Krzywdzeni mogą na nas liczyć

Tydzień Trybunalski Piątek, 06 lipca 20120
Piotrków. Ośmioletni chłopiec przychodzi pobity do szkoły. Jest godzina ósma rano. Szybki przepływ informacji, badanie przyczyn, kontakt z wieloma instytucjami i pełne zaangażowanie wielu ludzi. Efekt?

Tego samego dnia o godzinie 15.30 postanowienie sądu o umieszczeniu dziecka w pogotowiu opiekuńczym.

 

Podobnych przypadków dotyczących przemocy w rodzinie w Piotrkowie jest coraz więcej. Jeśli chodzi o dzieci, potrzebne jest działanie natychmiastowe. Wcześniej Niebieskimi Kartami zajmowała się policja. Od roku czuwa nad problemem Zespół Interdyscyplinarny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.

Przeciwdziałają przemocy w rodzinie

Siedemnastoosobowa grupa fachowców, w której każdy zna swoje zadania i doskonale wie, co ma robić. Dobra komunikacja to podstawa ich sprawnego działania. Mowa o Zespole Interdyscyplinarnym. W sierpniu minie rok od założenia grupy.

- Zespół Interdyscyplinarny istnieje od 2011 r. Został powołany przez prezydenta miasta dokładnie 12 sierpnia 2011 r., a 15 września odbyło się pierwsze spotkanie. W skład zespołu wchodzi 17 osób - mówi Marzenna Rumińska-Filipek, sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

- Już sama nazwa wskazuje, czym się zajmujemy. Działamy na podstawie ustawy (o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury Niebieskiej Karty. I właśnie te karty w naszym działaniu są bardzo ważne. Wszystkie Niebieskie Karty, które są sporządzane przez pięć podmiotów, tj. MOPR czyli pomoc społeczną, oświatę, służbę zdrowia, policję i komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, trafiają do przewodniczącego zespołu czyli do mnie. I zaczyna się działanie - mówi Małgorzata Obst, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającego przy piotrkowskim MOPR.
W praktyce wygląda to tak, że do przewodniczącej wpływa Niebieska Karta. Ona ma trzy dni na ustalenie tzw. grupy roboczej, czyli kilku osób, które będą zajmowały się konkretnym problemem.

***

800-801-081 - to numer bezpłatnej infolinii, na którą mogą dzwonić osoby poszkodowane lub takie, które podejrzewają, że w danej rodzinie występuje przemoc.

***

- Przede wszystkim trzeba szybko ustalić skład grupy roboczej. Najczęściej powiadamiam pracownika socjalnego, dzielnicowego i kilka innych osób, które są niezbędne w danym przypadku. Te przypadki są różne. Jeśli problem dotyczy dziecka, to powoływany jest pedagog, jeśli dotyczy alkoholu, to człowiek z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niektóre dotyczą dzieci i wtedy trzeba działać natychmiast. Pamiętam przypadek, kiedy ośmioletni chłopiec przyszedł do szkoły pobity. Nie było czasu na czekanie. Grupa robocza zaczęła działać natychmiast. Na linii telefonicznej byliśmy non stop, bo sprawa była poważna. O godz. 15.30 już było postanowienie sądu w sprawie umieszczenia dziecka w pogotowiu opiekuńczym. Bardzo jestem zadowolona, że Zespół Interdyscyplinarny potrafi działać tak sprawnie, bo tutaj najważniejsza jest komunikacja. Duża ilość instytucji, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie, powoduje, że jesteśmy bardziej sprawczy. Najczęściej jednak korzystamy z pomocy policji i pracowników socjalnych - mówi Małgorzata Obst.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat