Jeśli planujesz budowę lub rozbudowę domu dokładnie zapoznaj się z nowymi wymaganiami. Nowe przepisy wymuszają bowiem na inwestorze zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego i nowych rozwiązań izolacji termicznej . Celem wprowadzanych zmian jest m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy ogrzewaniu domu.
Boom na rynku pomp ciepła
Na rynku polskim mamy prawdziwy boom związany z zakupem pomp ciepła. Jak podaje portal Money.pl z raportu PORT PC – Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła wynika, że od stycznia do czerwca 2020 r. sprzedano w Polsce ponad dwukrotnie więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie w roku poprzednim i to mimo pandemii, która mogła zniechęcać do inwestycji w modernizację systemów grzewczych. Jak przekonają eksperci Na taki wybór Polaków wpływ nie tylko udzielane dotacje, ale i koszt użytkowania takiego systemu grzewczego.
Najtańsze źródło ogrzewania?
Okazuje się, że wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy może być nowoczesna i wydajna pompa ciepła NIBE. Pompy te gwarantują dostarczanie ciepła nawet przy temperaturze zewnętrznej -25 stopni Celsjusza. Producent zapewnia, że dzięki wysokiej wartości współczynnika SCOP ~ 5 z 1kWh energii elektrycznej uzyskuje się aż 5 kWh ciepła. W połączeniu z fotowoltaiką, urządzenie działa praktycznie bezkosztowo.
Praktyczne i ekologiczne
Kotłownia kojarzy Ci się z ciągłym sprzątaniem? Dzięki pompie ciepła to miejsce będzie czyste i przyjazne. Zapomnij o rozpalaniu w piecu czy pamiętaniu o dokładaniu opału. Czyszczenie „ślimaka” przejdzie do historii. Użytkowanie pompy to sama przyjemność. Urządzenia są czyste i ciche (ok. 39 dB). Dodatkowo inteligentny system pozwala na zdalne śledzenie i sterowanie systemem centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie tej energii pozwoli znacznie zmniejszyć niską emisję, która jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. Życie w czystym środowisku i oddychanie dobrym powietrzem staje się ważną potrzebą dla wielu z nas.
Jaki model pompy wybrać?
Przed dokonaniem wyboru, warto zrozumieć, jak działają pompy ciepła. - Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Energia z atmosfery jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorący czynnik transportowany jest przewodem do jednostki wewnętrznej. Tam, w skraplaczu oddaje ciepło, które trafia dalej do domowej instalacji grzewczej – czytamy na stronie jednego z czołowych producentów pomp, firmy Viessmann.
Ważne parametry
Dobór modelu pompy ciepła powinien odpowiadać sezonowemu zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną z uwzględnieniem powierzchni zabudowy, kształtu obrysu budynku, szczelności, ewentualnej termoizolacji czy podpiwniczenia.
Dlatego przy wyborze konkretnego urządzenia – oprócz ceny, warto pamiętać o dwóch kluczowych parametrach: COP (coefficient of performance) i SCOP (seasonal coefficient of performance).
Pierwszy z nich COP to współczynnik wydajności, który podaje stosunek ilości dostarczanego przez pompę ciepła do ilości energii elektrycznej, która została zużyta podczas jej pracy. W przypadku SCOP mowa o stosunku energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w sezonie grzewczym do energii zużytej w tym czasie przez pompę.
Jak wybrać instalatora?
Przejrzysta umowa buduje zaufanie klientów. Poproś o wysłanie wzoru umowy na maila. Sprawdź ile firma działa na rynku. Czy doradcy są w stanie odpowiedzieć na każde Twoje pytanie? Wczytaj się w warunki gwarancji pompy ciepła. Dużym plusem są również własne ekipy montażowe i magazyny.