Wspólnie zadbają o Zalew Sulejowski

Region Piątek, 22 października 202120
W Sulejowie przedstawiciele kilku samorządów gminnych oraz instytucji podpisali porozumienie dotyczące ochrony Zalewu Sulejowskiego i cennych przyrodniczo obszarów wokół niego. W ramach współpracy sygnatariusze planują realizować wspólne projekty i razem pozyskiwać na nie fundusze. Po podpisaniu listu intencyjnego odbyło się seminarium dotyczące przygotowywania i realizacji partnerskich projektów infrastrukturalnych z zakresu ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonej turystyki.

Ładuję galerię...

 

Porozumienie na rzecz „Ochrony wód Zalewu Sulejowskiego, rzeki Pilicy oraz terenów cennych przyrodniczo poprzez zrównoważony rozwój gospodarki turystycznej, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, ochrony powietrza oraz przywracanie bioróżnorodności wraz z przeciwdziałaniem zagrożeniom środowiskowym” zostało podpisane na terenie historycznego Opactwa Cystersów w Sulejowie.

 

Dokument podpisali przedstawiciele dziewięciu podmiotów, wśród których znalazły się m.in. Wody Polskie, Lasy Państwowe, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, a także samorządy czterech gmin: Sulejowa, Aleksandrowa, Ręczna oraz Mniszkowa.

 

- Jesteśmy wszyscy skazani na współpracę. Bez niej ochrona nie tylko Zalewu Sulejowskiego, ale także lasów i całego terenu wokół, jest po prostu niemożliwa – mówił burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. - Każdy z nas ma swoje zadania i cele związane z rozwojem i troską o ten obszar, ale w wielu przypadkach się one zazębiają, a nawet pokrywają. W takich sytuacjach będziemy mogli wspólnie wystąpić o pieniądze rządowe lub unijne – dodał.

 

Jako przykład takiego obszaru możliwej współpracy, burmistrz Sulejowa wymienił tworzenie tras i ścieżek rowerowych czy kajakowych przez kilka samorządów. Jego zdaniem tego typu projekty Sulejów mógłby realizować wspólnie z gminami Aleksandrów, Ręczno, a także Mniszków. 

 

Potrzebę wspólnego rozwijania turystyki kajakowej w przemyślany i usystematyzowany sposób dostrzega również wójt Ręczna Piotr Łysoń, który zwraca uwagę także na inną sprawę. - Jeśli chcemy zadbać o Zalew Sulejowski, trzeba zacząć u źródeł, czyli także u nas. Dobrym przykładem są tu nieczystości, które wpuszczone u nas do rzeki, z nurtem trafią to także do Sulejowa. Dlatego uważam, że wspólnie powinniśmy realizować program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w naszych gminach oraz zadbać o retencję wody – mówił włodarz Ręczna.

 

Na wspólne tworzenie infrastruktury turystycznej wzdłuż rzeki Czarnej oraz Pilicy ma nadzieję także wójt Aleksandrowa Paweł Mamrot. Podkreślił on także konieczność realizowania wspólnych działań, mających na celu promocję tego obszaru, jako dobre miejsce do zwiedzenia i do życia, a dzięki temu przyciągnięcie turystów czy przyszłych mieszkańców.

 

Z rosnącej popularności turystycznej Zalewu Sulejowskiego oraz jego rejonu cieszy się dr Piotr Wypych, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jednocześnie zaznacza, że dzięki dokumentowi będzie można zadbać, aby dalszy rozwój turystyczny tego obszaru był zrównoważony.

 

- Chcemy czuwać, aby chłonność środowiska na Zalewie i w jego rejonie nie była przekraczana. Niestety teraz jest „wolna amerykanka” i w wyniku ruchu turystycznego w dolinie Pilicy, ten wskaźnik jest obecnie nawet sześciokrotnie przekraczany. Teraz będziemy musieli trochę nad tym zapanować – wyjaśnia dr Piotr Wypych.

 

Duży ruch turystyczny w rejonie Zalewu Sulejowskim to także rosnące zanieczyszczenie tego obszaru. Sygnatariusze porozumienia, właśnie walkę z nadmiarem śmieci oraz powstawaniem dzikich wysypisk, także postawili sobie za jedno z najważniejszych zadań na najbliższe lata.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (20)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
realnie ~realnie (Gość)22.10.2021 10:15

Tak gwoli przypomnienia co wyszło z poprzednim programem.
https://epiotrkow.pl/news.php?url=Kto-odpowie-za-utopienie-milionow-w-Pilicy-,2093

60


bez cenzury ~bez cenzury (Gość)22.10.2021 09:30

:D tylko tyle i aż tyle
Tym razem cenzura przepuści??

40


obs. ~obs. (Gość)22.10.2021 09:28

Moim skromnym zdaniem ten zbiornik powinien mieć jednego gospodarza i to co najmniej na szczeblu województwa. Te różne "porozumienia" wójtów /burmistrzów/ do niczego nie prowadzą gdyż medialnie są oni zgodni co do współpracy ,ale jeśli przyjdzie do konkretów to każdy ma "interes" inny. Tak było od 90-tych i tak będzie.
Ps. Burmistrz Sulejowa już się otrząsnął z "klęski studniowej" i widać humor mu wrócił. Ale zapytam co dalej wodociągami panie burmistrzu?

61


Hmmm ~Hmmm (Gość)22.10.2021 09:22

Super inicjatywa, tylko żeby nie skończyło się tak jak z reguły kończą się porozumienia... wszyscy poklepią się po ramionach, zrobią kilka spotkań, zaproszą media, pochwalą się fotkami na portalach społecznościowych.. a w realnym świecie nadal będzie tak jak jest, bo jeden ogląda się na drugiego, żeby tamten zrobił, bo to jego teren.

40


Suzuki ~Suzuki (Gość)22.10.2021 08:55

Wszystko blichtr i fantastyka ,dostępu do wody bronią prywatne tereny.

80


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat