Lewica pamięta o wyzwoleniu Piotrkowa

Środa, 18 stycznia 202372
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.

Ładuję galerię...

 

Z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Piotrkowa przedstawiciele piotrkowskiej Lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów walk za Polskę i lud” znajdującym się przy placu Niepodległości. Obecny na miejscu Artur Ostrowski opowiadał o przebiegu wyzwolenia. 

Został wyznaczony specjalny oddział do tego, aby zająć Piotrków. Był on prowadzony przez pułkownika Jakubowskiego, który opracował plan zdobycia miasta. Piotrków okrążono z trzech kierunków: z zachodu, z południa i ze wschodu. Wszystko po to, aby otworzyć jednostkom niemieckim możliwość wyjścia z miasta i niedoprowadzenia do rozegrania bitwy na ulicach miasta. Dzięki temu manewrowi Piotrków nie doznał większych szkód podczas wyzwalania. Spłonęło tylko kilka zabudowań - mówił Artur Ostrowski, podkreślając, że w wyzwoleniu miasta ważną rolę odegrali także cywile. - Kilku piotrkowian przeprowadziło pancerne jednostki radzieckie przez pola minowe, dzięki temu można było zaskoczyć jednostki niemieckie. Atak pozorowano od południa, ale główne uderzenia poszły ze wschodu i z zachodu. Walka o Piotrków rozpoczęła się w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku. 18 stycznia o godz. 14:00 wszystkie punkty niemieckiego oporu na terenie miasta zostały zlikwidowane i zajęte przez jednostki Armii Radzieckiej. Rozpoczął się nowy rozdział w historii Piotrkowa Trybunalskiego - mówił były poseł SLD. 

 

18 stycznia rokrocznie wraca dyskusja na temat tego, czy to rzeczywiście było wyzwolenie Piotrkowa. Przedstawiciele Lewicy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. 

Jeśli ktoś ocenia tę sytuację w ten sposób, to niech pozna historie okupacji niemieckiej, z którą związane były obozy koncentracyjne, łapanki, aresztowania, katowania Polaków w więzieniach gestapowskich, holokaust, przez który zlikwidowano dużą część żydowskiej populacji Piotrkowa Trybunalskiego i nie tylko - wylicza Artur Ostrowski. - Była to walka z polskością i wynaradawianiem Polaków, którzy mieli być niewolnikami niemieckich panów. Taki był cel Adolfa Hitlera oraz NSDAP. Nie da się porównać tych dwóch okresów, bo po 18 stycznia 1945 roku piotrkowianie mogli wracać do miasta, swoich mieszkań, pracy. Wywieszano biało-czerwone flagi na budynkach. Została przywrócona polska administracja, w tym szkoły oraz ośrodki kultury, aby przywrócić normalne życie - dodaje. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

19


Komentarze (72)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jarek Jarek ranga20.01.2023 10:23

Zmiana okupanta to nie wyzwolenie

44


"Wyzwolenie" ~"Wyzwolenie" (Gość)18.01.2023 18:18

Trawestując pana byłego posła Ostrowskiego:
"Jeśli ktoś ocenia tę sytuację w ten sposób, to niech pozna historie okupacji SOWIECKIEJ, z którą związane były obozy koncentracyjne, aresztowania, wywózki do łagrów, katowania Polaków w więzieniach komunistycznych, operacje NKWD, przez które zlikwidowano dużą część populacji Piotrkowa Trybunalskiego i nie tylko. Była to walka z polskością i wynaradawianiem Polaków, którzy mieli być niewolnikami sowietów i ich partyjnych aparatczyków. Taki był cel Stalina oraz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego. Należy koniecznie porównywać te dwa okresy, bo po 18 stycznia 1945 roku nie wszyscy piotrkowianie mogli wracać do miasta, swoich mieszkań i pracy. Wprawdzie wywieszano biało-czerwone flagi na budynkach, ale została nam narzucona prosowiecka, komunistyczna administracja, szkoły oraz ośrodki kultury, które imitowały normalne życie w stalinowskiej rzeczywistości."

188


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)19.01.2023 09:44

Pan Ostrowski miał dyplom mgr. historii, ale jeśli jego wiedza jest oparta na sovieckich opracowaniach, to jest z nim coś nie tak. Kunszt wojenny rosjan polegał na tym, że przodem szła masa, a za nią NKWD, które nie pozwalało się cofnąć. Widać to doskonale na wojnie w Ukrainie.
Mówienie o jakiejś strategii, planach itp, to lekka przesada. Rozkaz był jeden: naprzód!
Bajka o cywilach z roku na rok przyrasta i niedługo przeczytam o powstaniu w Piotrkowie przygotowanym przez Franka Zubrzyckiego jeszcze przed jego słynną operacją rozbicia dywizji Niemców pod Polichnem. Darz Bór, szybek proszę nie przecierać.

185


małolat ~małolat (Gość)18.01.2023 20:06

Za tej okupacji podwoiliśmy nasz potencjał ludzki, zbudowaliśmy fabryki, szkoły, uczelnie, szpitale, ośrodki zdrowia, bloki mieszkalne, rolnictwo, utrzymywaliśmy armię 400 tyś. Z kraju rolniczego staliśmy się przemysłowym. Dziwna ta okupacja była ? I wszystko należało do Polaków ? To niemożliwe bo dziś prawie wszystko należy do obcych ?

1218


goœć_joanna ~goœć_joanna (Gość)19.01.2023 14:14

Co ich tak mało.

71


Adam Ślązak Adam Ślązakranga19.01.2023 21:36

Lewica świętuje zmianę okupanta.
Szkoda, że portal nie informuje o chwalebnych rocznicach.
https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/narodowy-dzien-pamieci-zwycieskiego-powstania,470783,t,id.html

44


Rambo ~Rambo (Gość)18.01.2023 14:59

Kiedy lewica złoży kwiaty ofiarom rosyjskich przymusowych wywozów Polaków na Syberię? Pomnik znajduje się po sąsiedzku.

438


Alan ~Alan (Gość)19.01.2023 16:41

Idąc tokiem myślenia lewicy aktualnie Ruscy wyzwalają Ukrainę!!!

112


warto otworzyć oczy ~warto otworzyć oczy (Gość)19.01.2023 11:28

Wokulski trzepał kasę na handlu z Rosją. Potęga miasta Łodzi jako jednego z najpotężniejszych ośrodków włókienniczych w Europie powstała w Cesarstwie Rosyjskim. Najbogatszy Polak przedwojennej Polski Karol Jaroszyński fundator Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego robił interesy w Rosji i był przyjacielem rodziny carskiej. PRL też funkcjonował w dużej części na produkcji wysyłanej do ZSRR. Dziś też moglibyśmy być potęgą gospodarczą, handlową pośredniczącą między Rosją, Chinami, a Europą, czerpiąc zyski z każdej strony, ale nam się zabrania napuszczając nas kolejny już raz w historii do wojny i sprowadzając nas do drożyzny i biedy. Dodam tyko, że w mojej ocenie dzisiejsza lewica nie ma nic wspólnego z Rosją.

114


Milord ~Milord (Gość)19.01.2023 10:09

W tym PRL wielu obecnych polityków pokończyło szkoły, zrobili doktoraty, profesury, a dziś jakoś nie rzucają tych dokumentów do śmieci bo to komunistyczne dokumenty zdobyte pod ruską okupacją. Państwo polskie pod zarządem obecnych polityków nie odcięło się od długów zrobionych przez PRL czy innych umów zawieranych przez Polskę pod tą niby okupacją. Jednym słowem obecna Polska jest kontynuacją tamtej Polski bo przejęła wszelkie zobowiązania. Obecna Polska chyba jako jedyny kraj nie zrobiła dekomunizacji i odtajnienia wszystkich akt co odbija nam się czkawką do dzisiaj. Ilu to polityków z różnych opcji plujących na PRL zaczynała kariery w strukturach ZSMP , ZMW, PZPR czy jako współpracownicy SB, milicji, ORMO ? Ilu to polityków wyszło z rodzin powiązanych z tamtym aparatem władzy ? Podejrzewam, że najlepszą wiedzę na ten temat mają na Kremlu w swoich archiwach bo u nas to już wielu czyściło nasze zasoby dokumentów. Nie wypierzemy się z PRL bo to nasza historia. Historia wszystkich Polaków. Precz z agresją i szczuciem jednych na drugich.

120


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat