Pompa ciepła to zdecydowanie urządzenie grzewcze cieszące się obecnie największym zainteresowaniem. Jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo tanie w eksploatacji, co skłania wielu właścicieli domów i osoby dopiero planujące budowę do wyboru ogrzewania opartego właśnie na pompie ciepła. Co jednak jest lepsze – pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Które rozwiązanie wybrać?
Jedną z kwestii, o którą często pytają klienci zainteresowani pompami ciepła, jest wielkość takiego urządzenia. Czy można je porównać do lodówki, czy raczej klimatyzatora? Czy pompa stoi na zewnątrz budynku, czy w środku? Czy potrzebuje specjalnego pomieszczenia, czy może „stać kątem” w rogu pokoju? Odpowiedź jest enigmatyczna: to zależy. Dowiedz się od czego i poznaj rodzaje pomp ciepła.
Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, które wykorzystuje odnawialne źródła energii – wiatr, wodę lub geotermię. Jest ono energooszczędne i przyjazne dla środowiska, umożliwia ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody użytkowej. Dowiedz się, czy warto zainstalować pompę ciepła i ile to kosztuje.
Pompy ciepła to urządzenia, które zamiast procesu spalania określonych surowców, do emitowania ciepła wykorzystują energię dostępną w otoczeniu. To coraz częściej spotykane rozwiązanie – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach handlowo-przemysłowych. Jakie są ich zalety?
Wybierając pompę głębinową należy się kierować przede wszystkim jej parametrami hydraulicznymi, które muszą być adekwatne do wydajności studni oraz sposobu wykorzystania pobieranej z niej wody (cele bytowe, spożywcze, rolnicze, przemysłowe etc.). Ważnym kryterium jest również to, aby pompa posłużyła jak najdłużej, nie tylko w okresie obowiązywania gwarancji producenta. Idealna dla właściciela sytuacja to taka, w której po zamontowaniu pompy w studni można o niej zapomnieć na wiele lat i mieć zapewnione nieprzerwane dostawy wody. Jak wybrać pompę głębinową na lata? Mamy dla Ciebie najlepsze wskazówki.
Nawet 21 tys. złotych dofinansowania będzie można otrzymać na zakup i montaż pompy ciepła w nowobudowanym domu. Program dopłat chce uruchomić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Nowe lub rozbudowywane budynki (w tym domy) muszą spełniać wyższe normy energooszczędności. Zmiany te są następstwem proekologicznej dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie nowo wybudowane domy, osiągną status zeroenergetycznych.