Remont był możliwy dzięki pieniądzom pozyskanym z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz z urzędu wojewódzkiego, który sprawuje opiekę nad miejscami pamięci.
- Z urzędu wojewódzkiego było to 9 tys., natomiast z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 55 tys. - mówi Aleksandra Nowak, naczelnik wydziału kultury i promocji.
Pomnik upamiętnia teraz nie tylko żołnierzy radzieckich. Jak informuje urząd miasta, badania archeologiczne przeprowadzone w 2011 roku potwierdziły, iż w tym miejscu pochowani są także polscy żołnierze oraz cywile. Projekt oraz treść napisu na tablicy głównej zostały zaakceptowane przez Ambasadę Rosyjską. Pomnik obłożono płytami z granitu, umieszczono nowe tablice memorialne, a także tablicę z nazwiskami zidentyfikowanych osób. Na tablicy głównej zamieszczony został napis: „Tu spoczywają żołnierze polscy 1939-1945, żołnierze Armii Czerwonej 1944-1945, ofiary represji okupanta niemieckiego 1939-1945”.
To jeszcze nie koniec remontu.
- Składaliśmy również wniosek o pieniądze na zmianę otoczenia pomnika. Pieniędzy nie otrzymaliśmy. Mamy jednak przyrzeczenie, że otrzymamy je w roku 2013, aby móc zrealizować całość prac - mówi Aleksandra Nowak.
(jd)