Pierwsze Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowane zostało w 2011 roku przez Ośrodek Działań Artystycznych (dawna Galeria Sztuki BWA do 2009 r.). Stosunkowo młoda impreza stawia sobie za cel konfrontację artystów reprezentujących wszelkie stylistyki i formuły artystyczne poprzez prezentację prac zaliczanych do szeroko pojętej grupy sztuk wizualnych. Biennale ma za zadanie nie tylko konsolidowanie środowiska artystycznego wokół cyklicznego wydarzenia artystycznego, ale przede wszystkim poszukiwanie nowych indywidualności twórczych, wskazywanie młodych lub nieznanych talentów artystycznych.
Każda edycja Biennale to pretekst do prezentacji różnorodnych postaw twórczych, będących odpowiedzią i sposobem interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych form. Tytułowa teza obecnej edycji to „W postapokaliptycznym świecie. Iluzja czy droga wyjścia/dojścia ku?” Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 439 twórców, którzy nadesłali 1021 prac. Jury zakwalifikowało do wystawy finałowej 54 twórców i 71 prac. Spośród zakwalifikowanych twórców jury wyłoni laureatów i przyzna regulaminowe nagrody finansowe (Grand Prix i 3 wyróżnienia), nagrody finansowe ufundowane przez sponsorów, a także nagrody rzeczowe w formie wystaw indywidualnych w ODA i w galeriach współpracujących z Ośrodkiem.
A tak I etap konkursu ocenił Krzysztof Jurecki, przewodniczący jury: - Zobaczymy w jakich kategoriach artyści sytuują najnowszą wersję problemu apokalipsy. Czy dotyczy ona aktualnych zagrożeń politycznych (Jacek Staniszewski, Zamenhoff), przemian natury społecznej (Dariusz Sitek, Magdalena Samborska, Julia Kurek), czy też jest ona archetypową walką dobra ze złem (Adam Łach, Małgorzata Wielek-Mandrela) czy też poszukiwaniem nowego idiomu sztuki (Sławomir Marzec). Z pewnością działają w Polsce twórcy podążającymi śladami Jana Lebensteina, którzy mają możliwość debiutowania na imprezie o charakterze ogólnopolskim (np. Halina Marduła). Szuka zawsze miała możliwość „przeczuwania” czy zapowiadania czegoś istotnego, co ujawni się w niedalekiej przyszłości. Mam nadzieję, że w Piotrkowie „rodzi się” coś autentycznego i nie jest to tylko jedna z wielu imprez konkursowych. Ogromne zainteresowanie Biennale potwierdza, że twórcy potrzebują takiego wydarzenia, które rozgrywa się poza sferą rynku sztuki i przyjętego a priori prymatu określonych nurtów w sztuce.
Wernisaż wystawy i ogłoszenie zwycięzców nastąpi 19 czerwca.
- Gorące nowości w kinie Helios
- Przed nami „Koncert Kolęd i Pastorałek” w Akademii Piotrkowskiej
- KRUKOWSKI DAY w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia
- Grudzień tylko z nowościami w kinie Helios
- Książka na weekend – Tajemnicze zwłoki pod choinką
- Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy w Moszczenicy
- Książka na weekend – Remigiusz Mróz kończy jeden ze swoich cykli
- Mikołajki w Kinie Helios
- Akademia Tańca Sportowego "Jaskółki" zdobyła 5 tytułów mistrzów i 10 wicemistrzów Polski w różnych stylach tańca sportowego.