Sprawa swój początek miała w 2019 roku. Od dłuższego czasu mieszkańcy ul. Wiślanej w Piotrkowie skarżyli się na przykry zapach z kanalizacji. Sprawa była o tyle dziwna, że problem występował wyłącznie w poniedziałkowe poranki. Nikt nie spodziewał się, że ma to związek z procederem pozbywania się toksycznych opadów.
- Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie zakończyła postępowanie i w czerwcu 2020r. skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. wobec 3 oskarżonych - Ireneusza C. oskarżonego o czyn z art. 182 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, Krzysztofa C. oskarżonego o czyny z art. 182 §1 kk i z art. 270 §1 kk, oraz wobec Tomasza Z. oskarżonego o czyn z art. 182 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk - mówi Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie.
Wszyscy zostali oskarżeni z art. 182 kodeksu karnego dotyczącego zanieczyszczania środowiska w znacznych rozmiarach:
Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub ziemię substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Przypomnijmy, pracownicy Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji, próbując wyjaśnić przyczyny uciążliwości przy ul. Wiślanej, przeprowadzali kontrole studzienek kanalizacyjnych. Mężczyźni byli zszokowani tym, co zobaczyli. Gdy podnieśli właz jednej ze studzienek przy ul. Poprzecznej w Piotrkowie, z otworu buchnęły opary, a kanalizacją płynęła gorąca, żrąca ciecz.
Pracownicy zakładu postanowili pobrać próbki żrącej cieczy do badań laboratoryjnych. Wyniki wprawiły w osłupienie Michała Rżanka, prezesa Piotrkowskich Wodociągów. Zbadana próbka miała pH 1,4, a to świadczy o ściekach na bazie kwasu siarkowego. Norma siarczanów wynosi 500 mg/dm3, a badanie wykazało ich około... 65 tysięcy mg/dm3!!! Podobnie fosfor i azot przekraczały dozwolone normy o setki procent.
Przeczytaj także: Tony toksycznych odpadów w miejskiej kanalizacji