Advertisement

Radni powiększyli strefę aktywności gospodarczej

ePiotrkow Środa, 27 kwietnia 20229
Powiększenie Piotrkowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz wyrażenie zgody na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości - to uchwały, które podjęto podczas środowej (27.04.2022) sesji Rady Miasta.

Ładuję galerię...

Były to już pięćdziesiąte obrady miejskich radnych w tej kadencji samorządu. Podczas środowej sesji najwięcej emocji wzbudził temat wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości przy ul. Kostromskiej 63. Chodzi o działkę, na której znajduje się nowoczesny budynek, mieszczący m.in. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Historia tej nieruchomości jest długa. Przez wiele lat znajdowała się ona w użytkowaniu wieczystym Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W tym czasie władze PSM zdecydowały o dzierżawie tej nieruchomości. Dzierżawca wybudował tam budynek usługowo-handlowy. Wówczas jednak miasto zwróciło się do sądu o odzyskanie tej nieruchomości. Powód? Użytkowanie wieczyste było ustanowione z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Powstanie tam budynku handlowo-usługowego spowodowało, że ten cel nie był realizowany. Ze stanowiskiem miejskich urzędników zgodziły się sądy dwóch instancji, których wyroki spowodowały, że ta nieruchomość wróciła w zasoby miasta. 

Po rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego zawarta została umowa dzierżawy 3 lata i wygasa ona z końcem lipca tego roku. Dzierżawca złożył teraz wniosek o wydzierżawienie tej nieruchomości na 15 lat i nad taką uchwałą głosowali w środę radni. 

 

Wątpliwości miejskich rajców wzbudzała m.in. długość dzierżawy, czy stawki, jakie miasto będzie pobierać. Część z radnych chciała wycofania tej uchwały z programu i ponownego przedyskutowania na komisji. Były przerwy w obradach, narady, dyskusje, ale ostatecznie uchwała została podjęta. 

 

W trakcie sesji radni uchwalili także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie miasta, wyrazili zgodę na sprzedaż i zakup nieruchomości oraz przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Podmiejskiej, Belzackiej, Dworskiej, Agrestowej, Energetyków, Malinowej, Świerkowej i cieku wodnego Strawka oraz Autostrady A1.

  

Podczas środowych obrad radni zdecydowali także o rozszerzeniu PSAG. Piotrowska Strefa Aktywności Gospodarczej to tereny zlokalizowane w różnych częściach miasta, które można wydzierżawić na okres 10 lat na bardzo preferencyjnych warunkach. Cena wywoławcza czynszu dzierżawnego wynosi w nich zaledwie 10 groszy za metr kwadratowy. 

 

Po raz pierwszy w PSAG znajdzie się teren zlokalizowany na Starówce. Konkretnie będzie to działka zlokalizowana między ulicami: Starowarszawską, Wspólną, Zamkową i Pereca o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. 

 

O zachowanie historycznego charakteru tego miejsca apelował radny Piotr Gajda, który zwracał uwagę, że miasto wykonywało rewitalizację zabytkowych kamienic przy ul. Starowarszawskiej, a efekty tych prac są bardzo dobre. 

Zastanówmy się, czy nie trzeba iść tą drogą, która już urząd poszedł. W ostatnich latach powstały bardzo ciekawe budynki nawiązujące do tej zabytkowej architektury. Mamy dobre przykłady próby odtworzenia tej dzielnicy, jaką jest Podzamcze. Wydaje mi się, że na tej działce miasto mogłoby być inwestorem, lub powinno pozyskać inwestora, który wybuduje budynki mieszkalne - zwracał uwagę radny Gajda. 

Z zamysłem radnego zgodził się prezydent Krzysztof Chojniak, który zwracał jednak uwagę, że problemem są pieniądze. 

Wszystkim zależy nam na tym, aby ten proces zmiany wizerunku Starego Miasta dalej postępował. Musimy sobie jednak jasno powiedzieć: miasto nie udźwignie samo odbudowy wszystkich kamienic, w oparciu o wyłącznie własne siły i środki. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, można byłoby znaleźć inwestora. Wtedy jednak musimy zbyć te nieruchomości i nie mamy żadnego wpływu na to, czy ewentualny kupiec będzie coś tam realizował, czy kupi to w celach spekulacyjnych. Jedyną formą, żeby cokolwiek oczekiwać i wyegzekwować jest dzierżawa - wyjaśniał prezydent Chojniak, powołując się na przykład działki znajdujące się tuż obok. - 

Swego czasu sprzedaliśmy nieruchomość pomiędzy ul. Zamkową i ul. Starowarszawską i od kilku lat działka stoi pusta. Decyduje o tym tylko właściciel. W dzisiejszych czasach na pewno nie będzie brakowało inwestorów, którzy mają pieniądze i taką działkę kupiliby wyłącznie w celach spekulacyjnych - podkreślił prezydent Chojniak. 

 

Radni ostatecznie przyjęli uchwałę, a - zgodnie z zapowiedziami urzędników - nową działkę PSAG-u będzie można wydzierżawić podczas przetargu, który odbędzie się najprawdopodobniej jesienią tego roku. 


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dramat! ~Dramat! (Gość)28.04.2022 11:20

Ten człowiek nie odróżnia lokaty kapitału od spekulacji! Jak to miasto ma nie być zadłużone???

60


Hmmm ~Hmmm (Gość)28.04.2022 10:36

Widzę piękne laptopy u Państwa Radnych. Wszystkie takie same. Czyżby służbowe? A jaką podwyżkę za wodę, śmieci czy podatek proponujecie Państwo na 2023?

20


0ligarka ~0ligarka (Gość)28.04.2022 10:28

A kogo chłopcy z masarni finansowali

50


? ~? (Gość)28.04.2022 06:58

Strefa gospodarcza na Starym Mieście. To tylko w Piotrkowie... Ciekawe, ile było w kopercie? I czy wziął tylko przewodniczący czy musiał się podzielić? No, jaja jak berety!

40


obywatel tego grodu ~obywatel tego grodu (Gość)28.04.2022 07:37

No panie Janik ma pan teraz piękny scenariusz do startu w wyborach.Wystarczy zaprosić panią Jaworowicz mieszkańcy naszego miasta i nie tylko często ją oglądają i nagłośnić sprawę.Może sprowadzić producentów trzody chlewnej na taki reportaż w sumie to oni mogą mieć dużo do powiedzenia.Nie wiem ja tylko podsuwam panu pomysł,a reszta w panach rękach i znajomości w TVP.Bo tu się może nowa puszka pandory otworzyć.

40


kiszony ogór ~kiszony ogór (Gość)27.04.2022 20:33

ludzie!!!!
teraz łatają Jeziorną
Obraz nędzy i rozpaczy
Szkoda naszych pieniędzy z podatków.
To jest jeden wielki szwindel.
To jest niepojęte jak tak można marnotrawić pieniądze.
Naszym radnym dziękujemy...
dziadostwo
Najważniejszy jest poziom samozadowolenia naszych radnych

51


Nie wiem, jak Wy... ~Nie wiem, jak Wy... (Gość)27.04.2022 19:10

... ale ja dałbym Im wszystkim ... podwyżkę.

61


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat