Emeryci coraz częściej pracują. W Łódzkiem też?

Łódzkie Sobota, 13 kwietnia 201913
Na koniec 2018 r. ponad 747 tys. emerytów w kraju dorabiało do świadczenia pobieranego z ZUS. Liczba pracujących emerytów wzrosła przez ostatnie 4 lata o 30%. W naszym województwie dodatkowe dochody na koniec ubiegłego roku miało blisko 13% łódzkich emerytów, czyli 53 tys. spośród wszystkich emerytów w województwie.
fot. pixabayfot. pixabay

- W grudniu 2018 r. w województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował 53 tysiące emerytów opłacających składkę zdrowotną poza emeryturą, co oznacza, że osoby te posiadały dodatkowy poza samą emeryturą tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, wynikający  np. z zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia lub podjęcia działalności gospodarczej – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

 

Z danych Zakładu wynika, że łódzcy emeryci najczęściej zajmują się handlem detalicznym lub hurtowym, naprawą samochodów i motocykli. Pracują też w branży przetwórstwa przemysłowego, opiece zdrowotnej i społecznej oraz zajmują się działalnością w zakresie usług.

 

Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 56% tej populacji. Wyjątkiem jest województwo śląskie, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – 59,5%.

 

- Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn – zauważa dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Kobiety, mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, maja większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

 

Prawie 90% pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej.

 

Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w woj. mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej  w województwie podlaskim (2,1%).

 

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupę stanowią osoby pracujące na umowę o pracę (39,2%), następnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (29,2%) i osoby pracujące na umowę zlecenie (25,8%).

 

 

 

(materiały: ZUS Łódź)


Zainteresował temat?

1

2


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.04.2019 09:57

No nic dziwnego że młodzi roboty nie mają.
Niepełnosprawni,co mają rentę stoją na porterni ledwo dycha .
I on pilnuje placu.
Dziatki ,czy babcie.
Czy operatorzy koparek itp.
Mają emeryturę po 6 tys a niektórzy po 7 tys i pracują firmach drogowych więcej mają niż inni pracownicy wypłaty.
Fizyczni zdarzają się co trza po nich poprawić.
A jeszcze inaczej rolnicy co mają gospodarki po 100 hektarów i więcej ,mają wszystkie maszyny rolnicze i pracują też zabierają pracę innym.
Za komuny nie wolno rolnikowi pracować zakadzie.
A teraz to nagonka .

53


X2 ~X2 (Gość)13.04.2019 09:43

Artykuł propagandowy nic więcej

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat