Zakopane znane jako "stolica zimowej Polski"
Potoczne określenie Zakopanego nawiązujące do pory zimowej mija się z prawdą. Liczące prawie 30 tysięcy mieszkańców miasteczko tętni życiem przez cały rok, a najintensywniej - zimą oraz latem. Te dwie pory roku przyciągają wówczas turystów z całej Polski uwielbiających sporty zimowe (narty, snowboard) oraz letnie wycieczki górskimi szlakami. Do podstawowych atrakcji turystycznych miasta należą znajdujące się w centrum Krupówki. To najważniejsza ulica Zakopanego, która nigdy nie zasypia - przepełniona jest restauracjami, kawiarniami, galeriami sztuki czy muzeami. Znajdziesz też liczne stragany, gdzie kupisz nie tylko tradycyjne pamiątki, ale też rzemieślnicze wyroby kojarzące się z górami. Można do nich zaliczyć tradycyjne zakopiańskie kierpce, kapelusze, rękawice, wełniane swetry czy drewniane skrzynki z ręcznymi malunkami. Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych widoków, zachwyci cię Gubałówka z panoramą Tatr, a przed wjazdem na szczyt - czeka wysoka zjeżdżalnia Góralski Ślizg. Jeśli jesteś spragniony adrenaliny, na szczycie Gubałówki czeka zjeżdżalnia grawitacyjna, z której można podziwiać niezwykłe górskie krajobrazy. Na bardziej odważnych czeka Giewont, Kasprowy Wierch i najwyższy szczyt w Polsce - Rysy. Warto odwiedzić też znajdujące się niespełna 30 km od Zakopanego Morskie Oko - największe tatrzańskie jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku.
Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich, koniecznie odwiedź najdłuższą w Polsce skocznię narciarską. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza liczy 140 m, a zlokalizowana jest na północnym stoku góry Krokiew. Atrakcji nie brakuje też w samym Zakopanem. Na miłośników historii czeka Muzeum Tatrzańskie podzielone na kilka filii. Wśród nich są dwie siedziby Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Jedna z nich znajduje się w XIX-wiecznej willi Koliba zbudowanej w tradycyjnym zakopiańskim stylu. Drugą placówkę cechują dwie izby - w czarnej toczyło się codzienne życie mieszkańców, z białej natomiast korzystano w dni świąteczne oraz przy okazji uroczystości weselnych. W głównym gmachu muzeum obejrzysz wystawy: historyczną i przyrodniczą. Część historyczna składa się z fotografii, wydawnictw i innych materiałów związanych z dziejami regionu Podhala. Wchodząc na pierwsze piętro gmachu muzeum przeniesiesz się na wystawę "Przyroda Tatr" podzieloną na część geologiczną (z dodatkiem górniczo-hutniczym) oraz część ożywioną, w której dowiesz się wielu rzeczy na temat tatrzańskich zwierząt i roślin. W Galerii Władysława Hasiora obejrzysz natomiast surrealistyczne prace inspirowane przedmiotami codziennego użytku o dość mrocznym charakterze, które kolekcjonował w swoim domu w Zakopanem. Niebanalną architekturę znajdziesz przy Alei 3 Maja - dom do góry nogami wyróżnia się w swoim otoczeniu.
Mało kto wie, że u podnóża gór znajduje się myszarnia. Myszogród, bo o nim mowa, to jeden z obiektów rozrywkowych na Krupówkach. W kilku salach rozmieszczonych na terenie 200 m2 znajdują się gabloty z małymi gryzoniami. Każda witryna jest inaczej ucharakteryzowana - znajdziesz m.in. mysie UFO, domki na drzewie, górskie stoki z wyciągami czy imitacje sypialni z regałami pełnymi książek. W Myszogrodzie spotkasz też imitacje mysich bohaterów kultury współczesnej, np. Stuarta Malutkiego.
Możliwości noclegowe w Zakopanem
Zakopane oferuje szeroką ofertę noclegową. Internet proponuje setki hoteli, pensjonatów czy kwater czekających na turystów szukających noclegów w Zakopanem. Czym zatem kierować się w wyborze miejsca? Jednym z najważniejszych aspektów jest lokalizacja zakopiańskiego noclegu. Zastanów się, na czym najbardziej ci zależy - chcesz mieć blisko na Krupówki, a może wolisz malowniczy ośrodek u podnóża wysokich gór? Nastawiając się na sporty zimowe, zwróć uwagę na położenie blisko stoków. Najpopularniejsze z nich to Gigant, Harenda oraz Centrum Narciarskie Nosal. Dzięki temu łatwiej ci będzie zacząć dzień na stoku lub wykonać ostatni zjazd przed zamknięciem wyciągu. Przyjeżdżając na wakacje do Zakopanego środkami transportu publicznego wygodniej znaleźć nocleg w Zakopanem blisko części miejskiej. Wówczas łatwiej się dostać do hotelu oraz na pociąg czy autobus do okolicznych miejscowości. Nocleg w centrum sprzyja aktywnościom miejskim - można na przykład spacerować do późnych godzin nocnych smakując regionalnych potraw w lokalnych restauracjach.
Najlepszego standardu możesz spodziewać się w hotelach i pensjonatach. Całodobowa obsługa czy liczne udogodnienia to pierwsze skojarzenia z tą grupą noclegową. Jeśli poszukujesz samotności i spokoju, wybierz apartament. Mając do samodzielnej dyspozycji studio bądź mieszkanie na czas urlopu poczujesz się jak mieszkaniec Zakopanego. To też dobra opcja dla rodzin z dziećmi zapewniająca prywatność i swobodę w codziennym funkcjonowaniu. Wśród ofert nie brakuje też noclegów w Zakopanem w kwaterach prywatnych. Różnica między nimi a apartamentami polega na tym, że do dyspozycji oddany jest pokój w domu prywatnym z dostępem do wspólnej łazienki czy kuchni. Wybierz tę opcję, jeśli nie planujesz spędzać w pokoju zbyt dużo czasu, a liczy się dla ciebie dobra lokalizacja. Ponadto właściciele kwater prywatnych najczęściej oferują ceny niższe od hoteli czy pensjonatów. Niedrogie są także hostele - jednak w ich przypadku niska cena idzie w parze z niskim standardem pomieszczeń.