funkcjonuje osuszacz.
Tomaszowską 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej będzie dowodził płk Adam Marczak. Zastąpił na tym stanowisku gen. Stanisława Kaczyńskiego.
14 czerwca w Łódzkim Domu Kultury podsumowano projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę”, w którym wzięło udział kilkaset dzieci z 32 instytucji kultury regionu łódzkiego. Podczas blisko 3 miesięcy dzieci uczestniczyły w 160 warsztatach zorganizowanych w: Łódzkim Domu Kultury, Politechnice Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w regionalnych ośrodkach kultury.