Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Park Belzacki w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 05 lutego 20235
Przed tygodniem przypominaliśmy historię nieistniejącego już dworu we wsi Gościnna w gminie Gorzkowice. Dziś możemy wspomnieć o kolejnym dworze, który zachował się już tylko w pamięci i coraz mniej licznych wspomnieniach, a był nim dwór w Parku Belzackim w Piotrkowie.
fot.: Ł. Michalczyk fot.: Ł. Michalczyk

Dwór znajdował się niegdyś tuż przy parku. Był to budynek wybudowany w połowie XIX wieku na planie prostokąta, a sąsiadował z nim dawny zajazd z przełomu XVIII i XIX w., wzniesiony na planie litery T. Zajazd Bełzatka przetrwał nieco dłużej niż dwór, ale ostatecznie w roku 1974 i on przeszedł do historii.


Budynki tnie przetrwały po dziś dzień, ale podziwiać można za to park, który pozostał i który w ostatnich miesiącach przeszedł istną metamorfozę. Rewitalizacji poddano alejki, staw i wiele innych elementów małej architektury.

 

fot.: Ł. Michalczyk


Park położony jest pomiędzy ulicami Kasztanową, Dworską i Belzacką. Obejmuje obszar 7,5 hektara, z czego jedna ósma to staw. Przechadzając się alejkami można zwrócić uwagę na drzewostan. Najstarsze z drzew liczą sobie od 80 do 200 lat. Najstarsze zasadzenia pochodzą z początków XIX wieku, ale zdecydowaną większość posadzono pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy to zapadła decyzja o założeniu w tej części miasta parku. Na przełomie 2022 i 2023 roku park przeszedł rewitalizację, która nie tylko odmieniła to miejsce, ale pozwoliła na uzupełnienie roślinności. Jak informowano podczas rozpoczęcia prac – park miał się wzbogacić o 45 nowych drzew, ponad 2,5 tysiąca krzewów i 7 tysięcy roślin bylinowych co miało utworzyć liczącą 800 metrów kwadratowych powierzchni kwietną łąkę.


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

śmieszek ~śmieszek (Gość)06.02.2023 05:54

....."co miało utworzyć liczącą 800 metrów kwadratowych powierzchni kwietną łąkę".....na której będą się paść pożyteczne zapylacze...piotrkowskie .

11


Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.02.2023 13:19

Cytuję:
Na przełomie 2022 i 2023 roku park przeszedł rewitalizację


Raczej na przełomie 2021 i 2023.

42


tylko zrobię kawę ~tylko zrobię kawę (Gość)05.02.2023 10:44

No super.Świetny artykuł.

41


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat