Czas zatrzymany powiewem wachlarzy

Muzeum Piotrków Wtorek, 07 maja 20241
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy pn. "Czas zatrzymany powiewem wachlarzy", który odbędzie się 11 maja 2024 roku o godz. 17.00 (Plac Zamkowy 4).

Ładuję galerię...

Państwo Ewa Załęska-Szczepka oraz Andrzej Szczepka przekazali dla Działu Sztuki piotrkowskiego Muzeum cenną kolekcję - 60 sztuk zabytkowych wachlarzy. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się wachlarze z Francji, Belgii, Hiszpanii, Austro-Węgier, a także Chin. Najstarszy z nich pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Na wystawie zaprezentowane zostaną również akcesoria modowe i damskie przybory kosmetyczne.

Wielki niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe napisał kiedyś, że kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie. Zgadzam się z tą tezą. Kolekcjonerstwo to też swego rodzaju pasja, powodująca przymus poszukiwania nowych pozycji do zbioru. Większość kolekcji jest bezcenna, gdyż wiąże się z ogromnym nakładem pracy i czasu oraz wkładu finansowego. Ja należę do niewielkiego grona kolekcjonerów, którzy współpracują z muzeami i dzięki nim prezentują swoje zbiory na organizowanych wystawach. Mam zawsze nadzieję, że może w ten sposób wzbogacę wiedzę widzów, a może nawet kogoś sprowokuję do zostania słynnym kolekcjonerem. A wachlarze? Dziś wachlarz jest rzadkością na sali balowej czy też w teatrze, zastępuje go najczęściej karta menu, program teatralny, czy chustka do nosa. Błąkają się jeszcze w szufladach lub kufrach naszych babek jego niedobitki. I dlatego właśnie, że stał się on przeżytkiem warto ocalić go od zapomnienia i wyciągnąć go na światło dzienne. Bo wachlarze to już historia, miła pamiątka dawnych czasów. Poszukajcie ich może u siebie i wśród znajomych. Ich trochę wyblakłe kolory i ozdoby dopiero w zbiorze zabłysną w pełni. Tak, że po jakimś czasie zazdrościć Wam będą pięknej kolekcji. Ja tak zrobiłem, czego dowodem jest obecna wystawa - podkreśla i zachęca Andrzej Szczepka.

 

Wystawę w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim będzie można odwiedzać do końca sierpnia 2024 roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin. ~Piotrkowianin. (Gość)13.05.2024 09:01

Wystawa ciekawa i warto ją obejrzeć na spokojnie. Niestety na sobotnim wernisażu widoczny był lans ludzi władzy.

12


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat