Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak powstrzymać głód alkoholowy?

Czwartek, 13 kwietnia 2023
Mój partner jest uzależniony od alkoholu i chociaż był dwukrotnie na terapii, to zdarzają mu się „wpadki”. Od lekarza usłyszał, że jego leczenie można wesprzeć lekami hamującymi głód alkoholowy. Jak one działają i czy są bezpieczne dla zdrowia? - pyta Anna
Jak powstrzymać głód alkoholowy?

Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa:

 

Leki hamujące głód alkoholowy, zwane również lekami przeciwdziałającymi uzależnieniu od alkoholu, są często stosowane w leczeniu alkoholizmu. Jednym z ich głównych składników jest disulfiram, który hamuje enzym rozkładający alkohol w organizmie. Innym składnikiem może być naltrekson blokujący receptory mózgowe, odpowiedzialne za uczucie nagrody, które jest związane z piciem alkoholu.

Ważne jest, by farmakoterapia była dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, który podlega stałej kontroli medycznej. Okres przyjmowania leku zależy od stopnia uzależnienia i postępu leczenia. Lekarz prowadzący może w trakcie leczenia dostosowywać dawkowanie leku oraz modyfikować jego rodzaj, w zależności od potrzeb pacjenta. Leki działają na różne sposoby, ale ich celem jest zmniejszenie pragnienia wypicia alkoholu i pomaganie osobom uzależnionym w utrzymywaniu trzeźwości. Leki stosowane w farmakoterapii alkoholizmu to m.in.:

  • Disulfiram - lek, który hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm alkoholu w organizmie. W efekcie po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak mdłości, wymioty, bóle głowy, duszność czy zwiększone bicie serca.
  • Naltrekson - lek, który blokuje receptory opioidowe w mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności po spożyciu alkoholu. Dzięki temu zmniejsza ochotę na alkohol oraz zmniejsza ryzyko nawrotu uzależnienia.
  • Acamprosat - lek, który wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, zmniejszając objawy abstynencji i łagodząc skutki uzależnienia.

Należy pamiętać, że leki hamujące głód alkoholowy nie są lekami magicznymi, a ich skuteczność zależy od złożonej interakcji z innymi czynnikami, takimi jak wsparcie społeczne, styl życia i postępowanie terapeutyczne. Z tego powodu decyzję o przepisaniu takich leków powinien podjąć lekarz, po dokładnej ocenie indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego zdrowia. Farmakoterapia nie powinna być stosowana „zamiast”, ale jako wparcie procesu terapeutycznego.

 

Terapia jest ważnym elementem leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pozwala na identyfikację i zrozumienie przyczyn uzależnienia, nauczenie się nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, jak również skutecznych strategii zapobiegania nawrotom uzależnienia. W Klinice Wolmed podstawowy turnus terapeutyczny trwa 4 tygodnie i pacjent może rozpocząć pobyt w przypadku co najmniej 7-dniowej abstynencji (w sytuacji, gdy nie uda się jej utrzymać, konieczny jest detoks). Terapia jest prowadzona indywidualnie oraz grupowo, dodatkowo pacjenci korzystają z warsztatów terapeutycznych oraz psychoedukacji w postaci wykładów, jest też medytacja, muzykoterapia oraz zajęcia ruchowe.

 

Co istotne, terapia może również pomóc w leczeniu współistniejących chorób psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, które często towarzyszą uzależnieniu od alkoholu. Jest to ważny element leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pomaga pacjentom uzyskać wgląd w przyczyny swojego uzależnienia, nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi oraz zapobiegać nawrotom uzależnienia.

 


Więcej na www.wolmed.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat