Co z wyborami prezydenckimi?

Sobota, 02 maja 202050
Wielkimi krokami zbliża się 10. maja, czyli dzień, na który zaplanowano wybory prezydenckie, a Polacy wciąż nie wiedzą jak i czy w ogóle w tym terminie zagłosują. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów powinny się one odbyć w sposób bezpośredni i w ogłoszonym wcześniej terminie, ale w parlamencie wciąż trwają pracę nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym, a w debacie publicznej coraz częściej mówi się o konieczności przełożenia ich o tydzień lub nawet dwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy dopiero po zaplanowanym na 6. maja posiedzeniu Sejmu. O skomentowanie sytuacji poprosiliśmy polityków oraz mieszkańców Piotrkowa.
fot. archiwum epiotrkow fot. archiwum epiotrkow

Kiedy i w jak powinny się odbyć wybory prezydenckie? Z takim pytanie zwróciliśmy się do Joanny Scheuring - Wielgus z Lewicy oraz Dariusza Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli posłów opozycji, a także przedstawiciela obozu rządzącego, czyli Antoniego Macierewicza z Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Zdecydowany sprzeciw wobec przeprowadzenia wyborów 10. maja wyraża Joanna Scheuring - Wielgus. - Powinny one odbyć się najlepszym i najbardziej dogodnym terminie, czyli wtedy kiedy będzie opanowana epidemia. Mamy taką sytuacje, że jest ogłoszona pandemia przez rządzących i wszyscy wiemy jak ta sytuacja wygląda, bo jej doświadczamy codziennie. W takich okolicznościach normalne wybory, czyli takie, że idziemy do miejsca, w którym oddajemy głos nie mogą się odbyć. Najprostszym sposobem zapisanym w Konstytucji jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, który de facto już mamy i przeprowadzenie wyborów wtedy kiedy sytuacja będzie już opanowana - proponuje posłanka Lewicy. - Władza może chcieć, ale przede wszystkim powinna przestrzegać Konstytucji, a wybory korespondencyjne, które są teraz proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość i pana Sasina będą ją naruszały - ostrzega.

 

Diametralnie inne zdanie na temat nadchodzącej elekcji ma Antoni Macierewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Uważa on, że powinniśmy zagłosować w planowanym terminie, a wręcz uznaje to za już postanowione. - Ta sprawa została rozstrzygnięta przez Marszałek Witek i to ona jest właściwa do podjęcia tej decyzji. Wybory prezydenckie odbędą się 10. maja i będziemy głosowali korespondencyjnie. Teraz ustawa w tej sprawie jest w Senacie, a jak stamtąd wróci to Sejm ją zatwierdzi i rozstrzygnie to o terminie i sposobie głosowanie. To jest najbezpieczniejszy sposób głosowania i eliminuje wszelkie wątpliwości czy to głosowanie może komukolwiek i w jakikolwiek sposób zagrozić. Daje ono bezpieczeństwo i jednocześnie przywraca ład społeczny,  daje możliwość kształtowania struktur bezpieczeństwa państwa we właściwy sposób i pozwoli na dalszy rozwój gospodarczy - twierdzi polityk PiS. - Gdyby nie przeszła ta ustawa to Polska będzie bez całego systemu głosowania, bez przepisów jak głosować i bez instytucji, które je przeprowadzają - podkreśla.

 

Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę, że przegłosowanie przez posłów ustawy o głosowaniu korespondencyjne wcale nie jest takie pewne, a wszystko będzie zależało od jednomyślności w obozie Zjednoczonej Prawicy. - Rozstrzygnie o tym kluczowe głosowanie dotyczące odrzucenia weta Senatu i wtedy się przekonamy. Zadecydują o tym przede wszystkim posłowie Porozumienia i jeśli przeciw będzie ich więcej, niż pięciu to wtedy możemy zapomnieć o głosowaniu korespondencyjnym. Wtedy wszystko spocznie w rękach większości parlamentarnej, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Czy zdecydują się na tradycyjne wybory 10. maja? Czy jednak termin ten przesuną na tydzień później lub 23. maja? W mojej ocenie i wszystkich partii opozycyjnych te wybory powinny być przeprowadzone dopiero wtedy, kiedy będziemy bezpieczni epidemicznie, a Polacy będą zdecydowani, żeby zagłosować. By tak się stało musi wrócić normalność, Dzisiaj tylko Prawo i Sprawiedliwość oraz Andrzej Duda myślą o wyborach, a reszta ludzi, która nie zajmuje się zawodowo polityką myśli o czymś zupełnie innym - twierdzi poseł PSL.

 

Postanowiliśmy sprawdzić co na temat przeprowadzenia wyborów w majowym terminie myślą właśnie zwyczajni obywatele, niezaangażowani w codzienne spory polityczne. Posłuchajcie co mieli do powiedzenia w tej sprawie mieszkańcy Piotrkowa. 

 

 

Nad ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego wciąż trwają prace w Senacie, które muszą zakończyć się do 6. maja. Następnie ponownie trafi ona do Sejmu, który na posiedzeniu w dniach 6. - 7. maja będzie głosował w sprawie jej przyjęcia lub odrzucenia i dopiero wtedy dowiemy się kiedy i jak zagłosujemy. Kluczowe będzie stanowisko formacji byłego wicepremiera Jarosława Gowina, czyli Porozumienia, które liczy 18 posłów. Jeśli pięciu lub więcej z nich będzie przeciwnych ustawie to znajdzie się ona w koszu. Natomiast jeżeli zagłosują razem z PiS za jej przyjęciem to trafi na biurko Prezydenta. Po jej ewentualnym podpisaniu przez Andrzeja Dudę, powszechne głosowanie korespondencyjne stanie się rzeczywistością. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (50)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
97-300 97-300ranga02.05.2020 12:02

Jak to co? 10 maja wybory,kto nie chce głosować siedzi w domu ale 90% wyborców spełni swój obywatelski obowiązek.Demokracja.

2122


burok z piotrkowa burok z piotrkowaranga03.05.2020 13:12

Dlaczego nie ukazał sie mój komentarz na temat pakietów wyborczych,składanych w piotrkowskiej firmie,w której wykryto koronawirusa ?
Dlaczego nie są informowanie ci,którzy mają pragnienie głosować i mogą być bezpośrednio zakażeni,biorąc w ręce ów pakiet !!!
Dlaczego moje komentarze się nie ukazują,pomimo konta rejestrowanego ?
Czy tu obowiązują zasady,które sami wprowadziliście ?

50


janosik ~janosik (Gość)02.05.2020 12:30

90% to na ten kabaret ma wyrypane,ale dobrze niech sobie wygra Pis przynajmniej nie będą mogli zgonić na opozycję ,że do takiej ruiny gospodarkę doprowadzili.Ja przeczekam te pa re lat ,ale przeciętniakowi za pensje 3000zł netto to współczuje życia w tych czasach jakie własnie po woli nadchodzą.

109


97-300 97-300ranga03.05.2020 14:49

Trąbienie przez MK-B i jej pomagierów (na salonie również) o bojkocie tych wyborów jest ściemą. Oni jeden drugiego na noszach poniosą do tych wyborów. Będą straszyć śmiercią od kopert. Ale sami je wezmą i zagłosują. Jeśli ich kandydatka zdobędzie drugie miejsce to natychmiast narracja się zmieni, z „nielegalnych wyborów” na „taka była wola suwerena”.Teraz wstrzykują jad uśpienia. Szatańskie podszepty: „nie głosuj, nie ma potrzeby, Duda i tak wygra w pierwszej turze, zostań w domu”. A sami jak jeden mąż pójdą głosować.

23


RMF FM ~RMF FM (Gość)03.05.2020 17:30

Wybory jednak nie w maju? RMF: 12 posłów Porozumienia przeciw głosowaniu korespondencyjnemu

10


gość ~gość (Gość)03.05.2020 16:19

Zarzucali Komorowskiemu że jest notariuszem rządu ale Duda okazał się jeszcze wydajniejszym długopisem niż on.

30


gość ~gość (Gość)02.05.2020 18:51

Andrzej Duda moim prezydentem!!!

914


gość ~gość (Gość)03.05.2020 08:45

Najnowsze dane z Piotrkowa mówią o 5 chorych A oni i tak w izolacji kontrolowanej. Panika ludziom mózgi roztapia. Ja idę glosowac

16


gość ~gość (Gość)02.05.2020 16:37

Będę głosować na Prezydenta Andrzeja Dude

1418


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)02.05.2020 22:54

Demokrata, w zakładce komentatora 97-300, dokładnie opisuje, jak będą wyglądały wybory korespondencyjne w Polsce. Widać, że gostek jest blisko korytka, bo opisuje dokładnie, jak będzie wyglądał zestaw wyborczy i jak z nim należy postępować. Napisał również o komisjach wyborczyczych, których nie ma, ale nic nie napisał o mężach zaufania, których też nie ma. Nie napisał również o niezależnych obserwatorach tych psudo wyborów, których z wiadomych względów też nie ma. Stąd wnioskuję, że Korea Północna jest dla Polski wzorem demokracji, a Kim Dzong Un jest wzorem do naśladowania dla obecnych elit politycznych. Z partynym pozdowieniem, dyrdymał

53


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat