- Na krajowej mapie zagrożeń aż czerwono, a patroli policji jakoś na mieście nie widać, a jeśli już stoją, to tak, że ich widać z daleka – pisze piotrkowianka w mailu do redakcji. - Od dłuższego czasu od godz. 20 - 22 zapier... czerwone ferrari, które słychać w całym mieście, a piotrkowska policja gania rowerzystów jeżdżących po chodnikach. Wspomniane ferrari jako gwóźdź programu robi „przegazówki” pod wiaduktem kolejowym, kiedy wraca od strony Bełchatowa, dzisiaj ok. 21.58, jakby to miało znaczenie. Trzeba pomóc piotrkowskiej policji zebrać chęci, nagłaśniając sprawę, zrobić kilka filmów z wysokości przejścia dla pieszych od strony hali targowej i policja weźmie się do roboty wieczorem i nocami. Jeżdżą dwójkami w radiowozach i pół godziny jeden mandat piszą, a w tym czasie mija ich kilku piratów z gazem w podłodze, bo nawet ich nie zauważają, policja wtedy nawet wzroku nie podniesie, bo jest zajęta wypisywaniem mandatu, toż to przecież gorzej jak za komuny...
Swoje spostrzeżenia ma również pan Krzysztof, którego balkon w mieszkaniu wychodzi wprost na parking przy Brico Marche. - Jeżdżą, kręcą bączki, palą gumy, słychać pisk opon – mówi mężczyzna. - Nie można spać czy spokojnie pooglądać telewizji, bo słychać pisk zza okna, zwłaszcza latem jest to uciążliwe. Zbierają się, kiedy jest ciemno, różnie, o godz. 19 - 20, bywa i później ok. 22. Dzień tygodnia nie ma znaczenia. Czasem są pojedyncze samochody, czasem większe grupki, nawet po 7 kierowców. Jak jest więcej samochodów, to ktoś wzywa policję. Widziałem, jak policjanci podjeżdżają tam z dwóch stron – od Sikorskiego i od Dmowskiego, biorą ich w kleszcze, spisują, może kończy się mandatem, a może nie, tego nie wiem.
Jaki sposób na niezbyt rozgarniętych kierowców ma piotrkowska policja? Kierownictwo drogówki zapewnia, że zwalczanie opisanych przez mieszkańców zachowań wśród kierowców jest stałym elementem zadań każdego funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego. Zastępca szefa drogówki zaznacza jednak, że funkcjonariusze muszą pilnować porządku nie tylko w tym zakresie. - Każde z zadań nałożone na policję, w tym również wymaganie respektowania przepisów ruchu drogowego od innych jego uczestników, także rowerzystów, jest zadaniem równie ważnym i wpływającym w bardzo dużym stopniu na bezpieczeństwo – mówi zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Arkadiusz Kosela. - Nadmieniam, że każde przekroczenie prędkości musi być potwierdzone odpowiednim pomiarem atestowanym urządzeniem, a nie subiektywnym odczuciem osoby obserwującej. Dodatkowo do zadań funkcjonariuszy należy również obsługa wypadków i kolizji drogowych, kontrola pojazdów ciężarowych i komunikacji zbiorowej, ujawnianie kierujących w stanie nietrzeźwości oraz po użyciu alkoholu czy pod wpływem innych środków działających podobnie do alkoholu, a dodatkowo prowadzenie działań profilaktycznych związanych z szerzeniem wiedzy o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Mając powyższe na uwadze, nie ma możliwości wystawienia stałych posterunków pomiaru prędkości, a jedynie ich czasowe wykonywanie, jak również represjonowania tylko jednego uczestnika ruchu drogowego.
Piotrkowska policja przypomina, że zgłaszaniu m.in. przekroczeń prędkości służy, stworzona w tym celu przez Komendą Główną, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której w dużym stopniu funkcjonariusze czerpią informacje o ewentualnych przekroczeniach prędkości czy innych wykroczeniach. Funkcjonariusze zapewniają, że w każdym przypadku naniesienia zagrożenia na Mapę jest ono wnikliwie sprawdzane, a kiedy zostanie potwierdzone, w to miejsce cyklicznie kierowani są funkcjonariusze. - Tak właśnie dzieje się w Piotrkowie przy Piłsudskiego, gdzie z początkiem roku potwierdzono naniesione zagrożenie przekroczenia prędkości i na chwilę obecną funkcjonariusze prowadzą tam cykliczne pomiary – zapewnia zastępca szefa piotrkowskiej drogówki. - Podobna sytuacja występuje w bardzo wielu miejscach naszego miasta.
Tak więc mieszkańcy, zgłaszajcie dalej naganne zachowania kierowców. Możecie to robić również (w formie zapisu video) na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w zakładce „STOP agresji drogowej” pod adresem stopagrsejidrogowej@ld.policja.gov.pl.