Nie chcesz mieć kłopotów? Zgłoś inwestycję

Strefa FM Niedziela, 03 sierpnia 201426
- Zanim postanowimy dobudować coś na naszej działce, niezależnie od tego czy będzie to kojec, wiata czy komórka, skonsultujmy to wcześniej z sąsiadem i przedstawicielami odpowiedniej jednostki - przypomina Janusz Korczak-Ziołkowski, Architekt Miasta Piotrkowa, kierownik Referatu Architektury i Budownictwa UM w Piotrkowie.
Nie chcesz mieć kłopotów? Zgłoś inwestycję

- Warto zawsze wcześniej z sąsiadem porozmawiać, aby nie było sytuacji, e sąsiad dowiaduje się o czymś za pośrednictwem urzędu. Często budzi to różne kontrowersje. Są przepisy regulujące na przykład składowanie drewna poza wiatą. Musi to być minimum 4 metry od granicy działki. Jest szereg innych przepisów techniczno-budowlanych. Zawsze warto zapytać, bo my służymy zawsze pomocą. Na pewno zawsze najpierw musimy uzyskać pozwolenie i dokonać zgłoszenia, dopiero potem realizujemy inwestycje - mówi Janusz Korczak-Ziołkowski.

Jeśli okaże się, że zbudowaliśmy coś bez odpowiedniego pozwolenia, będziemy musieli rozebrać taką samowolkę, lub też wnieść opłatę legalizacyjną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

(Strefa FM)


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tutaj tutajranga03.08.2014 22:33

"Al-Bundy" napisał(a):

Czyli zabroniona jest opcja, że dwóch sąsiadów się dogaduje


Widzisz, Al, czasy się zmieniły. Podobno na lepsze?
Prawo budowlane kiedyś stanowiło mniej więcej to, co teraz, z tym, ze nie uściślano, czy sławojka to "obiekt", czy "inwestycja". Kierowano się zdrowym rozsądkiem. Ale - narzekano na biurokrację...
Na początku lat siedemdziesiątych zeszłego wieku, mój sąsiad zapytał mojego Ojca, który wtedy był właścicielem mojej domeny, czy może postawić w granicy garaż, bo, jeżeli odsunąłby ten garaż o przepisowe trzy metry, to by mu to kompletnie zrujnowało jego działkę.
"Ależ, oczywiście, panie sąsiedzie, a co mi to przeszkadza?"
Ściana garażu jest w stosunku 90 stopni do mojego domu, tak, że nie ma to znaczenia.
Pies z kulawą nogą się nie przyczepił po dziś dzień i już się nie przyczepi.
Kiedy moja leszczyna za bardzo sobie poczynała na południe, czyli na stronę działki sąsiada, ten przyszedł i zapytał, czy on może trochę przyciąć tę leszczynę od swojej strony...
Może dlatego czasami na murach piszą: "Komuno, wróć"?

10


tutaj tutajranga03.08.2014 21:39

Nie od dziś wiadomo, ze nieznajomość prawa szkodzi.
jest ustawa, ale nikt jej nie czyta. Po co są te internety?
ja już pisałam o sprawie budynku, który sprytny facio nazwał "kojcem dla psa".
"Na pewno zawsze najpierw musimy uzyskać pozwolenie i dokonać zgłoszenia, dopiero potem realizujemy inwestycje - mówi Janusz Korczak-Ziołkowski."

Na pewno nie.

10


CoolMen ~CoolMen (Gość)03.08.2014 21:28

"Al-Bundy" napisał(a):
. Obecnie tych przepisów jest zbyt dużo, są zbyt skomplikowane i praktycznie na wszystko trzeba wpierw uzyskać pozwolenie.


Myślę, że obecnie większość omawianych w artykule obiektów można wybudować na podstawie wcześniej uzyskanego zgłoszenia budowlanego do odpowiedniego organu Nadzoru budowlanego (bez pozwolenia na budowę - które jest jest o wiele bardziej skomplikowane). Wiele można też wybudować kompletnie bez zgłoszenia, czy pozwolenia na budowę - tylko trzeba znać prawo budowlane. Zgłoszenie zapobiega nieprzyjemnym konsekwencjom braku znajomości prawa, gdyż urząd musi w ustawowym terminie 30 dni wypowiedzieć się, a jeżeli tego nie uczyni, to można działać.
Moja wypowiedź odnosiła się do większości wpisów, które totalnie sugerują, że żadnego uzgadniania z kimkolwiek nie powinno być - zgodnie z filozofią taką, że na moim kawałku ziemi mogę sobie postawić co chcę i koniec.

"Al-Bundy" napisał(a):
Czyli zabroniona jest opcja, że dwóch sąsiadów się dogaduje i obaj składują drewno w tym samym miejscu przy granicy działek? Wychodzi na to, że jedna pryzma drewna (podzielona np. siatką) jest niedozwolona, a dwie mniejsze z ośmiometrowym odstępem już są OK? Nie ogarniam tej "logiki".


Przecież pan JK-Z wyraźnie mówi, że "warto zawsze wcześniej z sąsiadem porozmawiać", czyli uzyskać jego zgodę (najlepiej na piśmie) na składowanie, czy też zbudowanie czegoś w granicy działki i wtedy żadnego minimum 4 m od granicy działki nie musimy zachowywać. Takie przepisy jak pamięcią sięgam istniały zawsze - jako przykład można podać budowę tzw. "bliźniaków", gdzie granica działki jest w środku budynku i nie jest to coś zabronione, nielogiczne i wymyślone obecnie. Chyba, że ktoś nie chce uznać żadnego prawa - obecnego, dawnego - gdyż każde prawo niestety, ale ogranicza (dla wspólnego dobra) w pewnym stopniu nasze działania w każdej dziedzinie życia.

20


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)03.08.2014 20:35

"CoolMen" napisał(a):
Jak widać z większości wpisów wynika, że żadnego prawa budowlanego nie powinno być i każdy powinien działać wg. zasady "wolnoć Tomku w swoim domku". I nikomu nie przychodzi do głowy, że podobne regulacje prawne istnieją w cywilizowanych państwach, oraz mylone jest pojęcie "własności prywatnej" z kompletną samowolą.


Prawo powinno być, ale raczej pewne przepisy ogólne, typu: "bez zgody sąsiada nie możesz wybudować niczego w odległości mniejszej niż x metrów od jego granicy" albo "na danym osiedlu nie można stawiać budynków wyższych niż x metrów". Obecnie tych przepisów jest zbyt dużo, są zbyt skomplikowane i praktycznie na wszystko trzeba wpierw uzyskać pozwolenie. To wszystko czyni każdą chęć zmiany czasochłonnym i kosztownym procesem. Zwróćcie uwagę na ten fragment:

Cytuję:
Jeśli okaże się, że zbudowaliśmy coś bez odpowiedniego pozwolenia, będziemy musieli rozebrać taką samowolkę, lub też wnieść opłatę legalizacyjną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.


Czyli tak naprawdę wszystko rozbija się o kasę, jaką należy zapłacić, a nie o jakieś sensowne uzasadnienia przepisów.

Cytuję:
Są przepisy regulujące na przykład składowanie drewna poza wiatą. Musi to być minimum 4 metry od granicy działki.


Czyli zabroniona jest opcja, że dwóch sąsiadów się dogaduje i obaj składują drewno w tym samym miejscu przy granicy działek? Wychodzi na to, że jedna pryzma drewna (podzielona np. siatką) jest niedozwolona, a dwie mniejsze z ośmiometrowym odstępem już są OK? Nie ogarniam tej "logiki".

30


skotniok ~skotniok (Gość)03.08.2014 15:43

No i mamy liberalne prawo Tuska i jego oszołomów.Miało być prosto i szybko a mamy jak mieliśmy a jeszcze gorzej.Tysiace urzędniko-nieudaczników muszą udawać ze są i za coś biorą pieniądze.Co do prawa budowlanego powinno być proste i czytelne a nie naszpikowane różnego rodzaju zasadzkami.

41


CoolMen ~CoolMen (Gość)03.08.2014 14:40

Jak widać z większości wpisów wynika, że żadnego prawa budowlanego nie powinno być i każdy powinien działać wg. zasady "wolnoć Tomku w swoim domku". I nikomu nie przychodzi do głowy, że podobne regulacje prawne istnieją w cywilizowanych państwach, oraz mylone jest pojęcie "własności prywatnej" z kompletną samowolą. A liczenie na "sensowne" działanie potencjalnych inwestorów -

"bryk" napisał(a):
Moja kasa, moja działka więc powinienem na niej robić co mi się podoba oczywiście w miarę sensownie tzn. nie postawię sąsiadowi pod oknem wieżowca na 30 pięter.


- jest czystej wody naiwnością.

02


monia ~monia (Gość)03.08.2014 12:57

"Pietrek" napisał(a):
piepszony


Kto uczył cię pisać?

40


broda ~broda (Gość)03.08.2014 11:52

Panie Korczak-Ziołkowski - to w końcu w Polsce jest ta własność prywatna czy to fikcja wymyślona na wasze potrzeby?

71


bryk ~bryk (Gość)03.08.2014 11:27

Gdyby Polak nie był głupi to by bandę s....wieli urzędasów wyje...ł na zbity pysk.
Moja kasa, moja działka więc powinienem na niej robić co mi się podoba oczywiście w miarę sensownie tzn. nie postawię sąsiadowi pod oknem wieżowca na 30 pięter.
Drzewa sam sadziłem, a wyciąć nie mogę bo urzędas chce w łapę dostać itd.
Jeszcze troszkę to i z żoną nie będę mógł współżyć bez zgody urzędasa bo kler już od wieków się w to wpier....

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat