Advertisement

Trwa renowacja wyjątkowego pomnika

ePiotrkow Środa, 07 grudnia 20225
Góry Borowskie w gminie Wola Krzysztoporska to miejsce, w którym kumuluje się historyczna pamięć regionu. W czasie II wojny światowej, w 1939 r. to tutaj rozegrała się jedna z ważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Dla uczczenia obrońców Gór Borowskich w 1972 r. odsłonięto tu pomnik ze stali. Teraz przyszedł czas na jego renowację. Zmieni się także zagospodarowanie terenu wokół.
UG Wola Krzysztoporska UG Wola Krzysztoporska

Renowację pomnika Obrońców Gór Borowskich podzielono na dwie części. Pierwsza zakłada remont stalowej części pomnika polegający na czyszczeniu konstrukcji stalowej i jej malowaniu, a także remont cokołu i utwardzenia pomnika oraz remont ołtarza i krzyża wraz z utwardzeniem terenu wokół nich.

Marmurowe płyty przy pomniku zostaną wymienione na granitowe. Wykonana zostanie nowa nakrywa cokołu pomnika z płyt granitowych. Przewidziano również wymianę ołtarza betonowego na wykonany z elementów kamiennych, remont krzyża i utwardzenie terenu wokół ołtarza i krzyża z kostki granitowej lub płyt granitowych - wyliczają urzędnicy i zaznaczają, że te prace mają kosztować 293 tys. złotych. 

Druga część inwestycji dotyczy wykonania utwardzenia z kostki brukowej o powierzchni około 36 m kwadratowych (dla kolumny wojskowej przybywającej na uroczystości wrześniowe) oraz wykonania schodkowego utwardzenia z kostki brukowej o powierzchni około 78 m kwadratowych (dla przybywających delegacji).

Te prace zakończyły się już w październiku i kosztowały blisko 56 tys. złotych. 

 

Remont całości ma się zakończyć w grudniu.


Zainteresował temat?

4

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesniak ~wiesniak (Gość)07.12.2022 11:26

W latach piedziesiatych byl tam osrodek szkolenia szybowcowego .Z tej gorki latano szybowcami Szkola byla pod patronatem Ligi Lotniczej.

30


Historiadawna ~Historiadawna (Gość)07.12.2022 14:08

Nie bardzo rozumiem. Przecież marmur jest ładniejszy i cenniejszy niż granit. To po co go wymieniać? A ta kostka brukowa, to po co? Co za moda miasta i wsie, a właściwie ich władzę opanowała, na te kostki brukowej, albo gładkie, albo lupane. Przecież to jest bardzo niewygodne, niebezpieczne i nieładne. W skali kraju to ktoś na tym robi wielkie pieniądze. Płyty duże chodnikowe, pół metra na pół albo metr na metr są bezpieczniejsze, ładniejsze i wygodniejsze. To co robią decydenci pod tym względem jest chore, ale uzasadnione dużymi kosztami, a co za tym idzie zyskami dla firm i dla..... wiadomo kogo. A w naszym Piotrkowie kiedy wezmą się za porządkowaniem miejsc pamięci i tablic oraz pomników? Próżno o tym marzyć. A jest pod tym względem bardzo wiele do zrobienia. Może reporterzy Waszego medium przejadą się po mieście i zrobią foty jak to wygląda i dowiedzą się dlaczego są zapyziałe, zapomniane i zaniedbane. To niby drobiazg, a jednak jaki szacunek dla przeszłości obecnych pokoleń i dzisiejszych władz, taka nas czeka przyszłość. Pozdrowienia.

30


Assdsa ~Assdsa (Gość)07.12.2022 10:31

Zróbcie jeszcze drogę Borowa - grancia powiatu, jest strasznie zdewastowana. To chyba droga powiatowa więc ogromna prośba do władz powiatu żeby się tym zająć.

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat