W podpiotrkowskich gminach szukają ropy i gazu

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 26 grudnia 201115
Co robią dziwne przewody porozkładane na polach w podpiotrkowskich gminach – m.in. Woli Krzysztporskiej i Rozprzy? Takie pytanie zadawało sobie z pewnością wielu mieszkańców tego terenu. Okazuje się, że owe tajemnicze przewody to jeden z elementów badań geofizycznych prowadzonych pod kątem poszukiwania i udokumentowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Czy pod Piotrkowem są złoża tych cennych surowców?
W podpiotrkowskich gminach szukają ropy i gazu

Prace rozpoczęły się pod koniec listopada. Wcześniej do Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej dotarło pismo, w którym Geofizyka Toruń (to właśnie ona prowadzi badania na zlecenie firmy DPV Service sp. z o.o. posiadającej koncesję) informowała o zamiarze rozpoczęcia prac. Te ruszyły 25 listopada (prace przygotowawcze). 5 grudnia zaczęły się właściwe badania sejsmiczne, które potrwają do końca grudnia 2011 r.

- W tym momencie prowadzimy prace doświadczalne przed właściwymi, badawczymi. Są to prace powierzchniowe oraz odwierty głębokości 80 metrów. Badania są prowadzone pod kątem poszukiwania złóż ropy i gazu ziemnego niezwiązanego z łupkami (mowa o złożach konwencjonalnych) – wyjaśnia Piotr Buliński z Geofizyki Toruń, kierownik grupy sejsmicznej. - W roku 2010 koncesję na poszukiwania na tym terenie przejęła firma DPV i została zobligowana do przeprowadzenia nowych badań. Te właśnie są prowadzone - dodaje.

Jaki teren obejmują poszukiwania? - Badania są bardzo rozległe. Obejmują pas ok. 100 km i kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt gmin – wyjaśnia Piotr Buliński. - Zaczynają się na zachód od Bełchatowa i kończą daleko na wschód od Piotrkowa (okolice Piotrkowa, Radomsko, Przedbórz, Bełchatów). Wykonano już dwa odwierty o głębokości 80 m - jeden w miejscowości Krężna na terenie gminy Wola Krzysztoporska, drugi na terenie Rozprzy.

A jak w skrócie wyglądała technologia prac? Na zewnątrz widać przecież tylko rozciągnięte na polach przewody.
- Właśnie tak to wygląda. Zakłada się czujniki. Z nich emitowane są fale. Te, przechodząc przez skorupę ziemską, odbijają się od granic warstw i wracają do czujników. Na podstawie różnic w czasie przebiegu powstaje przekrój geologiczny – wyjaśnia Piotr Buliński z Geofizyki Toruń.
Czy już wiadomo, jakie są wyniki przeprowadzonych badań? Czy jest u nas ropa i gaz? - To tylko etap zbierania danych – odpowiada geofizyk. - Te dane są później przetwarzane na komputerach o wysokiej mocy obliczeniowej. To bardzo duża ilość informacji. Na etapie prac polowych trudno cokolwiek stwierdzić. Wszystkie te dane muszą być jeszcze interpretowane.

I choć nie jest pewne, czy na terenie podpiotrkowskich gmin znalezione zostaną złoża ropy i gazu, pewne jest natomiast, że właściciele działek, na których prowadzone były badania, otrzymają stosowne rekompensaty.
- Z wszystkimi właścicielami działek zawieramy najpierw porozumienia na wstęp (w ramach przepisów zawartych w prawie geologicznym). Wszystko jest oczywiście odpłatne. Drugi etap to odszkodowanie z tytułu ewentualnych szkód rolnych poczynionych np. przez maszyny, które wjeżdżają na pole podczas naszych prac. Za te wszystkie straty w uprawach są wypłacane odszkodowania - mówi kierujący grupą badawczą Piotr Buliński.

- Jako właściciel gruntu, na którym te działania były przeprowadzane, powiem, że firma podchodzi do tematu bardzo profesjonalnie, poważnie traktuje właścicieli – mówi Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska. - Najpierw spisywany był protokół, który umożliwia wejście na grunt. Później, w terminie ściśle określonym w tym protokole, jest przedstawiona wycena zniszczeń. W moim przypadku to już nastąpiło. Następnie w terminie zdaje się 30 dni firma wypłaca pieniądze z tytułu odszkodowań - dodaje.

Jaka jest ich wysokość? - To są odszkodowania adekwatne do wyrządzonych szkód. Przyjęto metodę, że najpierw liczy się powierzchnię “uszkodzoną”, następnie bierze się pod uwagę koszty, jakie właściciel poniósł na rekultywację, czyli uprawę tych gruntów i szkodę związaną z utratą plonów. I tu się przyjmuje średnio 7 ton z hektara. Ta szkoda, która została mnie wyrządzona, została w pełni zaspokojona – mów Roman Drozdek.

Czy przeprowadzone badania pozwolą odnaleźć na naszym terenie złoża ropy i gazu? Na odpowiedź na to pytanie trzeba jeszcze poczekać.

Anna Wiktorowicz


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pio ~pio (Gość)23.01.2013 08:29

na jakie odszkodowanie mozna liczyc przy odwiertach pod rope albo gaz? tzn interesuje mnie jak geolodzy robia odwierty to ile mozna uzyskac mniej wiecej za jeden odwiert?

00


zet ~zet (Gość)27.12.2011 20:29

"sklave" napisał(a):
Doszło do absurdu takiego, że energia elektryczna wyprodukowana przez wiatraki jest droższa od tej wyprodukowanej tradycyjnie.

a dlaczego?? przez chore polskie panstwo. jak masz wiatrak nie wolno ci nadwyzki pradu tanio sprzedac sasiadom.

00


Dawid Dawidranga27.12.2011 18:22

a sprawa smierdzi

00


anon ~anon (Gość)27.12.2011 14:22

w cieszanowicach nad zalewem tez cos komninowali i ludziom popekaly sciany

00


sklave ~sklave (Gość)27.12.2011 09:23

"ilidan" napisał(a):
na terenie gminy wola mialy powstac wiatraki,


Doszło do absurdu takiego, że energia elektryczna wyprodukowana przez wiatraki jest droższa od tej wyprodukowanej tradycyjnie.
Obok złóż węgla brunatnego lubi występować ropa, gaz......
Niech szukają a czy znajdą ????
Przynajmniej ożywią troszkę okolicę.
http://sklave.manifo.com/foto-szopka

00


gosc ~gosc (Gość)27.12.2011 08:56

nikt nie powinien sie zgodzic na poszukiwania ,nie mowi sie jakie skutki za soba niesie.Na terenie gminy Wlborz 2 razy prowadzone byly poszukiwania Pierwszy raz kilka odwiertuw ,ladunki wybuczowe umieszzczone w odwiertach po odpaleniu cala okolica sie trzesla.Drugi raz byly maszyny kture wywoluja silne wibracje Oba sposoby to pekajace sciany budynkow za kture nikt nie zaplacil...Nastepnym razem nie pozwole wejsc na grunt...

00


zet ~zet (Gość)27.12.2011 08:54

"ilidan" napisał(a):
zamiast wiatrakow beda przepiekne szyby i ludzie pojda w pizdu

najpier muszieliby cos znalezc i to jeszcze w takiej ilosci zeby warto bylo cos zainwestowac. nie am co siac paniki na zapas.

00


ree ~ree (Gość)27.12.2011 07:15

Geofizyka Toruń - polecam poszukać opinii na temat tej firmy i zasad działalności - po trupach do celu - bez poszanowania dobrobytu jednostki.

00


Dawid Dawidranga26.12.2011 23:07

na terenie gminy wola mialy powstac wiatraki, ale pod koniec listopada starostwo sie tym zainteresowalo i wstrzymali wszystko.Teraz wiadomo z jakich powodow . znaczy sie wiadomo kto wieksza gotowke pod ryjek podsunol i zamiast wiatrakow beda przepiekne szyby i ludzie pojda w pizdu

00


Bleki Blekiranga26.12.2011 20:47

a może poszukaliby gazu w Gazomii?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat