Czy Piotrków rozkwitnie turystycznie?

Tydzień Trybunalski Piątek, 02 kwietnia 2010111
Wśród wojewódzkich atrakcji turystycznych klasyfikowany jest wysoko, jednak – paradoksalnie - na wyborze się kończy, bo turyści ostatecznie rezygnują z przyjazdu do Piotrkowa.
Czy Piotrków rozkwitnie turystycznie?

Sytuację ma zmienić mobilizacja sił ambasadorów turystyki i odpowiednia komórka o turystów zabiegająca - czyli Centrum Informacji Turystycznej. Czy to wystarczy, żeby turyści tłumnie przybywali do naszego miasta?

 

Na kłopoty - CIT

 

Według badań, na 25 sklasyfikowanych miejscowości (atrakcji) turystycznych w województwie łódzkim Piotrków zajmuje wysokie, piąte miejsce. Turyści deklarują, że chcą odwiedzać Piotrków, jednak często na tych deklaracjach się kończy. Dane statystyczne pokazują jednak, że od 2002 roku ruch turystyczny systematycznie rośnie. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego informują, że w 2008 roku Piotrków odwiedziło pond 20 tys. turystów.

 

- Są to jednak najczęściej turyści tranzytowi - czyli jednodniowi i trudno zaryzykować stwierdzenie, że przyjeżdżają oni do naszego miasta głównie w celach turystycznych. Są to najczęściej powody biznesowe i rodzinne. Skoro mamy takich przyjezdnych, to trzeba projektować strategię turystyczną pod te właśnie grupy docelowe. Oferta kierowana do wszystkich jest de facto ofertą kierowaną do nikogo. Jest szansa, żeby tych turystów zatrzymać na dłużej. To wymaga jednak dobrej organizacji i odpowiedniego planu - zaznacza Jolanta Kopeć - kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy.

 

- Nasze miasto nie wykorzystuje swojego potencjału historycznego. Widać gołym okiem, że miasta, które nie mają aż tylu zabytków i atrakcji co Piotrków, lepiej radzą sobie z turystyką. Z tego powodu oczywiście nie ma co rozpaczać, tylko po prostu wziąć się do pracy. Zastanawiamy się choćby nad ogłoszeniem konkursu na opracowanie produktów turystycznych dla Piotrkowa. Ale sam pomysł to również za mało - trzeba go wdrożyć w odpowiedni sposób - i do tego wykorzystamy Centrum Informacji Turystycznej - dodaje.

 

Centrum Informacji Turystycznej ma kosztować 477 tys. zł. Powstanie najpóźniej pierwszego sierpnia br. (połowa inwestycji będzie pokryta ze środków unijnych). Zadaniem CIT-u będzie pozyskiwanie, przetwarzanie i udzielanie kompleksowej informacji turystycznej, monitorowanie ruchu turystycznego oraz wyznaczanie kierunków rozwoju Systemu Informacji Turystycznej w Piotrkowie. Siedzibą centrum będzie budynek przy ul. Zamurowej 11.

 

- Turysta, który chce przyjechać do Piotrkowa, skoczyć ze spadochronu, zwiedzić miasto, pojechać nad Bugaj - powinien móc uzyskać informacje w jednym miejscu, i nie tylko w siedzibie CIT, ale również w Internecie. Najlepiej, żeby mógł również w jednym miejscu za wszystko zapłacić - to będzie bardzo zachęcające - podkreśla Jolanta Kopeć. - Istotnym elementem, który powinien przyczynić się do rozwoju piotrkowskiej turystyki, będzie specjalny portal, na którym potencjalny turysta będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na temat regionalnych atrakcji - to wszystko jest już w głębokiej fazie przygotowań - zaznacza Jolanta Kopeć.

 

W Piotrkowie jest trzysta miejsc noclegowych i trzy szalety miejskie. Według badań ruchu turystycznego w województwie łódzkim - do stworzenie silnej pozycji wśród zwiedzających może to nie wystarczyć.

 

 

Chcą do Piotrkowa, ale...

 

Za słabe strony województwa łódzkiego ankietowani w badaniu ruchu turystycznego uznali toalety (a w zasadzie ich brak), utrudniony dojazd, czystość na ulicach, nieodpowiednią bazę hotelową i złe oznakowanie turystyczne. Wymienili również pozytywy, do których należą: życzliwość mieszkańców, gościnność, gastronomia i usługi przewodnickie. Liczba turystów w Piotrkowie pokazuje, że miasto jak na razie skutecznie zniechęca turystów do zwiedzania. Chętnych jest wielu, ale... Nie ma właśnie odpowiedniej bazy hotelowej, odpowiedniej ilości szaletów miejskich i w ogóle szeroko pojętej infrastruktury... - I przede wszystkim jednostki, która będzie się naszą turystyką opiekować. Ale to się zmieni. Nie od razu, ale miejmy nadzieję, że za kilka lat będzie można mówić o poprawie - przekonuje Jolanta Kopeć.

 

Asy w rękawie

 

Na całym świecie wykorzystuje się wszelkie atrakcje nawiązujące albo do historii, legendy, albo do znanych postaci. - To, co możemy wykorzystać, otrzymaliśmy z dobrodziejstwem historii. Razem z PTTK będziemy organizować nowe szlaki turystyczne, ale chcemy również nieco się „odbrązowić", żeby identyfikacja historyczna nie była jedynym, co połączy turystów z Piotrkowem. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie „filmowego Piotrkowa". Zamiast krasnali (pomysł z sesji Rady Miasta - przyp. red.) można byłoby z powodzeniem wystawić figury postaci z filmów kręconych na terenie naszego miasta. Mamy również niewykorzystane legendy: o zatopionym dzwonie w Bugaju, o ukrytych skarbach królowej Bony - wymienia pomysły Jolanta Kopeć. - Bardzo chcielibyśmy wypromować również piotrkowską „Strefę zrzutu" - tak naprawdę niewykorzystywaną w rodzimej turystyce. Pomysłów mamy bardzo wiele - stwierdza Jolanta Kopeć.

 

Oceńmy, w którym miejscu jesteśmy

 

Na pewno warto pamiętać o dworcu PKS i PKP. Budynek dworca PKP stanowi atrakcję turystyczną, ale z pewnością wymaga odnowienia. Faworytami miasta w turystyce są również inne zabytki architektoniczne - szczególnie kościoły, synagogi i całe Stare Miasto. Możliwość poznania historii miasta mogłaby zainteresować turystów. - Rozwój turystyki to jednak szereg różnych działań. Budynki nie wystarczą. To szkolenia dla informatorów turystycznych, hotelarzy, restauratorów, kelnerów, barmanów i taksówkarzy - po to, żeby wspólnie koordynować działania w taki sposób, aby turyści nie tylko przez Piotrków przejeżdżali, ale zatrzymywali się w nim na dłużej - zaznacza kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy.

 

 

Od czego zaczniemy budowę turystycznego imperium? Od badań. Fakt - przyda się wiedzieć, w którym miejscu jesteśmy, żeby z rozpędu nie upaść jeszcze niżej. Na podstawie wewnętrznych badań - już tylko dla Piotrkowa - opracowany zostanie szczegółowy plan działania. Za nim pójdą spotkania grup ludzi - ambasadorów, którzy wspólnymi siłami spowodują, że turyści na stałe zapamiętają Piotrków jako miasto, które warto odwiedzić. Oby...

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (111)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

broda ~broda (Gość)29.04.2010 18:23

Cytuję:
MARKPIO

- U Ciebie lęk przed śmiercią jest tak silny, że może prowadzić do zachowań ograniczających wręcz rozwój . Skutkiem jest budowa psychicznych mechanizmów obronnych oraz cierpienie. Proponuję leczenie.

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)29.04.2010 17:59

Rano ...biegusiem po osiedlu Okrzeii..i to naprawdę biegusiem..bo można dostać w mordę,w południe?,,,...plażowanie przy Bugaju,czysto,miło i przyjemnie.Wieczorkiem ,romantyczny spacer w okolicach Rynku/uwaga!-można wrócić z nożem w plecach!!/.W nocy ,..podziwianie gwiazd z okien celi Aresztu na Wroniej.Zyć, nie umierać!

00


Tartu Tarturanga14.04.2010 20:07

Noo miło wieczorem przechadzać się po starym mieście - miasto z klimatem i te krajobrazy ... starówki.
Piękny zbiornik Bugaj - woda krysztaliczna - tylko butelkować

00


MARTA ~MARTA (Gość)14.04.2010 18:48

Piotrków to bardzo piękne i turystyczne miasto cieszę się że spedziłam w nim wakacje z moja rodziną:)

00


predatorback ~predatorback (Gość)09.04.2010 14:03

A ja bym chciał, aby nie był "meliną". Mieszkam tu od urodzenia i nie chce emigrować. Chce natomiast zarabiać pieniądze. Na turystyce mogą zarobić wszyscy, bo np. taki Jan Kowalski mający gospodarstwo agroturystyczne lub Ewa Nowak posiadająca restauracje wyda pieniądze od turystów u pana Karola Króla z odzieżą. Taka jest zasada wszędzie tam gdzie turystyka się rozwija.
Pytanie tylko czym przyciągnąć turystów!?
Ośrodki takie jak Kolporter, Zielony - Gościniec z Włodzimierzowa i inne wiedzą jak to zrobić. Całkiem niedawno robiłem biznes plan dla Ośrodka z Radomska. Głównymi atrakacjami dla mieszczuchów z Warszawy, Łodzi itd. są np. góra w Kamieńsku, kopalnia w Bełchatowie, Zalew Sulejowski. Lokalny biznes turystyczny widzi szansę dla siebie bo wielokrotnie rozmawiałem z właścicielami hoteli, ośrodków, gospodarstw agroturystycznych.
Tylko jakie problemy widzą, o których mi powiedzieli:
- brak ujednoliconej i kompleksowej promocji marketingowej regionu,
- brak jednolitego kalendarium stałych imprez rozrywkowych, eventowych,plenerowych
- zbyt małe inwestycje dotyczące przystosowania miejsc atrakcyjnych turystycznie na potrzeby przyjeżdżających (patrz Zalew Sulejowski)
- "niebezpieczna" Starówka to bolączka potencjalnych inwestorów
- brak promocji zewnętrznej dot. np. dynamicznego wypoczynku: lotnisko, strzelnica w Piotrkowie, jazda konna i.in.
To tak w skrócie przekazuje co "od ludu" usłyszałem, czyli od tych, którzy turystyką się zajmują, choć nie mają środków lub mocy przebicia, żeby zareklamować się w całej Polsce. Dlatego Centrum Informacji Turystyczne uważam za ciekawy pomysł. Oby tylko realizował swoje zadania promocyjno - informacyje kompleksowo i skutecznie.

00


witamy w melinie ~witamy w melinie (Gość)09.04.2010 09:47

Piotrków był, jest i będzie meliną.

00


97-300 97-300ranga09.04.2010 09:04

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):
Mam! Wiem! Eureka! O godzinie 03.51 coś mnie nagle obudziło!

Dylerka!Masz problemy ze zdrowiem psychicznym.

00


mieszkaniec PT ~mieszkaniec PT (Gość)09.04.2010 08:40

"Trybunalczyk" napisał(a):
Jest chyba jasne, że turystów należy ściągać bo wykonaniu rewitalizacji.


Już widzimy tłumy turystów mówiących mamy w d*** Kraków, Wrocław, Warszawę zapie***** do Piotrkowa :D:D. Będziemy strajkować mówiąc chcemy lotniska dla 747 i nawet największych Airbusów:], bo tak walą do nas turyści:] Biura podroży mają już wykupione wycieczki na najbliższe 5 lat. A ty będziesz przewodnikiem razem z preziem:D:D. Jesteś żałosny z tym naszym miastem turystycznym!!! Ile dał ci prezio za pisanie tak głupich komentarzy??

00


arti2811 ~arti2811 (Gość)09.04.2010 06:29

Tak celne spostrzeżenie tylko ze skutkiem odwrotnym!Już raz mnie pytano w innym mieście czy znam tego Pajaca!

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)09.04.2010 04:02

Mam! Wiem! Eureka! O godzinie 03.51 coś mnie nagle obudziło! Zerwałem się na równe nogi. Spojrzałem na las w oddali. Zapaliłem mentolowego lajta. Zrobiłem sobie kawkę latte (tylko Arabica). Odetchnąłem, bo męczył mnie przygnębiający sen pod ogólnym hasłem: Czy Piotrków rozkwitnie turystycznie? Tyle na forum wypowiedzi. Za i przeciw. Rozkwitnie. Nie rozkwitnie. Ale może jednak uda się coś pchnąć do przodu! Mamy przecież ikonę Piotrkowa, rozsławiającą nasze miasto, a która mogłaby do naszego grodu ściągać tabuny turystów. Tym naszym atutem jest wielka, koronowana gwiazda, tak, tak! To ona ożywi i nada nowe tempo miastu. Całkiem inny wymiar. Co tam zamek królewski! Co tam murek chojniacki! Co tam wieża ciśnień! Co tam fara! Co tam mury obronne! Po co szukać daleko, skoro mamy tę superatrakcję w zasięgu ręki! Oto ona, przepraszam, ONA! To nasza nadzieja i przyszłość. To Ona odmieni los miasta i jego mieszkańców. Jeszcze pokażemy! Jeszcze wypłyniemy na szerokie wody. Przed nami fantastyczna perspektywa! Wielki przełom kulturowy. Wręcz - skok cywilizacyjny! Uwaga! Panie i Panowie, czapki z głów!
http://tiny.pl/hg4c2

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat