Święto Trzech Króli – pokłon ponad podziałami

Poniedziałek, 06 stycznia 20142
6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego. W Polsce nazywane świętem Trzech Króli.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

 W pierwszych wiekach chrześcijaństwa to właśnie to święto wyznaczało początek roku liturgicznego. Dawniej 6 stycznia obchodzony był na wschodzie jako święto Bożego Narodzenia. W Apostolskim Kościele Ormiańskim pozostało tak do dzisiaj.

 

Święto Trzech Króli jest pokłonem części świata pogan i ludzi z różnych warstw społecznych w stronę Chrystusa. Uniwersalność zbawienia ponad wszelkimi podziałami zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele.

 

Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.

 

Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.

 

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji C†M†B Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.

 

Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu Święta Bożego Narodzenia, a początkiem karnawału.

 

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

 

Święto Trzech Króli obchodzone jest jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji i Finlandii.

 

źródło: Wikipedia


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga06.01.2014 14:43

"gosc-21" napisał(a):
Jak zwykle kolejne święto przeforsowali urzędasy dla siebie bi przeciętny Kowalski i tak musi pracować w ten dzień

Obawiam się, że nie masz racji - większość zakładów pracy jest dziś zamknięte, w tym również markety. No chyba, że masz na myśli jakiegoś Kowalskiego, pracującego np. w tzw. systemie (ruch ciągły) w KWB "Bełchatów" za jakieś 5000 zł na rękę, ale to nie jest przeciętny.

00


gość 21 ~gość 21 (Gość)06.01.2014 10:29

Jak zwykle kolejne święto przeforsowali urzędasy dla siebie bi przeciętny Kowalski i tak musi pracować w ten dzień

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat