Weterani Lewicy przeciwni awansowi "Warszyca"

Dziennik Łódzki Czwartek, 25 czerwca 2009, aktualizacja 25.06.2009 12:1032
Postkomuniści ze stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie wystąpili przeciwko awansowaniu kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc, żołnierza AK oraz twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na stopień generała.

Po publikacji "Polski Dziennika Łódzkiego", krytykującej pierwszą odmowną decyzję MON w sprawie awansu dla "Warszyca", minister obrony Bogdan Klich zmienił zdanie i wystąpił do prezydenta RP o pośmiertne awansowanie kpt. Sojczyńskiego na stopień generała brygady.

 

Rozwścieczyło to Weteranów Lewicy z Piotrkowa. Bogusław Jakubowski, przewodniczący Weteranów Lewicy, były milicjant, skierował sprzeciw do ministra Klicha. "To przypadek bez precedensu, tym bardziej, że chodzi o największego bandytę i zbrodniarza grasującego po zakończeniu wojny, mordercę ponad 170 osób" - napisał do ministra szef Weteranów. Na poparcie wymienia przykłady - jak to określił - zbrodni żołnierzy "Warszyca" na funkcjonariuszach MO i UB, żołnierzach WP, członkach PPR i ORMO, działaczach ludowych. Jakubowski domaga się, by minister wycofał wniosek o awansowanie "Warszyca".

 

Lament komunistów jest spóźniony. Minister Bogdan Klich polecił pilnie awansować "Warszyca" 25 maja zaraz po publikacji "Polski Dziennika Łódzkiego". Następnego dnia wniosek trafił do Kancelarii Prezydenta RP, a potem uzyskał pozytywną opinię szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Awans ma być ogłoszony uroczyście w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia.

Dr Tomasz Toborek, szef referatu badań naukowych w łódzkim IPN, autor książki o "Warszycu", podkreśla, że Sojczyński był zaprzeczeniem człowieka, jakim chciała go uczynić komunistyczna propaganda. Nie miał w sobie nic z watażki. Był typem urzędnika - nauczyciela. Swoich żołnierzy wychowywał i wpajał im patriotyczne wartości.

- Wyjątkowa bezkompromisowość i szukanie sprawiedliwości nie pozwoliły mu pogodzić się ze zniewoleniem kraju - mówi Toborek. - Był gorącym patriotą w przeciwieństwie do bronionych przez Weteranów Lewicy miernot. Autorzy listu udają, że nie wiedzą, że także ludzie, którzy zdecydowali się na ujawnienie byli przez "łaskawą, legalną władzę" aresztowani, torturowani i skazywani.

Reżyser Ryszard Bugajski, który na naszych łamach komentował kłopoty z awansem "Warszyca", podkreślił, że nie wolno dać się złapać w pułapkę fałszywej interpretacji historii wciąż lansowanej przez środowiska postkomunistyczne.

 

Marek Obszarny POLSKA Dziennik Łódzki

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obiektywny ~obiektywny (Gość)29.06.2009 11:18

I już naprawdę na koniec tej jałowej jak mi się wydaje dyskusji (chociaż poglądy nie zmieniają tylko krowy - więc jest nadzieja na zmądrzenie niektórych osób ). Lewica dzieliła się i dzieli na różne nurty i frakcje, a są nimi: jakobinizm, socjalizm, socjalizm utopijny, komunizm, marksizm, sojalizm narodowy, nazizm, hitleryzm, faszyzm, bolszewizm, leninizm, stalinizm, trockizm, maoizm, socjaldemokracja, socjaliberalizm, socjaldemoliberalizm, feminizm, ekofaszyzm, homitern, kinderlawizm, polpotyzm, castryzm, socjalizm panarabski, sandinizm - więcej nie pamiętam, za te i inne serdecznie żałuję, że mogli je wymyślić i uruchomić w społecznej rzeczywistości wykształceni i inteligentni ludzie; ludzie ludziom gotują ten los. Tragiczne, smutne, dołujące i najgorsze jest to, że są kontynuatorzy i naśladowcy tych lewicowych mrzonek, które doprowadziły i nadal doprowadzaja do milionów milony tragedii. Modlę się za nich, bo tylko pozostaje modlitwa za zacietrzewionych i zaślepionych nienawiścią, zazdrością i zawiścią zlewaczonych bliźnich, bo cóż mi pozostaje. Szczęść Wam wszystkim czytelnikom i tworzącym epiotrkow.pl

10


obiektywny naprawdę PO raz ostatni ~obiektywny naprawdę PO raz ostatni (Gość)29.06.2009 08:01

Panie Lewicowiec, a raczej "trockista" albo "maoista" w przeciwieństwie do Pana jestem w stanie oddać życie za: Wiarę, mój Kościół Rzymsko-Katolicki, najbliższych, Ojczyznę, przyjaciół, a nie za jakikolwiek system POlityczny, gospodarczy i spółeczny. Pan jest w stanie za ideologię i za ustrój POlityczno-prawny państwa i społeczeństwa oraz prawdę o różnicach między centrolewicą, prawicą, centroprawicą i lewicą na POczątek obrażać i lekceważyć nieznanego Panu człowieka czy grupy osób warstw lub narodów podejrzanych rewolucyjnie ( burżuje, obszarnicy, Żydzi, Cyganie, fabrykanci, starzy i niedołężni, nienarodzeni a poczęci,...,..), a skończyć na strzeleniu im w potylicę głowy albo zapędzaniu ich do komór gazowych czy wyskrobanie. Pan jako, jak czytam, znawca historii i POlitologii zna wszystkie dzieła takich wielkich działaczy ruchu socjalistycznego i robotniczego jak: Marks, Engels, Lenin, Stalin, Hitler, Mussolini, Trocki, Mao Tse Tung, POl POt, Geoboles, Georing i wielu innych. Niestey, POnieważ jest Pan również PO indokrynacyjnych kursach przeprowadzonych przez WKP(b) = KPZR = KPP = PPS = PPR = PZPR = SLD = SdPl = SdKPiL i innych Międzynarodówkach i Komiternach to nie odczytuje jednak Pan wielu zmiennych między różnymi lewicowymi nurtami i frakcjami czy też ich przenikaniem się lub zazębianiem. Gratuluję. Modlę się za Pan nawrócenie i chociaż minimalną chęć zrozumienia innych ludzi i ich POglądów, tolerancję i wyrozumiałość, a także za miłość, wiarę i nadzieję, aby ogarnęły Pańską duszę, umysł i serce. Niech Dobry Bóg ma Pana w opiece, a Duch Święty Pana oświeci i da mądrość i sprawiedliwe osądy o ludziach, historii i sobie samym.

00


lewicowiec ~lewicowiec (Gość)26.06.2009 10:03

Specjalnie dla Ciebie obiektywny, punkt 9
http://www.nacjonalista.org/artykuly.php?id=116

Cytuję:
9) Nacjonalizm autonomiczny, czarny blok, sojusz ekstremów, zajęcie przez nacjonalistów innych krajów pozycji antykapitalistycznych, proekologicznych i innych, uważanych do tej pory za domenę tzw. "lewicy" - czy powinniśmy to naśladować? A jeśli tak to do jakiego stopnia? Wiem, że deklarujesz chęć wykorzystania w Falandze tzw. "czarnego bloku". A jak z innymi "nowinkami", które powoli docierają do nas od zagranicznych ruchów narodowych, narodowo-rewolucyjnych etc.?
B.B.: Zajęcie przez nacjonalistów pozycji antykapitalistycznych, czyli takich, które sprzeciwiają się neokolonializmowi wielkich koncernów, wszechwładzy Banku Światowego i pozbawieniu państwa kontroli nad strategicznymi sektorami w rodzaju energetyki i przemysłu zbrojeniowego, wydaje się być dobrą strategią w czasach kryzysu zataczającego coraz szersze kręgi. Oczywiście pod warunkiem, że ów "antykapitalizm" nie jest równoznaczny z brakiem szacunku dla własności prywatnej i czerwonym światłem dla likwidacji obowiązkowych składek na ZUS, czy prywatyzacji naszej upadłej służby zdrowia. Proekologizm? Każdy narodowiec powinien szanować ojczystą przyrodę, było to dla mnie od zawsze oczywiste i nie potrzebuję tu żadnych lewicowych inspiracji. Stąd może wynikać chociażby poparcie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, która jest znacznie "czystsza" od energetyki opartej o wykorzystanie węgla i jej zasoby są praktycznie niewyczerpywane. Przy okazji można coś uszczknąć dla przemysłu zbrojeniowego. Sojusz ekstremów? Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie wspólnego antyrządowego pochodu narodowców z anarchistami i Lewicą Bez Cenzury.


To co, ONR to też lewicowcy? No bo przecież nie kryją się ze swoim antykapitalizmem.

00


obiektwny jeszcze raz, juz po raz ostatni ~obiektwny jeszcze raz, juz po raz ostatni (Gość)26.06.2009 09:54

NSDAP - na polski tłumacząc skrót z niemickiego oznacza: narodowa SOCJALISTYCZNA niemiecka PRACY partia! Czyli jeden z odłamów L E W I C Y !!!! Jak dowiaduję się z tej strony, media przez odpowiednie służby, stojące na straży przestrzegania prawa w Polsce są, jak się to ładnie określa monitorowane. Rozumiem z tego, że łamanie Konstytucji Polski, najważniejszego aktu prawnego jest momentalnie wyłapywane i ścigane z mocy prawa i urzędów. Czy propagowanie i świętowanie w formie festynów, plakatów, odczytów, prelekcji i uroczystego składania wieńców: 1 maja, 22 Lipca oraz, w przypadku Piotrkowa 17 stycznia komunistycznego systemu totalitarnego przez różne lewicowe organizacje będzie ścigane przez prawo czy nie? Jest łamaniem Konstytucji Polski tego rodzaju działanie czy nie jest, odpowiednie służby i instytucje zajmują się tym z urzędu czy musi byc obywatelski donos na piśmie pod odpowiedni adres z uzasadnieniem na procesowym formularzu? Ktoś z polityków czy społeczników zajmje się w skali Piotrkowa albo nawet polskiego państwa tą sprawą czy lepiej g.... nie ruszać, bo się mozna ubabrać i będzie śmierdzieć.

00


lewicowiec ~lewicowiec (Gość)26.06.2009 09:46

Cytuję:
Dla mnie LEWICA jest złem i obojętnie czy nazywa się KOMUNIZM, czy NARODOWYSOCJALIZM, czy FASZYZM, czy HITLERYZM

.
Powiedz że za system kapitalistyczny oddałbyś życie, ale nie pleć bzdur i nie twierdź że hitleryzm czy faszyzm był systemami lewicowymi. Dla ciebie każdy ustrój antykapitalistyczny jest lewicowy? Oj biedny jesteś człowieczku... W tym UPR-ze wyprali ci mózg do reszty...

00


obiektywny ~obiektywny (Gość)26.06.2009 09:09

Dla mnie LEWICA jest złem i obojętnie czy nazywa się KOMUNIZM, czy NARODOWYSOCJALIZM, czy FASZYZM, czy HITLERYZM, czy TROCKIZM, czy STALINIZM, czy MAOIZM, czy.... można wymieniać bardzo wiele różnych lewicowych odmian, jest złem i strasznym złem, niszczącym życie pozostanie ZŁEM. A że potrafi przyjmować różne formy działania i różny nacisk wywierać na różne dziedziny życia ludzkiego jest faktem, czego przejawem jest współczesny system w Polsce, który przybrał odmianę SOCJALdemoLIBERALNĄ. Takie fakty i z nimi nie walczę, jedynie przyjmuję do wiadomości. I tyle! Proszę czytać ze zrozumieniem lub chociaż usiłować zrozumieć, Panie "lewicowiec"

00


MASD ~MASD (Gość)26.06.2009 08:16

Co za paradoks! W tych dniach zmarł generał MO(?)SB Płatek. Pogrzeb będzie w Warszawie, na Wólce Węglowej. Pogrzeb będzie K A T O L I C K I - !!!!????. Czyżby na łożu śmierci nawrócił się i wyznał swe winy i żałował, a przebrzydły ksiądz katolicki udzielił mu rozgrzeszenia. Kto wie czy tym księdzem nie był ksiądz Małkowski, który być może będzie przewodniczył Mszy Świętej za spokój duszy zmarłego zbrodniarza, gdyż w Wólce Węglowej jest kapelanem cmentarnej kaplicy. Paradoks!!??? Nie! Miłosierdzie Boże i wielkoduszność ofiar komunistycznych służb i partii socjalistycznych; przeciwieństwo zawziętości i nienawiści komunistycznych sług diabła. Za skomuszonych naszych rodaków należy się modlić o nawrócenie, chociaż na łożu boleści i śmierci. I w tym jest wielkość katolickiej wiary w Boga w Trójcy Jedynego.

00


lewicowiec ~lewicowiec (Gość)26.06.2009 08:15

Cytuję:
Ba komuinizm nadal ma się dobrze i nadal dokonuje zbrodni na zwykłych ludziach, gdyż funkcjonuje w Chinach Ludowych, Korei Północnej, Wietnamie, Kubie i Libii, że wymienię najbardziej znane i otwarcie odwołujące się do komunistycznej ideologii


Komunizm czy socjalizm? Nie myl pojęć. Poza tym, różnica między socjalizmem a systemami obowiązującymi w Chinach, Kambodży czy w Libii jest taka jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym. Niby to sam, ale..

00


obiektywny ~obiektywny (Gość)26.06.2009 06:20

Wypowiedzi panów "prawicowca" i "lewicowca" traktuję jak prowakacje. Historia jest nauką pomagającą nie popełniać błędów na przyszłość. Nie znajomość historii, szczególnie własnego narodu i państwa daje efekty następnych zniewoleń i upadków. Socjalizm narodowy zwany często hitleryzmem lub zwany, mylnie faszyzmem oraz jego propagatorzy i organizatorzy został w Norymberdze i innych procesach oskarżony, osądzony, potępiony i skazany. Komunizm w jego bolszewickiej i stalinowskiej formie, tak jak i jego funkcjonariusze i działacze nie miał swej Norymbergi i nie będzie miał, gdyż polityczne decyzje górują nad moralnością, prawdą i prawem, co skutkuje bezkarnością i brakiem potępienia dla zła jakim jest komunizm w jego różnych odcieniach. Historycy, rzetelni i dążący do prawdy ocenili, że narodowy socjalizm spowodował śmierć od 80 milionów do 120 milionów ludzi podczas gdy komunizm od 150 milionów do 220 milionów. Już te liczby pokazują o skali zbrodni obu lewicowych systemów polityczno-społeczno-gospodarczych. Ba komuinizm nadal ma się dobrze i nadal dokonuje zbrodni na zwykłych ludziach, gdyż funkcjonuje w Chinach Ludowych, Korei Północnej, Wietnamie, Kubie i Libii, że wymienię najbardziej znane i otwarcie odwołujące się do komunistycznej ideologii. Jak więc widać nie będzie Norymbergi dla komunizmu i jego ludzi, gdyż musiano by sądzić współczesnych polityków i wpływowych ludzi. Jak grzesznik sam nie zrozumie zła jakie popełnia, nie wyzna go, nie obieca poprawy, nie przeprosi za wyrządzone krzywdy i nie zadośćuczyni za cierpienia bliźnich, to nie ma co marzyć o zrozumieniu historii i dojścia do sprawiedliwości, prawa i zachowania prawdy.

00


lewicowiec ~lewicowiec (Gość)26.06.2009 03:23

Cytuję:
Lewicowcu poprzyj nasz wniosek aby upamiętnić bohaterską Brygadę Świętokrzyską NSZ – oddziału zbrojnego Narodowych Sił Zbrojnych.


Nie będę tego komentował, kiepski pomysł, nieudana prowokacja...

Cytuję:
napisz co myślisz o ty co pojechali w 1936 roku bronić czerwonych w Hiszpanii.


Uważam ich za bohaterów.
PRAWICOWCU I INNI,jeżeli dostajecie orgazmu w trakcie rozmowy na tematy sprzed 60 lat to już wasz problem... W odróżnieniu od Weteranów Nomenklatury czy posła spod Słowackiego 1, bardziej interesuje mnie czy rzeczywiście płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku do 50 % średniej pensji lub dlaczego emeryci i renciści musza płącić podatki od rent i emerytur.
Bawcie się dalej w swoje podjazdowe wojenki na słowa, przecież to takie polskie...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat