„Bitwy Warszawskiej 1920 r.” - taką nazwę przewiduje projekt uchwały, nad którym w środę pochylą się nasi radni.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy:
W 2020 roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która była najważniejszym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej. Wtedy została złamana ofensywa Armii Czerwonej. Dnia 15 sierpnia 1920 r. armie polskie pod Warszawą i nad Wkrą rozbiły 3 z 4 armii wroga. Decydującą rolę odegrała 5 armia gen. Władysława Sikorskiego, która nie dość, że wytrzymała nabór trzech armii bolszewickich, to jeszcze zdołała przejść do planowanego kontrataku. Armia Czerwona rozpoczęła odwrót. Zwycięstwo w bitwie pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej, odradzającej się po latach zaborów, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. Polskie zwycięstwo było możliwe dzięki kilku czynnikom, na które złożyły się osobista postaw naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego, wytrzymałość, odwaga i męstwo polskich żołnierzy oraz patriotyczna postawa narodu polskiego.
W zwycięstwie pod Warszawą w sierpniu 1920 r. mieli swój udział także piotrkowianie i ludzie związani z Piotrkowem. W zmaganiach tych uczestniczyli: Stefan Rowecki – późniejszy komendant AK, Stanisław Rembek – literat, pedagog i pisarz czy Antoni Sikorski – żołnierz Legionów, a w okresie międzywojennym zawodowy wojskowy odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.
Lord Edgar D’Abernon, ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, nazwał Bitwę Warszawską w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Zwycięstwo Polski nad Armią Czerwoną Francuzi porównują do bitwy nad Marną, która w 1914 r. ocaliła Paryż i Francję.
Nazwanie nowego ronda „Bitwy Warszawskiej 1920 r.” jest znakomitą okazją uczczenia nie tylko tego wydarzenia historycznego, ale także upamiętnienia piotrkowian walczących w tym tak ważnym dla historii Polski konflikcie.
Pod projektem uchwały podpisali się radni: Jan Dziemdziora, Wiesława Olejnik, Rafał Czajka, Monika Tera, Halina Madej, Bogumił Pęcina i Konrad Czyżyński.