Gimnazjalistka powiesiła się we własnej łazience. Sprawę bada prokuratura. Jak napisał jeden z bełchatowskich portali informacyjnych, „dziewczyna miała związek z narkotykami”.
Alarmuje nawet Kuratorium Oświaty. Przypadków samobójstw wśród dzieci jest coraz więcej. Tylko w ostatnim czasie w naszym regionie troje uczniów podejmowało próby samobójcze - dziewczyna z Bełchatowa nie żyje, dwa pozostałe przypadki miały miejsce w Piotrkowie i Radomsku. - Kiedy dziecko ginie w wypadku jest to oczywiście dla rodzica wielka tragedia. Jednak jest coś jeszcze gorszego, kiedy dziecko nie chce żyć - powiedział Konrad Czyżyński (piotrkowski radny i łódzki wicekurator oświaty), który na problem samobójstw wśród uczniów zwrócił uwagę podczas ostatniego posiedzenia Komisji Oświaty i Nauki w Urzędzie Miasta w Piotrkowie. - To był akurat taki tydzień, kiedy w naszym województwie doszło do jednej próby samobójczej i do jednego samobójstwa. Dlatego chciałem zaznaczyć, że te problemy dotyczą również naszych uczniów, młodzieży z naszego miasta. Nie jest to problem gigantyczny, bo jego skala to 2 - 3 przypadki w ciągu roku, jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie próby samobójcze są rejestrowane - mówi Czyżyński. - Każda śmierć to o jedną za dużo – dodaje.
W 2012 roku wśród dzieci między 10 a 14 rokiem życia było 12 samobójstw (w skali kraju). W grupie wiekowej między 15 a 19 rokiem życia było aż 165 samobójstw. - Niekoniecznie przypadki takie są związane tylko ze szkołą. Jednak to nauczyciel, wychowawca przebywa z dzieckiem przez pół dnia, 5 dni w tygodniu, dlatego właśnie on może zauważyć u ucznia pewne symptomy, a w efekcie zapobiec tragedii. Zarówno rodzice, jak i wychowawcy w szkole powinni bacznie przyglądać się młodzieży. Z badań wynika, że ponad 80% osób, które zamierzają popełnić samobójstwo mówi o tym, w pewien sposób afiszuje się ze swoim zamiarem - mówi radny. - Słyszałem o przypadku, kiedy dziecko zaczęło rozdawać swoje rzeczy (piłki, ubrania), mówiąc, że jemu i tak się to już nie przyda. Koledzy wiedzieli, że ta osoba może planować samobójstwo. W takich przypadkach ważna jest rozmowa z wychowawcą, z rodzicami. Najczęstszą przyczyną samobójstw są depresje. Nowym zjawiskiem, które nasila się wraz z rozwojem Internetu jest cyberprzemoc.
Częsta nieobecność w szkole, gorsze wyniki w nauce, wybuchy krzyku, skargi, rozdrażnienie, unikanie wysiłku, znudzenie, utrata zainteresowania zabawą, unikanie spotkań z przyjaciółmi, społeczna izolacja, zainteresowanie się tematyką śmierci, nadmierna wrażliwość na krytykę i odrzucenie, sięganie po alkohol i używki - wszystkie te czynniki powinny zwrócić uwagę nie tylko rodzica, ale również szkolnego wychowawcy.
Konflikty w rodzinie, problemy w szkole, niechciana ciąża, zerwanie z chłopakiem (dziewczyną), ale przede wszystkim depresja - to powody, dla których dziecko może targnąć się na swoje życie.
Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) szkoła jest tym miejscem, w którym powinno prowadzić się działania profilaktyczne zapobiegające samobójstwom wśród młodzieży. W szkole jest przecież pedagog, psycholog, wychowawca. Każda placówka ma również opracowaną procedurę postępowania w przypadku prób samobójczych lub samobójstw ucznia.
Samobójstwa stanowią niestety drugą przyczynę zgonów wśród dzieci i młodzieży w wieku 7 – 19 lat. Wyniki wielu badań naukowych i szacunków wskazują, że liczba prób samobójczych (zwłaszcza wśród uczniów) jest co najmniej 15-krotnie wyższa niż liczba samobójstw zakończonych zgonem, a to z kolei wskazuje, że w Polsce liczba prób samobójczych wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych i techników może wynosić 4 - 5 tysięcy rocznie (źródło: "Zapobieganie samobójstwom. Poradnik dla nauczycieli i innych pracowników szkoły").
as
- Kobiety Mają Moc!
- Jazdę zakończył na drzewie
- Zderzenie dwóch samochodów przed pasami w Piotrkowie
- Pożar samochodu w Sulejowie. Są utrudnienia!
- Ponad 41 milionów euro na rozwój ekologiczny i bezpieczeństwo – ważne porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim
- Ukonstytuowała się Rada Seniorów powiatu piotrkowskiego
- Nowoczesny sprzęt medyczny za 1,24 mln złotych trafi do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim – poprawa diagnostyki i leczenia pacjentów
- Sportowe wsparcie dla stowarzyszeń z Piotrkowa i Radomska – rozstrzygnięcie konkursu „Trenuj w Łódzkim”
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę