W weekend Noc Muzeów. Co będzie się działo na Zamku Królewskim?

Muzeum Piotrków Środa, 15 maja 20247
Tym razem Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "W królewskim mieście Piotrkowie". W najbliższą sobotę (18.05.2024) od 16.00 do 23.00 na wszystkich uczestników czekać będą liczne atrakcje.

Na najbliższą edycję Nocy Muzeów w Piotrkowie warto przygotować... dobrą kondycję. W planach jest bowiem zwiedzanie dawnego zamku Jagiellonów, a to oznacza wędrówkę po schodach. Do pokonania będzie 70 stopni.


W ten dzień odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią piotrkowskiego zamku i wystawami:

 • „Czas zatrzymany powiewem wachlarzy” – najnowszą wystawą czasową
 • wystawą mebli gdańskich
 • wystawą stałą „Rola Piotrkowa Trybunalskiego w dziejach państwa polskiego”
 • wystawą „Obrona szosy piotrkowskiej”
 • wystawą „Z naszej chaty”

 

Dla tych, którzy chcieliby zwiedzić zamek z przewodnikiem zaplanowano dwie zbiórki: o 19.00 i 21.00 na parterze.


Oprócz tego będzie można dołączyć do imprezy plenerowej, podczas której znajdziemy się w dawnym Piotrkowie - razem z Bractwem Rycerskie Ziemi Sieradzkiej oraz Pracownią Alchemika. Doświadczeni rekonstruktorzy i animatorzy przygotowali ciekawe stoiska:

 • Szwalnia królowej Bony

Doświadczona animatorka - rekonstruktorka strojów historycznych - wprowadzi odwiedzających w tajniki XVI wiecznej szwalni. Odpowie także na wiele pytań: Jak powstawała i czym była ówczesna bielizna? Dlaczego szwaczka, a nie krawiec? Ile sukni mogła mieć królowa? Jak wyglądały trendy w modzie?

 • Jatka szewska.

Stanowisko rzemieślnicze dedykowane nowożytnemu skórnictwu. Prezentowany będzie szeroki wybór obuwia z XVI i XVII wieku, gotowe wyroby oraz sposób ich wykonania. Widzowie mogą zapoznać się z technikami szewskimi oraz całym wyposażeniem dawnych rzemieślników. Źródłem wiedzy o obuwiu mieszczan piotrkowskich są dokumenty cechów szewskich, ale też zabytki archeologiczne i przekazy ikonograficzne, w tym przedstawienia figuralne na ozdobnych kaflach piecowych. Jatki szewskie przez długie lata zapełniały przestrzeń piotrkowskiego rynku, aż do ich rozebrania w XVIII wieku.

 • Kowal

Pracownia rzemieślnicza prezentująca staropolską kuźnię. Pod płóciennym zadaszeniem kowal opowie o tajnikach swego rzemiosła, odkuwając na kowadle żelazne przedmioty codziennego użytku. Widzowie będą mogli pomóc rzemieślnikowi, obsługując skórzany miech i wykonując pod jego okiem podstawowe czynności. Kowalstwo należało do podstawowych rzemiosł praktykowanych w miastach średniowiecznych i nowożytnych. W początkach XVI wieku powszechnie zwiększyło się wykorzystanie żelaza, w związku z czym piotrkowscy kowale nie narzekali na brak zajęcia - zwłaszcza wobec intensywnego ruchu pocztowego, generowanego przez trybunał sądowy.

 • Apteka renesansowa

Pierwsza połowa XVI wieku to okres rosnącej popularności starodruków aptekarskich. Najpopularniejsze dzieła powstały we Włoszech oraz w krajach niemieckich; tworzono je również na ziemiach polskich, a wydawnictwa z XVI wieku były w powszechnym użyciu jeszcze w XVIII stuleciu. U progu renesansu apteki zakładano w największych miastach. Oferowały one zróżnicowany asortyment: poczynając od klasycznych postaci lekarstw (jak pigułki), poprzez powidła, pierniki i wódki lecznicze, aż po szeroko rozumianą chemię domową. Stanowisko apteczne prezentuje renesansową pracownię alchemiczną, gdzie można obejrzeć sposoby użycia dawnej aparatury chemicznej (jak ceramiczne alembiki), wystrój apteki sprzed kilkuset lat oraz metody przyrządzania tak zwanych konfektów. Zaprezentowane są również składniki zielarskie i reprinty starodruków, na których oparte są rekonstrukcje.

 • Odkrycia z Nowego Świata: przyprawy i warzywa

Stanowisko edukacyjne poświęcone składnikom, które pojawiły się w diecie naszych przodków w epoce renesansu - czasach odkryć geograficznych oraz powszechnej inspiracji kulturą Włoch. Animatorzy w strojach z początku XVI wieku opowiedzą o pieprzu, kukurydzy, włoszczyźnie oraz ziemniakach i innych składnikach ściśle związanych z rozwojem szlaków handlowych, wykorzystując przy tym reprodukcje historycznych map i oryginalną aranżację stanowiska.

 

 • Straż miejska

Podstawą funkcjonowania miasta lokacyjnego była odrębność prawna, której gwarancję stanowiła własna straż - milicja miejska. Tworzyli ją mieszczanie pełniący dyżury, a także grupa utrzymywanych na stałe "drabów". Posterunek piotrkowskiej straży miejskiej jest wyposażony w dyby oraz przegląd uzbrojenia należącego do piechoty z przełomu późnego średniowiecza i nowożytności. Ponieważ strażnicy słyną ze swej czujności, w miejskie dyby może trafić każdy z widzów i uczestników wydarzenia.

 

 • Kancelaria miejska

Stanowisko prowadzone jest przez animatora, który przy wykorzystaniu drewnianego pulpitu oraz gęsich piór prowadzi naukę kaligrafii. Czcionka gotycka była powszechnie stosowana do końca XVI wieku, a umiejętność czytania i pisania wbrew obiegowej opinii była na przełomie średniowiecza i renesansu częsta w środowisku mieszczańskim. Warsztaty kaligraficzne odbywają się przy płóciennym namiocie, zaaranżowanym na renesansową kancelarię miejską.

 

 • Gry i zabawy

Stanowisko z interaktywnymi animacjami przeznaczonymi zarówno dla najmłodszych jak i wszystkich pozostałych odbiorców wydarzenia. Prowadzone jest przez animatorów wyposażonych w gry zręcznościowe, wykonane z naturalnych składników i opartych na źródłach historycznych.

 

 • Warsztaty plastyczne dla najmłodszych.

 

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)15.05.2024 13:04

Pójdę, ale tylko pod warunkiem jeśli w końcu dowiem się "czym się różnił wój od rycerza".

20


go?ć_marek ~go?ć_marek (Gość)16.05.2024 11:15

joł

01


!!! ~!!! (Gość)15.05.2024 13:39

Ciekawe.

30


ja ~ja (Gość)15.05.2024 11:29

strażnicy słyną ze swej czujności...
Tia, Chyba w starożytnym Piotrkowie.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat