artykuł sponsorowany

Jak wygląda przegląd auta po terminie?

Poniedziałek, 13 maja 2024
Przegląd samochodu jest obowiązkowy zgodnie z polskim prawem. Obowiązkowi wykonania przeglądu w stacji kontroli pojazdów podlegają samochody osobowe, ciągniki rolnicze, motorowery, przyczepy i pojazdy wolnobieżne, które wchodzą w skład kolejki turystycznej. Częstotliwość wykonywania przeglądu technicznego jest z góry określona i nie można jej zmieniać, gdyż bez ważnych badań technicznych kierowcy nie wolno legalnie poruszać się po drogach publicznych. Dowiedz się, co zrobić, gdy przegląd wykonuje się po terminie.
Jak wygląda przegląd auta po terminie?

Każdy organ kontroli ruchu drogowego ma obowiązek wykonywania przeglądów technicznych i wpisywania ich do dowodu rejestracyjnego. Celem badania jest dokonanie oceny stanu technicznego pojazdu i bezpieczeństwa osób, które się nim poruszają. Sprawny pojazd zwiększa bezpieczeństwo również w przypadku innych uczestników ruchu drogowego. Brak badania uniemożliwia legalne poruszanie się po drogach publicznych. Sprawdź, co może się stać, gdy przegapisz termin na badanie techniczne pojazdu.

Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu

Każdy właściciel samochodu lub innego pojazdu ujętego w ustawie ma obowiązek dokonać przeglądu technicznego w celu oceny sprawności auta. Diagnosta sprawdza działanie hamulców, silnika, układu kierowniczego i innych układów w samochodzie. Po zakończeniu badania potwierdza jego wykonanie, a następnie umieszcza informację o nim w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli CEPiK. W podstawowych stacjach kontroli pojazdów można wykonać badania okresowe i dodatkowe pojazdów do 3,5 tony i przyczep, które można łączyć z takimi autami. Z kolei w okręgowej stacji kontroli pojazdów wykonuje się diagnostykę dowolnych aut oraz badanie zgodności z warunkami technicznymi, które przewidziano dla samochodów zabytkowych.

Na https://www.ubezpieczenie.com.pl/ dowiesz się więcej również o obowiązkowym OC dla kierowców.

Jak wygląda przegląd auta po terminie?

Obecnie kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu, gdyż w razie kontroli przez policję, funkcjonariusze sprawdzają dane kierowcy i auta w elektronicznej bazie. Znajdą w niej zarówno informację o braku ważnego prawa jazdy, jak i o niedokonaniu badania technicznego pojazdu w terminie. Na tej podstawie "wyłapują" kierowców, którzy poruszają się samochodem bez spełnienia wymogu przeprowadzenia przeglądu. Karą za brak badania jest zatrzymany dowód rejestracyjny oraz mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za brak ważnego badania technicznego pojazdu wiąże się z obowiązkiem jego przeprowadzenia w ciągu 7 dni. Funkcjonariusz policji wydaje dokument, który uprawnia kierowcę do uczestnictwa w ruchu drogowym wyłącznie w celu dojechania do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Przeprowadzenie badania technicznego w takim przypadku przebiega tak samo jak w sytuacji, gdy kontrola odbywa się w terminie. Diagnosta kończy przegląd po terminie zamieszczeniem w CEPiK informacje o wyniku badania, co uprawnia kierowcę do odzyskania dowodu rejestracyjnego. Ze względu na to, że policja nie zabiera fizycznego dowodu rejestracyjnego, sam wpis w CEPiK uprawnia kierowcę do dalszego legalnego poruszania się danym pojazdem.

Warto pamiętać o terminie przeglądu samochodu, gdyż spóźnienie może wiązać się ze sporymi kosztami. Mandat w wysokości co najmniej 1500 złotych kosztuje znacznie więcej niż badanie techniczne samochodu osobowego lub innego pojazdu.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat