Przekazują pamięć następnym pokoleniom

Region Wtorek, 10 kwietnia 20188
Potomkowie zamordowanego w Katyniu ppor. WP Leszka Heinzla odsłonili tablicę upamiętniająca polską drogę do niepodległości. W Moszczenicy odbyły się powiatowo-gminne obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ładuję galerię...

W miejscu pamięci przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Moszczenicy zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Ziemi Piotrkowskiej, samorządowcy, uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji. – Musimy pamiętać, że do wolności doprowadził nas marsz, a nie jeden krok. Dlatego tak ważna w naszej szkole jest pamięć o bohaterach – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej Jolanta Kujawska-Wężyk. – To szczególny rok dla Niepodległej, dlatego bardzo dziękuję fundatorom tablicy Państwu Makowskim.

Tablicę uroczyście odsłonili uczniowie szkoły - wśród nich byli potomkowie Leszka Heinzla. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Władysław Paś.

 

Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak – por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel – podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra – aspiranta Policji Państwowej.

 

- Z ogromną przyjemnością uczestniczymy w takich uroczystościach jak ta. To bardzo miłe, że mimo upływu lat tak wiele osób pamięta o moim wuju i jego tragicznych losach. Cieszę się, że teraz możemy głośno mówić o prawdzie katyńskiej, co w czasach mojej młodości było nie do pomyślenia – powiedział Leszek Heinzel, dyrektor piotrkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Mój mąż dostał na imię Leszek, by uczcić pamięć wuja. Takie samo imię nadaliśmy jednemu z naszych synów. To w naszej rodzinie już tradycja. Jesteśmy dumni z takiego przodka i pielęgnujemy wspomnienia o nim – dodała jego żona, Alicja Heinzel.

- Wciąż pamiętamy o tym, co wydarzyło się w Katyniu i ta prawda nie przestaje boleć. Mimo cierpienia i wciąż żywych wspomnień cieszymy się, że nie musimy już żyć w niepewności. Nam dane było poznać prawdę, ale moja babcia umierała nie wiedząc, co stało się z jej mężem. Do ostatnich chwil życia nie przestała go szukać i wierzyć, że do niej wróci – wspominała krewna Andrzeja Góry.

 

 – Są wydarzenia, na których nie osiada pył zapomnienia. Szczególnie dziękuję uczniom i proszę, by pamiętali o tej zbrodni – podkreślał wójt Piekarek.

 


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

abc ~abc (Gość)19.04.2018 08:50

A tablica smoleńska, gdzie?

11


ppb ~ppb (Gość)10.04.2018 19:10

Czy w uroczystości pan L. uczestniczył jako osoba prywatna, czy w godzinach pracy i za wynagrodzeniem?

44


fil ~fil (Gość)11.04.2018 23:02

czy wy w tych komentarzach przestaniecie w końcu czepiać się wszystkiego i wszystkich?

24


nie nauczyciel ~nie nauczyciel (Gość)11.04.2018 09:00

Czy obecność wszystkich uczniów szkoły podstawowej od zerówki do klasy siódmej na obchodach powiatowo-gminnych 78. rocznicy zbrodni katyńskiej jest obowiązkową realizacją nowej podstawy programowej wprowadzonej przez "dobrą zmianę"?

61


Sklawe ~Sklawe (Gość)10.04.2018 22:49

Szkoła powinna być apolityczna, nie polityczna!

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat