artykuł sponsorowany

Probiotyki - co to jest? Co zawierają probiotyki?

Piątek, 29 kwietnia 2022
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które po pomagają odbudować zaburzony mikrobiom jelitowy i utrzymać równowagę bakteryjną w jelitach. Wpływają korzystnie na ogól mikroorganizmów jelitowych. Normalizują, stabilizują i chronią przed namnażaniem patologicznych drobnoustrojów. Wspomagają również rozwój nabłonka jelitowego, regulują gospodarkę mineralną i uczestniczą w syntezie witamin. Duży wybór probiotyków ma obecnie każda apteka internetowa.
Probiotyki - co to jest? Co zawierają probiotyki?

 

Czy probiotyki są zdrowe? Co leczy probiotyk?

 

Probiotyki odpowiadają za stabilizację bariery jelitowej. Potocznie mówi się na nie: leki osłonowe. Wielokierunkowe i dobroczynne działanie na organizm w wielu przypadkach przemawia za ich suplementacją. Probiotyki dla dorosłych kojarzymy zazwyczaj z antybiotykoterapią. Pomocne bywają jednak również w innych sytuacjach.

Probiotyki są zalecane w:

  • leczeniu biegunki infekcyjnej,
  • zapobieganiu biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków,
  • eradykacji zakażenia Helicobacter pylori,
  • zapobieganiu atopowemu zapaleniu skóry,
  • zapobieganiu alergiom,
  • leczeniu kolki u dzieci,
  • terapii zespołu jelita drażliwego.

Probiotyk - lek czy suplement?

 

Przy wyborze probiotyku należy zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie produktu. Tabletki osłonowe różnią się ilością drobnoustrojów probiotycznych oraz sposobem podania. Inne produkty stosujemy w celu leczenia biegunki infekcyjnej, a inne w przypadku wzmocnienia układu odpornościowego. Dokładne przeznaczenie jest bardzo istotne, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty - lekarza lub farmaceuty. Sprawdź też, co oferuje tania apteka internetowa.

Zastanawiasz się, jak kupować probiotyki? Leki powinno się wybierać w pierwszej kolejności. Produkty z kategorią „produkt leczniczy” mają badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa. Są monitorowane i badane pod kątem jakości. Ma je każda dobra apteka online.

W aptekach znajdziemy także wyroby z kategorią „suplement diety” lub „dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego”. Takie produkty nie muszą być badane. Nie znaczy to jednak, że są złe. Często nie mają niestety zadeklarowanej ilości drobnoustrojów. W przypadku takich wyrobów warto zachować ostrożność, zwrócić uwagę na firmę i dodatkowe informacje znajdujące się na opakowaniu.

Najczęściej spotykane i stosowane probiotyki to:

  • bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. np.: L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus, L. plantarum,
  • bakterie z rodzaju Bifidobacterium spp. np.: B. animalis, B. breve,
  • bakterie z rodzaju Streptococcus spp. np.: S. Salivarius, S. thermophilus,
  • szczepy drożdży Saccharomyces spp. np.: S. boulardii.

Naturalne probiotyki znajdziemy w jogurtach, kefirach, chlebie na zakwasie i kiszonkach.

 

Probiotyki - jak przyjmować?

 

Probiotyki przyjmujemy najczęściej podczas antybiotykoterapii. Aby były skuteczne, należy je stosować w odpowiedni sposób. Antybiotyki ze względu na działanie przeciwbakteryjne zaburzają również naturalną równowagę bakteryjną jelit. Dlatego probiotyki przyjmuje się równolegle do antybiotyków. Powinno się je zażywać wraz z posiłkiem. Przyjmowanie probiotyków na pusty żołądek osłabi ich działanie. Nie należy przyjmować probiotyków równocześnie z antybiotykiem. Zachowaj co najmniej trzy godziny przerwy między zażyciem antybiotyku a probiotyku.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat