Najdłuższy z możliwych

Niedziela, 27 listopada 20220
W kościele katolickim rozpoczyna się czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Okres ten zwany jest Adwentem. Co ciekawe, w tym roku będzie on najdłuższy z możliwych.
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

W świadomości większości ludzi utarło się, że Adwent trwa cztery tygodnie. Tymczasem to nieprawda. Ten okres obejmuje cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W praktyce oznacza to, że może on trwać maksymalnie pięć tygodni. I tak będzie w tym roku.

Determinantem jest tutaj dzień tygodnia, w którym przypada 25 grudnia. Tym razem Boże Narodzenie będziemy obchodzić  niedzielę. Oznacza to, że, aby Adwent potrwał cztery niedziele, trzeba cofnąć się aż do 27 listopada. Zgoła odmienną sytuację będziemy mieć w przyszłym roku. Wówczas Boże Narodzenie przypadać będzie w poniedziałek, a to oznacza, że Adwent potrwa tylko trzy tygodnie i rozpocznie się dopiero 3 grudnia.

 

Jednym z nieodzownych elementów Adwentu w Polsce jest akcja Caritas "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W tym roku będzie ona odbywać się już po raz dwudziesty dziewiąty i realizowana będzie pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”.

 

Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. W tym roku łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tysięcy świec, które dostępne są w parafiach całej archidiecezji, w tym także w kościołach w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim.

 

Samo słowo "adwent" wywodzi się z języka łacińskiego (advenio) i oznacza "przychodzić". Ten okres jest już dziś czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, zarówno w kontekście samego Bożego Narodzenia, jak i ostatecznego przyjścia Chrystusa w czasach apokalipsy.

 

Z tym okresem związane są tzw. roraty. To specjalne msze odprawiane o brzasku dnia przez cały okres adwentu, od poniedziałku do soboty. Podczas tych eucharystii w sposób szczególny wspominana jest postać Matki Bożej, która jest stawiana za wzór adwentowego oczekiwania na przyjście Chrystusa.

 

Adwent wiąże się także z symbolami. Jednym z nich jest wieniec adwentowy, który ustawiany jest w kościołach, ale także w wielu domach. Wieniec ma zawsze cztery świeczki, które odpalane są po kolei, w każdą kolejną niedzielę adwentu. Najbardziej popularną tradycją związaną z tym okresem są jednak kalendarze adwentowe, które goszczą w wielu domach. Każdego dnia otwierany jest jeden prezent z takiego kalendarza i tak odmierzamy czas do Bożego Narodzenia. Kiedyś kalendarze były wypełnione głównie czekoladkami, dziś mają bardzo przeróżną formę. Są w nich książki, zabawki, a nawet biżuteria.

 

Początek Adwentu to także inauguracja nowego roku liturgicznego. W tym roku wierni będą przeżywać go pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat