Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) formalnie używa kalendarza juliańskiego. To kalendarz o wiele starszy od gregoriańskiego, który używany jest przez katolików od końca XVI wieku. Święta według tzw. starego obrządku przypadają trzynaście dni po świętach katolickich, a więc 7 stycznia.
Święta chrześcijan wschodnich poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany, zwłaszcza przez ostatnie dni przed świętami i w samą wigilię. W wigilię niektórzy wierni powstrzymują się nawet od picia napojów, aż do spożycia uroczystej, postnej kolacji.
Posiłek wigilijny rozpoczyna się od modlitwy i dzielenia prosforą. Prosfora (od greckiego "prosphero" - przynoszę) to chleb liturgiczny używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Współcześnie ma kształt małych, mieszczących się w dłoni krążków, po upieczeniu podobnych do malutkich bułeczek. Na wieczerzę, podobnie jak u katolików, składa się 12 potraw, a wśród nich nie może zabraknąć kutii.
Po wieczerzy rozpoczynają się nabożeństwa w świątyniach. W Piotrkowie uroczystości w cerkwi p.w. Wszystkich Świętych rozpoczną się o godz. 23:00.
Prawosławni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni, a cały bożonarodzeniowy okres kończy Święto Chrztu Pańskiego. W kościele prawosławnym jest to niezwykle ważna uroczystość, która obchodzona jest 19 stycznia.