Niepełnosprawni parkują w Piotrkowie za darmo... tylko przez 1,5 godziny

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 09 lipca 201829
Dlaczego niepełnosprawni nie mają w Piotrkowie darmowego parkingu? - pyta jedna z mieszkanek. Kobieta twierdzi, że nasze miasto jest chyba jedynym w Polsce, które pobiera takie opłaty. Problem w tym, że w każdym mieście w Polsce mogą obowiązywać inne zasady, a o tym, kto jest zwolniony z opłaty, decydują samorządy.
fot.S.Fiszerfot.S.Fiszer

To niedorzeczne, żeby osoby ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności musiały jeszcze kupować bilety w parkomatach – mówi zbulwersowana piotrkowianka.

 

Za szybami wielu samochodów stojących na tzw. kopertach można zauważyć niebieskie karty, to oznacza, że z samochodu korzysta osoba niepełnosprawna. Ten dokument to Europejska Karta Parkingowa, która niestety nie upoważnia do bezpłatnego parkowania. Właściciel tego dokumentu może zatrzymać się na miejscu z zakazem postoju, jeśli nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Parkując jednak na płatnym parkingu, musi kupić bilet. – Jedynie samorządy lokalne, na mocy swoich przepisów, mogą ustanawiać zwolnienia z obowiązku opłaty za parkowanie. W Piotrkowie bezpłatny postój przysługuje tylko i wyłącznie osobom, które posiadają identyfikator postojowy osoby niepełnosprawnej (IPON). Upoważnia on do darmowego parkowania, przez pierwsze 90 minut postoju, na wszystkich dostępnych miejscach. Po upływie tego czasu trzeba kupić tradycyjny bilet w parkomacie - powiedziała Agata Wypych z Działu Komunizacji Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. IPON dostępny jest dla wszystkich osób niepełnosprawnych, zarówno dla mieszkańców Piotrkowa, jak i dla przyjezdnych.

 

W Piotrkowie wielokrotnie pojawiał się problem związany z pobieraniem opłat za parkowanie od osób niepełnosprawnych. - Kilka lat temu bezpłatny postój możliwy był wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tylko na podstawie „niebieskiej karty”. Jednak było to bardzo krzywdzące dla osób, które np. nie zdążyły zatrzymać się na kopercie. Wiadomo, liczba takich miejsc jest ograniczona. Wzbudzało to wiele emocji, ponieważ jedna osoba niepełnosprawna parkowała za darmo, druga zaś, musiała już zapłacić. Z tego powodu władze miasta organizowały spotkania z przedstawicielami osób niepełnosprawnych, w wyniku których ustalono, że lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie identyfikatora postoju, który umożliwia bezpłatne parkowanie przez 90 minut. Ten czas jest ograniczony, aby ludzie nie zostawiali samochodów na cały dzień, uniemożliwiając tym samym parkowanie innym - dodaje A. Wypych.

 

Aby otrzymać identyfikator postojowy osoby niepełnosprawnej, należy zgłosić się do biura strefy płatnego parkowania, które zlokalizowane jest przy ulicy Słowackiego 20. Do wydania dokumentu potrzebna jest Europejska Karta Parkingowa oraz dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku, gdy auto zarejestrowane jest na inną osobę, konieczne jest także przedłożenie umowy użyczenia pojazdu od właściciela. IPON ważny jest przez 2 lata od momentu wydania.


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga09.07.2018 21:48

Dziwne to trochę , ja nie za bardzo rozumiem dlaczego niepełnosprawni mieliby być pozbawieni możliwości zapłaty za parkowanie ?

54


Jojko007 ~Jojko007 (Gość)25.02.2021 23:12

Piotrów Trybunalski jako jedyna mieścina w kraju jest tak zachłanna, pazerna więc postanowiła również zarabiać na tych co i tak skrzywdził los. Najbardziej bulwersuje fakt, że to jedyne chyba miasto w Polsce ma takie zasady

20


gość ~gość (Gość)09.07.2018 21:30

Większość to niepełnosprawni umysłowo.

05


oszuści! ~oszuści! (Gość)09.07.2018 13:51

Jak to jest?? facet jest lekarzem w Piotrkowie,jego żona laborantka ,też przy szpitalu,auto za 120 tys. a za szybą niebieska karta niepełnosprawnych!!! to jest OSZUSTWO!!!!!!!!!!!!!

101


Niepełnosprawny ~Niepełnosprawny (Gość)09.07.2018 22:29

Niepełnosprawnym można zostać z dnia na dzień. Jestem tym przykładem. Może ktoś kto pisze o tym że niepełnosprawny jeździ samochodem za kilkanaście tysięcy zamieni się ze mną. Ja oddam chętnie samochód a ten ktoś niech weźmie sobie moją chorobę.

92


gość ~gość (Gość)09.07.2018 21:32

Zamiast nikomu niepotrzebnej mediateki (czytaj: chojniateki), trzeba było wybudować parking wielopoziomowy.

64


mom ~mom (Gość)10.07.2018 04:51

Miejsce parkingowe, to nie miejsce garażowe ............ i mentalność niepełnosprawnych - nam się należy, bo my to ....

64


gość ~gość (Gość)09.07.2018 11:16

Jak patrzę jakimi autami niepełnosprawni się poruszają to zastanawiam się czy naprawdę tacy są biedni jak nie którzy narzekają

113


zrobie to wam ~zrobie to wam (Gość)09.07.2018 22:12

wyrobili karty starsze babki i ciotki i dali wnuczkom i kuzynom a SM tego nie kontroluje bo to zbyt trudne dla ich intelektu

81


gość ~gość (Gość)09.07.2018 20:55

Wcale nie powinno być tych miejsc.

05


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat