Cały cykl wystaw. W tym roku dwie szczególne wystawy bliskie piotrkowianom. Pierwsza - w rocznicę śmierci Piotr Makowskiego, artysty, który m.in. założył Piotrkowskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków. Wystawa będzie poświęcona właśnie jemu. Do tego wydany zostanie album, który przygotowała jego matka.
Jesienią wystawa Franciszka Gnypa - artysty już nieżyjącego, właściwie pierwszego profesjonalnego artysty mieszkającego w Piotrkowie. Postać niezwykle barwna, interesująca. Chcemy go przypomnieć, pokazać jego bardzo charakterystyczne obrazy.
W tym roku odbędzie się II Biennale Sztuki. Impreza, która 2 lata temu wyszła rewelacyjnie, w związku z czym liczymy, że w tym roku będzie jeszcze lepsza. To główna impreza, która skupia uwagę w Ośrodku (szczegóły na stronie internetowej ODA).
14 lutego w Dzień Zakochanych w Sztuce - uruchamiamy Kino ODA – nowy projekt. Będziemy pokazywać interesujące filmy o artystach albo filmy artystów. Mamy umowę z Wyższą Szkołą Filmową w Łodzi, która będzie dostarczać nam zestawy, np. etiudy znanych reżyserów, które powstawały jeszcze w szkole. To może być interesujące, zobaczyć, co robili Pasikowski czy Kieślowski, kiedy studiowali. Zaczynamy filmem wyjątkowym, który wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie, filmem o Marinie Abramovic – artystce performerce. Ten obraz rozpocznie cały projekt. 14 lutego o godz. 19.00 w Galerii ODA przy Dąbrowskiego 5.
W lutym wystawa poświęcona książce artystycznej.
W marcu wystawa dwóch kobiet - matki i córki. Mama jest rektorem ASP w Łodzi, pierwszą kobietą na takim stanowisku w uczelni artystycznej, do tego jest doskonałą graficzką.
Oczywiście będą Interakcje, które organizuje nie Ośrodek Działań Artystycznych, a Galeria OFF. ODA jest współorganizatorem. Będzie to 15. edycja, w związku z tym jubileuszowa i wyjątkowa. Zbiegnie się kilka różnych jubileuszy zasłużonych artystów, np. Jan Świdziński, który jest od samego początku patronem Interakcji, kończy 90 lat. Festiwal organizujemy wspólnie z ASP w Krakowie. W Krakowie właśnie odbędą się duże wystawy. A w Piotrkowie będziemy robić rauty, bankiety... Zapraszamy kuratorów i artystów, którzy w poprzednich latach byli na Festiwalu. Poprosiliśmy ich o przygotowanie 10-minutowych performance'ów jubileuszowych. Festiwalowi będzie też towarzyszyła konferencja poświęcona problemom performatywności w sztuce, dalszego rozwoju tej sztuki; młodym, którzy dopiero zaczynają, na ile korzystają z tradycji, na ile są nowatorscy. O sztuce warto przecież dyskutować.
pytał "Tydzień Trybunalski"