artykuł sponsorowany

Pompa ciepła - ile miejsca zajmuje?

Piątek, 03 listopada 2023
Jedną z kwestii, o którą często pytają klienci zainteresowani pompami ciepła, jest wielkość takiego urządzenia. Czy można je porównać do lodówki, czy raczej klimatyzatora? Czy pompa stoi na zewnątrz budynku, czy w środku? Czy potrzebuje specjalnego pomieszczenia, czy może „stać kątem” w rogu pokoju? Odpowiedź jest enigmatyczna: to zależy. Dowiedz się od czego i poznaj rodzaje pomp ciepła.
Pompa ciepła - ile miejsca zajmuje?

Planując zagospodarowanie pomieszczeń w nowym domu albo remontując i wtórnie aranżując stary budynek, istotną kwestią jest organizacja przestrzeni dla urządzenia grzewczego. Zwykle nie jest to pomieszczenie tak reprezentacyjne jak salon czy kuchnia, jednak z punktu widzenia funkcjonowania domu, jest równie istotne. W zależności od tego, jaka instalacja grzewcza będzie zamontowana, potrzebna przestrzeń może mieć różną kubaturę oraz być obłożona dodatkowymi warunkami np. w zakresie wentylacji.

I tak dla przykładu kotłownia z kotłem na węgiel powinna być dużym pomieszczeniem, aby mieć gdzie składować opał na jesień i zimę. Mniej przestrzeni potrzebuje kocioł gazowy. Ale tu w zależności od tego, czy komora spalania jest otwarta, czy zamknięta, obowiązują inne przepisy regulujące kwestię wentylowania kotłowni. A jakiego pomieszczenia potrzeba, aby zamontować pompę ciepła?

Rodzaje pomp ciepła

Mówiąc o pompie ciepła, zasadniczo ma się na myśli urządzenie, które wykorzystując dolne źródło ciepła przenosi energię na górne źródło, czyli instalację grzewczą. Uwzględniając rodzaj dolnego źródła ciepła, trzeba wyróżnić następujące rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzne pompy ciepła,

  • pompy ciepła wodne,

  • pompy ciepła gruntowe,

  • pompy ciepła hybrydowe, w których gazowy kocioł kondensacyjny (bądź olejowy, pelletowy itd.) współpracuje z pompą ciepła.

Jeśli natomiast dokonywać podziału w oparciu o budowę pompy ciepła, można wyszczególnić:

  • pompy ciepła typu split,

  • pompy ciepła typu monoblok.

W rozważaniach ile miejsca zajmuje pompa ciepła szczególnie istotny jest drugi podział, bowiem pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek, a monoblok - z jednej.

Jak wygląda pompa ciepła typu split?

Główna cecha pomp ciepła typu split, która odróżnia je od monobloków, to układ chłodniczy rozdzielony między dwie jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną - połączone przewodem z czynnikiem chłodniczym. Z faktu rozdzielenia podzespołów wynikają inne różnice:

  • lokalizacja modułu zewnętrznego jest podyktowana lokalizacją podzespołu, który znajduje się wewnątrz budynku. W instrukcji montażu pompy ciepła konkretni producenci zawsze podają zalecaną odległość. Jeśli zostanie ona zachowana, starty energii podczas wymiany czynnika chłodniczego będą nieznaczne.

  • Wielkością jednostka wewnętrzna przypomina kocioł gazowy. Jednostka zewnętrzna jest nieco większa i gabarytami zbliżona do dużego klimatyzatora. Dla przykładu: wymiary jednostki zewnętrznej pompy ciepła Immergas MAGIS PRO 4 V2 to 64 cm wysokości i 88 cm szerokości (z przyłączem 93,4 cm), natomiast jednostka wewnętrzna ma 44 cm szerokości, 76 cm wysokości i 25 cm głębokości.

  • Wewnętrzna część pompy ciepła nie musi być montowana w dedykowanym pomieszczeniu (wydzielonej kotłowni). Szczególnie, że do działania nie potrzebuje opału, który dobrze jest trzymać obok. Nie może jednak znajdować się w przestrzeni, w której stale przebywają domownicy (stale czyli ponad 4 godziny dziennie).

  • Montaż pompy typu split jest bardziej skomplikowany, niż monobloku i wymaga instalacji przez specjalistę z uprawnieniami F-gazowymi.

  • Część hydrauliczna układu (naczynie przeponowe, wymiennik płytowy i pompa cyrkulacyjna) znajduje się w jednostce wewnętrznej w budynku więc w razie długotrwałej awarii prądu i mrozu na zewnątrz, nie ma ryzyka, że zamarznie.

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła typu monoblok?

Monoblok składa się tylko z jednej jednostki, która montowana jest na zewnątrz budynku. W zależności od zaleceń producenta, powinna ona znajdywać się w nieznacznej odległości od budynku - od kilkudziesięciu centymetrów do półtora metra. W praktyce monoblok może stać nawet na dachu, trzeba tylko pamiętać o dostępie serwisowym do urządzenia. Jeśli spojrzeć na jego wymiary, to dla przykładu monoblok Magis M12 T EH9 czyli pompa ciepła Immergas ma niespełna 140 cm szerokości, 86,5 cm wysokości i niecałe 53 cm głębokości.

Inne cechy pomp ciepła typu monoblok to:

  • prosty proces instalacji, w którym nie musi uczestniczyć instalator posiadający uprawnienia na F-gazy. Szczelność układu chłodniczego gwarantuje producent urządzenia (urządzenie jest napełniane podczas produkcji).

  • Brak konieczności budowy połączenia rurowego dla czynnika chłodniczego.

Pompy ciepła a inne domowe urządzenia

Warto zwrócić uwagę, że pompa ciepła może służyć zarówno do podgrzewania wody na potrzeby instalacji grzewczej, jak przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W tym celu musi być albo wyposażona w zintegrowany zasobnik, albo podłączona do niezależnego zbiornika.

Dodatkowo, pompy ciepła mogą mieć opcję chłodzenia. Jeśli system grzewczy zostanie uzupełniony o klimakonwektor, nie trzeba kupować i montować zewnętrznej instalacji klimatyzacji.

Dofinansowanie na pompy ciepła

Na koniec należy dodać, że na pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, „Mój prąd” oraz Moje Ciepło. Kwota o jaką można wnioskować to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto, do pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, takich jak większość modeli oferowanych przez Immergas, przewidziano zwiększone finansowanie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat