Dom Dziecka przy ulicy Kubusia Puchatka w Sulejowie to jedna z placówek prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie. Dziś przebywa tam 28 wychowanków (w tym 14 z terenu naszego powiatu). Placówka zapewnia całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej. Wszyscy wychowankowie przebywają w placówce na podstawie prawomocnych wyroków sądu opiekuńczego.
DD zatrudnia dziś 14 pracowników pedagogicznych (w tym 9 etatów zawartych na podstawie Karty nauczyciela i 5 etatów na podstawie kodeksu pracy), poza tym psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, do tego 10 etatów pracowników administracyjno-obsługowych. Z przedstawionej przez dyrektora DD sytuacji finansowej wynika, że w 2012 roku placówce zabraknie dokładnie 63,2 tys. zł. Pieniądze te dyrekcja chce przeznaczyć na wypłatę nagród jubileuszowych dla pracowników (trzeba je wypłacić do końca roku), a także na wprowadzenie podwyżek dla pracowników pedagogicznych zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela.
- W tej chwili mamy w opracowaniu tzw. małą strategię, nie tylko w pomocy społecznej, ale też w oświacie i w drogach. Wszędzie szukamy pieniędzy, chcemy zoptymalizować finanse i zarządzanie. Również w przypadku DD prowadzona jest taka analiza. Teraz utrzymanie jednego wychowanka kosztuje prawie 5 tys. zł miesięcznie. Jest to dość duża kwota - mówił o sytuacji placówki starosta piotrkowski Stanisław Cubała. Czy dyrektor może liczyć na pomoc finansową od organu prowadzącego? - Zobaczymy, najpierw dyrektor będzie szukał tych pieniędzy u siebie, a jeżeli już naprawdę nie znajdzie, to wtedy będziemy się zastanawiać – odpowiada starosta.
as
***
W ubiegłym roku weszła w życie Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W grudniu weszło też w życie rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej. - Dla Domu Dziecka w Sulejowie oznacza to, że mimo posiadanego wcześniej zezwolenia i zarejestrowania u wojewody, musi dokonać nowej rejestracji, poza tym dostosować obecny statut i regulamin placówki do przepisów prawa - mówi Marek Stanik, dyrektor Domu Dziecka w Sulejowie. Dostosowanie do nowych przepisów musi nastąpić do końca roku.
W związku z tym dyrektor zobowiązany jest wystąpić do wojewody o zezwolenie na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej.