Okręgi wyborcze są ważne. To z nich wybieramy swoich przedstawicieli do Rady Miasta. Zmiany w praktyce oznaczają, że radny czy kandydat, na którego głosowaliśmy od wielu lat, tym razem znajdzie się w innym okręgu wyborczym.
Wyjaśniamy, co się stało i jak teraz będą wyglądać okręgi wyborcze w Piotrkowie.
Zmiany dokonała Justyna Tomasik-Lasota Komisarz Wyborczy w Piotrkowie i wiąże się ona z funkcjonowaniem Rad Osiedli.
Dotychczasowy podział miasta na okręgi wyborcze, który ustalony został przez Radę Miasta w 2018 roku, nie spełnia wymogów prawnych. Chodzi o to, że w miastach przy podziale okręgów wyborczych uwzględnia się jednostki pomocnicze (w Piotrkowie to Rady Osiedli - red.). Komisarz Wyborczy przystąpił więc do nowego podziału miasta na okręgi wyborcze. Musiał przy tym uwzględnić fakt, że w Piotrkowie w jednym okręgu można wybrać od 5 do 8 radnych - wyjaśnia Szymon Kopka, dyrektor Delegatury Biura Wyborczego w Piotrkowie.
Ilość radnych, którzy wybieramy w danym okręgu jest zależna od liczby mieszkańców zamieszkującej dany okręg.
W Piotrkowie niezmiennie będziemy wybierać 23 radnych. Będą cztery okręgi wyborcze, a nowy podział z uwzględnieniem granic rad osiedli, przedstawia się następująco:
Okręg wyborczy 1 (5 radnych) obejmuje:
- RO Łódzka-Wysoka-Sadowa,
- RO Przyszłość,
- RO Leśna,
- RO Wierzeje.
Okręg wyborczy 2 (5 radnych) obejmuje:
- RO Krakowskie Przedmieście-Sulejowska,
- RO Wyzwolenia,
- RO Piastowskie.
Okręg wyborczy 3 (7 radnych) obejmuje:
- RO Wronia,
- RO Armii Krajowej,
- RO Południe,
- RO Belzacka.
Okręg wyborczy 4 (6 radnych) obejmuje:
- RO Centrum,
- RO Słowackiego-Północ,
- RO Szczekanica.
Jakie są największe zmiany?
Osiedle Wierzeje zostało przeniesione do okręgu nr 1. Z kolei osiedle Wyzwolenia w całości będzie wchodzić w okręg 2. Sporo terytorium, i to nieoczywistego, zyskał okręg 4. Tam znalazła się m.in. część Starego Miasta, w tym m.in. Rynek Trybunalski z uliczkami przyległymi. Nie ma tam już z kolei części osiedla Łódzka i Sadowa.
Tak nowy podział prezentuje się na mapie.
Zaskoczenia tą decyzją nie kryją miejscy radni, którzy są najbardziej zainteresowani zaistniałymi zmianami. Zgodnie jednak twierdzą, że może być to dla nich bardziej szansa niż zagrożenie.
Będzie z tym sporo zamieszania, nie tylko wśród radnych i kandydatów, ale także mieszkańców. Ja np. zyskałem w moim czwartym okręgu obszar Starego Miasta. Będę więc musiał swój Powolny Obchód Miasta zwiększyć o ten teren - mówi Jan Dziemdziora, który miejskim radnym jest od wielu lat.
W podobnym tonie wypowiada się także inni radni.
Mnie zmiana w jakimś stopniu także dotyczy, choć mieszkam i utożsamiam się z osiedlem Wyzwolenia. W najbliższych wyborach będę startował i właśnie z okręgu, który obejmie osiedle Wyzwolenia, czyli będzie to okręg nr 2. Otwiera się dla mnie też nowa przestrzeń, bo będzie okazja, aby nowe osoby mogły mnie poznać i zagłosować - wskazuje Dariusz Cecotka, który w ostatnich wyborach do rady starował z okręgu nr 1.
Zmian nie obawia się również Mariusz Staszek.
Ja podchodzę do tego spokojnie. Jeśli jesteśmy radnymi od wielu lat, to współpracujemy z mieszkańcami od dawna. Skoro jesteśmy blisko nich to o rozpoznawalność nie musimy się obawiać – podkreśla radny.
Przygotowaliśmy dla Państwa także zestawienie ulic wraz z okręgami, do których należą. Z tymi danymi można zapoznać się w załączonej galerii.