Łódzki Dom Kultury zorganizował w siedzibie Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie praktyczne warsztaty graffiti. Były one realizowane w ramach projektu „Street Art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”. Ich uczestnicy, za pomocą farb w areozolu i szablonów tworzyli kolorowe obrazy na płytach. Pomagał im w tym Piotr Saul, znany streetartowiec, na co dzień wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Piotrków jest jednym z 10 miast województwa łódzkiego, obok Bełchatowa, Opoczna, Sieradza, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Wielunia, Kutna, Radomska i Zgierza, które bierze udział w tym projekcie. – To już piąta edycja, poprzednie „Graffiti – sztuka miasta” cieszyły się dosyć dużą popularnością, dlatego postanowiliśmy powrócić z tym projektem w nieco zmienionej formie – mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. – Tym razem skierowaliśmy projekt do lokalnych animatorów kultury. To czego nauczą się na naszych warsztatach, mamy nadzieję, przekażą młodzieży z którą współpracują na co dzień w swych ośrodkach.
Czwartkowe działania praktyczne poprzedziły w miniony wtorek, 24 czerwca, warsztaty teoretyczne, w ramach których uczestnicy poznali dzieje Street Art'u oraz dowiedzieli się o tzw. dobrych praktykach. – Lubię wyzwania i rzeczy nowe – mówiła Gabriela Szymańska-Kaczmarek, nauczycielka plastyki, uczestniczka projektu. – Gdy studiowałam graffiti było kojarzone ze stanem wojennym, z buntem przeciwko ówczesnej rzeczywistości. Od wielu lat uczę dzieci plastyki i rysunku. Sądzę, że wiedza, którą im przekaże będzie dla nich czymś zupełnie nowym, ale również czymś, co jest modne i co je zachęci do jeszcze innych działań plastycznych niż tylko takie nudne rysowanie.
Ciekawość przywiodła na warsztaty Artura Jagodzińskiego. – W mieście jest dość nudno więc takie wydarzenie, jak Street Art, które tu się pojawiło jest czymś ciekawym i oryginalnym – mówi. – W Piotrkowie graffiti jest sporadyczną formą sztuki. Chciałem zobaczyć jak powstaje, jakich farb trzeba używać.
Zgodnie z założeniami projektu w każdym z miast, w którym jest on realizowany, w warsztatach z w pierwszym etapie może wziąć udział 10 osób. – W każdym z tych miast udaje nam się zebrać prawie całą grupę uczestników. Głównie są instruktorzy ośrodków kultury oraz nauczyciele plastyki – mówi Natalia Korzeniowska z ŁDK. – Początkowo niektórzy podchodzą do tych warsztatów z pewną nieśmiałością. Jak słyszą słowo „Street Art” nie bardzo wiedzą ,co to słowo oznacza, ale kiedy przyjeżdża do nich artysta, tak jak dziś tutaj Piotr Saul, wrocławski streetartowiec, który przybliża im zasady tej sztuki, opowiada o swojej działalności, wtedy te osoby się otwierają i włączają w całe to działanie.
Odbywające się warsztaty animatorów to pierwszy etap projektu „Street Art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”.Drugi etap będzie odbywał się ws lipcu i sierpniu i będzie polegał na działaniach prowadzonych przez animatorów. Ich zadaniem będzie zgromadzić odpowiednią grupę osób, z którą będą pracowali i malowali w wyznaczonym przez siebie miejscu. W ten sposób powstałe prace wezmą udział w konkursie. Na podstawie dokumentacji fotograficznej, a także wizyt lokalnych naszych wykładowców jury wybierze najciekawszy projekt i najciekawszą realizację. Wielki finał projektu odbędzie się prawdopodobnie 20 września w Łodzi. Wtedy animatorzy wspólnie wykonają, w wyznaczonym przez ŁDK miejscu, prace ze Street Artu.
Agawa