Czy probiotyki są zdrowe? Co leczy probiotyk?
Probiotyki odpowiadają za stabilizację bariery jelitowej. Potocznie mówi się na nie: leki osłonowe. Wielokierunkowe i dobroczynne działanie na organizm w wielu przypadkach przemawia za ich suplementacją. Probiotyki dla dorosłych kojarzymy zazwyczaj z antybiotykoterapią. Pomocne bywają jednak również w innych sytuacjach.
Probiotyki są zalecane w:
- leczeniu biegunki infekcyjnej,
- zapobieganiu biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków,
- eradykacji zakażenia Helicobacter pylori,
- zapobieganiu atopowemu zapaleniu skóry,
- zapobieganiu alergiom,
- leczeniu kolki u dzieci,
- terapii zespołu jelita drażliwego.
Probiotyk - lek czy suplement?
Przy wyborze probiotyku należy zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie produktu. Tabletki osłonowe różnią się ilością drobnoustrojów probiotycznych oraz sposobem podania. Inne produkty stosujemy w celu leczenia biegunki infekcyjnej, a inne w przypadku wzmocnienia układu odpornościowego. Dokładne przeznaczenie jest bardzo istotne, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty - lekarza lub farmaceuty. Sprawdź też, co oferuje tania apteka internetowa.
Zastanawiasz się, jak kupować probiotyki? Leki powinno się wybierać w pierwszej kolejności. Produkty z kategorią „produkt leczniczy” mają badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa. Są monitorowane i badane pod kątem jakości. Ma je każda dobra apteka online.
W aptekach znajdziemy także wyroby z kategorią „suplement diety” lub „dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego”. Takie produkty nie muszą być badane. Nie znaczy to jednak, że są złe. Często nie mają niestety zadeklarowanej ilości drobnoustrojów. W przypadku takich wyrobów warto zachować ostrożność, zwrócić uwagę na firmę i dodatkowe informacje znajdujące się na opakowaniu.
Najczęściej spotykane i stosowane probiotyki to:
- bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. np.: L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus, L. plantarum,
- bakterie z rodzaju Bifidobacterium spp. np.: B. animalis, B. breve,
- bakterie z rodzaju Streptococcus spp. np.: S. Salivarius, S. thermophilus,
- szczepy drożdży Saccharomyces spp. np.: S. boulardii.
Naturalne probiotyki znajdziemy w jogurtach, kefirach, chlebie na zakwasie i kiszonkach.
Probiotyki - jak przyjmować?
Probiotyki przyjmujemy najczęściej podczas antybiotykoterapii. Aby były skuteczne, należy je stosować w odpowiedni sposób. Antybiotyki ze względu na działanie przeciwbakteryjne zaburzają również naturalną równowagę bakteryjną jelit. Dlatego probiotyki przyjmuje się równolegle do antybiotyków. Powinno się je zażywać wraz z posiłkiem. Przyjmowanie probiotyków na pusty żołądek osłabi ich działanie. Nie należy przyjmować probiotyków równocześnie z antybiotykiem. Zachowaj co najmniej trzy godziny przerwy między zażyciem antybiotyku a probiotyku.