Czy powinna wrócić obowiązkowa służba wojskowa?

Strefa FM Poniedziałek, 07 marca 202248
Wojna na Ukrainie i agresja rosyjska zmieniła postrzeganie także bezpieczeństwa Polski. Czy w związku z nową sytuacją powinna zostać przywrócona obowiązkowa służba wojskowa? Takie pytanie w minionym tygodniu swoim słuchaczom zadali prowadzący magazyn Magiel w radiu Strefa FM.
Fot. WKU Tomaszów Fot. WKU Tomaszów

Zdania – jak to często bywa w takich tematach - były podzielone, choć większość ze słuchaczy przychylała się do pomysłu powrotu obowiązkowej służby wojskowej.

Ja służyłem w wojsku dwa lata i uważam, że to powinno wrócić. Mama dwóch synów, obaj też byli w wojsku i nie żałuję. Trochę rozumu się tam nauczyli, kultury i poszanowania drugiego człowieka – przekonywał pan Czesław.

W podobnym tonie wypowiada się inny słuchacz Magla.

Polska powinna mieć silną armię. Ja zawsze mówię, że jak umiesz liczyć, to licz na siebie. Ja uważam, że służba wojskowa powinna zostać przywrócona. Może nie na dwa lata czy półtora roku, ale chociażby na 12 miesięcy. Każdy z młodych poszedłby i się przeszkolił. Młodzi ludzie mający 20 czy 21 lat nie potrafią nawet broni utrzymać. Gdyby przyszło do mobilizacji, to nie wiedzieliby, jak się zachować – mówił jeden ze słuchaczy.

Jednym z gości audycji był por. Przemysław Stęplewski, p.o. szefa wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak informował, zainteresowanie służbą wojskową jest coraz większe, a to głównie dzięki uproszczeniu procedur. Kandydaci do wojska mogą zgłaszać się do WKU, ale mogą to także zrobić przez formularz rekrutacyjny na stronie zostanzolnierzem.pl lub aplikację Zostań Żołnierzem RP.

Po dokonaniu internetowej rejestracji, z kandydatem kontaktuje się pracownik WKU, w celu dopełnienia formalności. Chodzi o uzupełnienie dokumentów, rozmowę kwalifikacyjną,  rozmowę z psychologiem oraz badanie lekarskie. W przypadku pozytywnych opinii z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza jeszcze tego samego dnia otrzyma kartę powołania – wyjaśniał por. Stęplewski.

Szkolenie w służbie przygotowawczej trwa obecnie 28 dni.

Po ukończeniu takiego szkolenia kandydat ma możliwość wstąpienia w szeregi żołnierzy zawodowych albo wrócić do życia codziennego będąc żołnierzem rezerwy. Na czas szkolenia pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego, a po jego zakończeniu przyjąć do pracy na to samo stanowisko – dodał por. Stęplewski.

Prowadzący Magiel rozmawiali także z Małgorzatą Glińską, rzecznikiem  9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Okazało się, że po agresji Rosji na Ukrainę zainteresowanie wstąpieniem do „terytorialsów” wzrosło.

Bardzo wiele osób do nas dzwoni i pyta, jakie wymagania należy spełnić i co trzeba zrobić, żeby zostać „terytorialsem”. Nabór do naszej brygady trwa w zasadzie cały czas. Tydzień temu mieliśmy przysięgę nowych członków. W poniedziałek rozpoczynamy nowe szkolenie podstawowe, na które zjawi się 50-60 osób – mówiła Małgorzata Glińska.

Okazuje się, że aby zostać członkiem WOT, należy zgłosić się do najbliższego WKU lub  odnaleźć na tronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl kontakt do osoby odpowiedzialnej w danym powiecie za kwalifikację.

Aby dołączyć do „terytorialsów” należy mieć obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej oraz nie być karanym.

Dla szeregowych wiek kwalifikacji wynosi od 18 do 55 lat, z kolei dla oficerów i podoficerów maksymalny wiek to 60 lat. Cały cykl szkolenia trwa 3 lata. Szkolenie podstawowe dla osób, które nie były w wojsku trwa 16 dni, a dla rezerwistów jest o połowę krótsze – wyjaśniała Małgorzata Glińska dodając, że łódzka brygada liczy około 1500 żołnierzy.

Po wybuchu wojny na Ukrainie pytanie o powrót do służby wojskowej zadali Polakom także  ankieterzy z firmy Ibris. Z sondażu wynika, że za przywróceniem zasadniczej służby wojskowej było 40 procent badanych, a odmiennego zdania jest ponad połowa ankietowanych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

10


Komentarze (48)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
kpr ~kpr (Gość)08.03.2022 18:06

Mięso armatnie było i jest zawsze potrzebne. Byłem w wojsku i uważam, że to była kupa g.... Zabrali mi z życiorysu dwa najlepsze lata życia. Jednocześnie zauważyłem, że wtedy gdy był "zaszczytny obowiązek" nikt z prominentnych darmozjadów do wojska swoich synów nie wysyłał. To zajęcie dla głupków i samobójców.

90


Isbehsbd ~Isbehsbd (Gość)08.03.2022 11:18

Ja jako kobieta uważam że powinna. By z chlopasznow zrobić facetów. Bo dzisiejsze czasy to faceci zapominają co to mężczyzna. I nie chodzi tylko o to by dać kwiaty kobiecie.

18


szok ~szok (Gość)07.03.2022 10:06

Treść komentarza została usunięta przez moderatora forum

83


MrE ~MrE (Gość)07.03.2022 21:48

Powinien być wolny dostęp do broni dla każdego obywatela nie skazanego prawomocnym wyrokiem sądu.

73


wrt ~wrt (Gość)08.03.2022 08:21

Dlaczego nikt nie mówi dziś o pokoju?, cały czas trwa narracja wojenna. Czy stają za tym ci którzy, od zakończenia II wojny św. najbardziej się na nich bogacą?

40


asdfg ~asdfg (Gość)08.03.2022 07:39

jestem za tym, by służba wróciła.
Wszystkie kobiety powinny służyć w wojsku.
Jak równouprawnienie, to równouprawnienie.

100


teteAtete ~teteAtete (Gość)08.03.2022 05:43

nie bede umierał ani za Polsze ani za morawieckiego, tuska czy jaroslawa ktorzy na czworaka by uciekali gdyby doszło do wojny

45


łosioł ~łosioł (Gość)07.03.2022 17:46

A może lepiej wprowadzić OBOWIĄZKOWĄ naukę gry na instrumentach - ponoć muzyka łagodzi obyczaje, to wtedy chyba wojny nie będą nam grozić?
A może wprowadzić OBOWIĄZKOWE czyny społeczne - wtedy będziemy mieć wszędzie czysto i ładne drogi bez dziur?
Skąd ten pęd do PRZYMUSZANIA ludzi do wszystkiego?
Czy człowiek w końcu może sam decydować o swoim życiu i swoim ciele, czy może jednak mamy swoich właścicieli, którzy wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre, i którzy w każdej kwestii będą za nas decydować i nami dysponować ku realizacji własnych interesów, o których nie mówią otwarcie w swoich mediach?
Dlaczego rzekomo WOLNY człowiek nie może po prostu wejść do sklepu i kupić sobie broni bez tłumaczenia się komukolwiek ze swojej decyzji i bez proszenia kogokolwiek o zgodę? Dlaczego broni wolno mu tylko używać do obrony aparatu państwowego w przypadku napadu najeźdźcy? Na Ukrainie po najeździe Rosji władza zaczęła rozdawać broń cywilom, byleby tylko strzelali do "ruskich" - dlaczego nagle zniknęły forsowane przez lewaków obawy, że obywatele mając broń zaczną zabijać się między sobą?
Do kogo dziś tak naprawdę należy Polska, czyją własnością są Polacy?

175


enter ~enter (Gość)07.03.2022 17:39

Nigdy więcej wojny polityczni bandyci.
Przed wybuchem II światowej polski wywiad cały czas informował Rydza- Śmigłego o ogromnej przewadze technicznej i militarnej wojsk niemieckich. A co robił marszałek z tymi raportami? Wyrzucał je do kosza, tzn. celowo wciągał nas do wojny a sam bardzo szybko ulotnil się do Rumunii.
Wielkie Nie dla zbrojeń i wojen. Ludzie chcą godnie i spokojnie żyć. Polityka to najgorsze zło na tym świecie.

85


To tyle ~To tyle (Gość)07.03.2022 16:36

Nie, ale każdy kto nie był w wojsku, powinien przejść przeszkolenie wojskowe ma do 1 miesiąca. Oczywiście bez durnej musztry, bo to jest OC niepotrzebne, strzelanie, rzut granatem, taktyką obsługa granatnika, czy ręczneej wyrzutni rakietowej. Na koniec to tygodniowy poligon.

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat