Ogólnopolska wystawa już w Piotrkowie

Środa, 18 października 20235
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.

Ładuję galerię...

Wystawę oficjalnie otwarto w środowe przedpołudnie przed budynkiem Mediateki 800-lecia.  Ekspozycja "Historia dokumentem pisana" reprezentuje najstarsze i najciekawsze dokumenty z zasobu sieci Archiwów Państwowych.

 

Wystawa została przygotowana dzięki ścisłej współpracy 33 archiwów krajowych w Polsce, które gromadzą i zabezpieczają dokumenty. Organizatorzy za pomocą tej wystawy chcą zapoznać społeczeństwo z najbardziej interesującymi dokumentami. Piotrkowianie mogą dowiedzieć się m.in. kiedy zapisano pierwszą wzmiankę o Piotrkowie

Przede wszystkim popularyzujemy zasób archiwalny, historię państwa zapisaną w dokumencie, także naszego Piotrkowa oraz okolicznych miejscowości. Piotrków reprezentowany jest przez Kopiarz Sulejowski, który jest najstarszym dokumentem z naszego zasobu. Znajduje się w nim pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie pochodząca z 1217 r. - mówi dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalski. 

Jak podkreślają organizatorzy, ekspozycja przybiera kształt konturów granic Polski, co ściśle związane jest z historią naszego kraju.

 

Na otwarciu wystawy nie brakowało mieszkańców, którzy chcieli zapoznać się z tą ekspozycją. 

Wystawa bardzo nam się podoba. Zapewne największy efekt wystawa zrobi wieczorem, kiedy zostanie podświetlona. Możemy zapoznać się z dokumentami z różnych archiwów z całej Polski. Myślę, że powinno to zainteresować mieszkańców Piotrkowa, zwłaszcza dokument z piotrkowskiego archiwum. Całość naprawdę jest warta obejrzenia i przeczytania - mówi jedna z kobiet oglądających wystawę. 

Ekspozycja będzie dostępna do 9 listopada. Piotrków jest dziewiątym miastem, w którym pojawiła się ta wystawa. Ostatnim punktem na mapie Polski, gdzie Archiwum Państwowe zaprezentuje tę ekspozycję, będzie Częstochowa. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pytek ~pytek (Gość)19.10.2023 13:08

Czy Pani Małgorzata była już?

30


his. ~his. (Gość)19.10.2023 11:44

Drodzy Internauci. Obejrzałem tę wystawę dość dokładnie. Zdjęcia dokumentów tych najwcześniejszych XII ,XIII wiecznych bardzo dobre. I jeszcze jedno spostrzeżenie. Dokumenty te dotyczą nadań ziem na terytorium obecnej Polski /wtedy nie koniecznie polskiej/ dla klasztorów ,kościoła potwierdzone przez ówczesnych papieży. A więc wniosek. Już od zarania państwa polskiego kler trzymał za pysk władców świeckich co przełożyło się później na Królestwo Polskie i znaczenie kościoła w życiu publicznym. Do dnia dzisiejszego. A jakże ..."nadania" są...Mimo tego idźcie i sami ocenicie.

31


Piotrkowianin Piotrkowianinranga18.10.2023 19:58

Cytuję:
Znajduje się w nim pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie pochodząca z 1217 r. - mówi dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalski.


Pierwsza czy raczej najstarsza zachowana?

40


gian ~gian (Gość)18.10.2023 11:50

Super wystawa o naszej historii:)

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat