- Ożywienie centralnej przestrzeni miasta będzie powiązane z poszerzeniem jego funkcji i zakresu usług znajdujących się wokół. Projekt polega na przebudowie Placu Straży, modernizacji terenu po przedszkolu przy ul. Szkolnej oraz modernizacji ul. Rynek. Planowane jest założenie żłobka oraz innych usług publicznych, które mogłyby być dostępne w tych przestrzeniach – informują nas urzędnicy.
Koncepcja przebudowy centrum Sulejowa została zrealizowana przez młodych architektów pochodzących z Sulejowa. - Architekci włożyli w ten projekt mnóstwo wysiłku i zaangażowania – podkreślają władze Sulejowa. Efekt ich półrocznej pracy poddany będzie pod ocenę mieszkańców i stanie się podstawą do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Sulejowa, który zostanie wykonany już przez Urząd Miejski w Sulejowie.
Przedstawiona koncepcja przebudowy centrum Sulejowa oraz Lokalny Program Rewitalizacji Miasta są podstawą do ubiegania się o finansowe środki zewnętrzne na rewitalizację Sulejowa.
Podstawowe założenia koncepcji odnowy miasta to:
1. Projekt uwzględnia ograniczone możliwości budżetu gminy, jest podzielony na etapy, które można realizować odrębnie lub częściowo – w zależności od uzyskanego finansowania ze środków zewnętrznych.
2. Odnowa Placu Straży będzie realizowana bez względu na wysokość pozyskanych środków zewnętrznych. To zadanie ze względu na jego centralne położenie jest najważniejszą częścią projektu.
3. Na terenie po przedszkolu przy ul. Szkolnej nie będą wznoszone żadne obiekty kubaturowe. W tym miejscu powstanie park wraz z placem zabaw (w oparciu o projekty dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie) oraz parking, który będzie alternatywą dla miejsca dotychczasowego postoju na Placu Straży. Dzięki takiemu zagospodarowaniu, możliwa będzie w przyszłości realizacja planowanego uprzednio Centrum Kultury ROMANIKA.
4. Koncepcja odnowy ul. Rynek jest oparta o możliwość rozbudowy biblioteki na cele związane z poszerzeniem oferty kulturalnej, na co można pozyskać środki zewnętrzne.
5. Kładka pieszo-rowerowa zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy będą pozyskane na ten cel środki zewnętrzne.
6. Ze względu na negatywne stanowisko Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, spowodowanego planowanym pogłębianiem Pilicy, w chwili obecnej konieczna jest rezygnacja z budowy przystani kajakowej przy kładce pieszo-rowerowej. - Do tego tematu powrócimy po pracach związanych z pogłębianiem Pilicy - dodają pracownicy Urzędu.