Jak zmniejszyć zadłużenie szpitala powiatowego?

Strefa FM Piątek, 22 listopada 201930
Zadłużenie Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie to już kilka milionów zł. Radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego zastanawiali się, jak je zmniejszyć. Jakie mieli pomysły?
Jak zmniejszyć zadłużenie szpitala powiatowego?

Obarczanie samorządów długami szpitali jest niezgodne z konstytucją - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzając, że sieć szpitali zwiększyła zadłużenie placówek. Posłowie mają 1,5 roku na zmianę przepisów, do tego czasu zadłużenie może jednak znacznie wzrosnąć.


Powiatowe Centrum Matki i Dziecka od stycznia do września 2019 roku wygenerowało dług w wysokości prawie 7 milionów złotych (!) Jak tłumaczyła podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego, dotychczas odpowiedzialna za sprawy finansowe szpitala, Eliza Bartkowska to m.in. efekt niewypłaconych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nadwykonań i wzrost cen energii i wzrost wynagrodzeń. Wyjście szpitala z sieci ma spowodować zatrzymanie procesu zadłużania placówki. Radni mieli swoje pomysły na poprawę sytuacji.


Ostre słowa do byłej dyrektor PCMD Elizy Bartkowskiej skierował radny powiatu Dionizy Głowacki. - Dlaczego na przykład pani nie szuka oszczędności i nie zaproponuje samozatrudnienia tym lekarzom - pytał podczas sesji. - Pani już na samym początku wie, że nie ma pieniędzy na zaciągnięte zobowiązania. Dlaczego realizujemy zadania, których nie mamy obowiązku realizować? Nic nie robicie! Kiedy porówna się wyniki za rok 2018 i 2019, to wynika z tego, że nic się nie robi, tylko przyjmuje się za dobrą monetę to, że przecież powiat pokryje długi. A jakie ma wyjście? Łatwo wydaje się publiczne pieniądze. Ciekawe, czy gdyby miała pani wydać z własnej kieszeni, czy w taki sam sposób prowadziłaby pani tę działalność – mówił radny.


Z kolei radna Katarzyna Miśkiewicz podkreślała, że na przykład w gminie Sulejów powiatowe dotychczas przychodnie przejął prywatny właściciel i funkcjonują one dużo lepiej. - Prowadzenie poradni w gminach to nie jest zadanie powiatu – zaznaczała. - Rozumiem ich utrzymywanie, gdyby przynosiło to zyski, ale tak nie jest. Można zrobić tak jak w Aleksandrowie, Łękach czy Sulejowie, pacjenci są zadowoleni, ośrodek zdrowia w Sulejowie funkcjonuje, rozwija się. Jeśli poradnie przynoszą straty, niech ich prowadzeniem zajmą się wójtowie, ogłoszą konkurs, który wygra jakiś prywatny przedsiębiorca, który będzie prowadził taką placówkę. Będzie to korzyść dla mieszkańców, a my nie będziemy mieć ujemnego wyniku finansowego.


- Prowadząc PCMD, również podstawową opiekę zdrowotną, optymalizuję koszty w każdym zakresie – odpowiadała radnym E. Bartkowska. - Dotyczy to zarówno personelu lekarskiego, jak i średniego. 90% lekarzy zatrudnionych w naszej jednostce to lekarze zatrudnieni na kontraktach.


Zaskoczony Piotr Wojtysiak przypomniał, że niedawno przygotował uchwałę, z której wynikało, że przy prowadzeniu placówki głównym wyznacznikiem ma być czynnik ekonomiczny, ale radni Prawa i Sprawiedliwości skierowali dokument do wojewody, jako niezgodny z prawem, a ten go unieważnił. P. Wojtysiak podkreślał, że nie jest zwolennikiem prywatyzacji i przede wszystkim zależy mu na mieszkańcach i że nie chce ograniczać dostępu do służby zdrowia, by zaspokajać społeczne potrzeby.


Spójnej wizji nadal jednak nie udało się wypracować.


Zainteresował temat?

1

5


Zobacz również

reklama

Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.11.2019 21:04

Kto dostał podwyżkę w PCM,jeżeli mówi się że to doprowadza do długu,bo znam osoby co mają najniższą krajową i nic więcej.

61


gość... ~gość... (Gość)22.11.2019 15:47

Pani Misiewicz. Najpierw zarzucacie, że starosta chce sprywatyzować, a teraz chwalicie że prywatne działa lepiej. Może się zdecydujcie bo zachowujecie się jak totalna opozycja. Co by nie zrobili to źle. A sami pomysłów żadnych, tylko krytykować.

111


termit ~termit (Gość)22.11.2019 19:37

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Rząd nie może zmuszać samorządów do pokrywania strat szpitali.
Skoro zadłużenie szpitali jest powszechne i sumy tych wierzytelności są wielomilionowe, to oczywistym jest, iż po prostu placówki te otrzymują środki nieadekwatne do potrzeb wynikających z ich działalności – czytamy m.in. w uzasadnieniu wyroku. TK ostro skrytykował przy tym wprowadzoną przez rząd PiS tzw. sieć szpitali,....

72


oko ~oko (Gość)22.11.2019 17:17

Same dyrektory a lekarzy i pielęgniarek brakuje.

170


o rety ~o rety (Gość)22.11.2019 17:15

I utopią szpital w zielonej studni, PSLe szaleją zamiast działać.

103


Podpowiadam jak zmiejszyć długi... ~Podpowiadam jak zmiejszyć długi... (Gość)22.11.2019 14:59

Sprywatyzować!

77


gość ~gość (Gość)22.11.2019 16:41

osoba pijana płaci jak na izbie wytrzeźwień i po problemie

61


gość... ~gość... (Gość)22.11.2019 16:35

Dopóki tam będzie głównym oddziałem tylko ginekologia i położnictwo to się nigdy nie zbilansuje. Tylko prywatne porodówki się bilansują.

44


gość ~gość (Gość)22.11.2019 15:48

Służba zdrowia jest cała chora. Czemu prywatne osoby posiadają przychodnie? I dostają na to pieniądze z NFZ. Pogotowie ratunkowe było ostatnio prywatne. A teraz w 51% państwowe.

70


Atena ~Atena (Gość)22.11.2019 14:41

Jak to mozliwe,ze p.o. dyrektora PCMD generowała 1mln zł miesiecznie!!!!!! zadłuzenia, to chore i niemozliwe do zrozumienia, takiej lekkomyslnisci nigdy w tej placowce nie było. To porażka, wszystkich, bo był to całkiem przyzwoity szpital, szkoda bardzo, ze i tak nawet to co z niego zostało i tak nie przetrwa.

172


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat