2012 w Bełchatowie i powiecie bełchatowskim

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 31 grudnia 20120
Podsumowanie roku.

Zatrzęsła się ziemia

Niemal 4 stopnie w skali Richtera miały wstrząsy sejsmiczne, jakie zanotowano w kwietniu w Bełchatowie, a dokładnie na terenie odkrywki, w rejonie miejscowości Żłobnica. Sejsmografy zanotowały wstrząsy dokładnie o 9:33. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów pracowała bez przerwy, a wstrząs na szczęście nie spowodował żadnego zagrożenia bezpieczeństwa w kopalni. Normalnie pracowała także pobliska elektrownia. Trzęsienie było odczuwalne na wyższych piętrach, trwało kilka sekund, a pytani przez nas bełchatowianie, porównali je do turbulencji w samolocie.

Polska podzielona jest na dziewięć rejonów sejsmicznych. Region piotrkowsko-bełchatowski znajduje się w rejonie II, czyli w Strefie Teisseyre’a-Tornquista (tj. Góry Świętokrzyskie, Podlasie i okolice Płocka). Najstarszy znany wstrząs, o intensywności aż 6 stopni w skali Richtera, wystąpił 20.11.1926 r. na południe od Piotrkowa Trybunalskiego. Wtedy to na okolicznych polach powstały szczeliny o około jednocalowej szerokości.

Ponad 1200 rodzin w programie “Rodzina 3+”

To jedyna tego typu rodzinna karta w regionie. Pozwala wielodzietnym rodzinom na korzystanie z wielu zniżek w instytucjach miejskich, ale i nie tylko. Wprowadzenie “Bełchatowskiej Karty Rodzina 3+” prezydent Miasta Marek Chrzanowski zapowiadał w kampanii wyborczej. Teraz udało się ją wreszcie wcielić w życie.

Pokazali prezydentowi żółtą kartkę

W kwietniu grupa niezadowolonych mieszkańców Bełchatowa przed magistratem wyrażała niechęć do władz miasta. Organizatorzy zapowiadali w prawdzie przybycie nawet pół tysiąca osób, ale na placu Narutowicza zebrało się kilkudziesięciu bełchatowian. Manifestanci protestowali między innymi przeciwko polityce antyrodzinnej prezydenta, podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej czy likwidacji stołówek szkolnych.

Zamieszanie wokół ośrodka w Łękawie

Sporo mówiło się w mijającym roku o przekształceniu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łękawie. Przypomnijmy, Rada Powiatu w Bełchatowie podjęła w maju uchwałę o likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łękawie z dniem 1 września 2012 r. Wojewoda łódzki stwierdził nieważność uchwały, zarzucając Radzie Powiatu naruszenie przepisów prawa przy jej podejmowaniu polegające na niedopełnieniu obowiązku konsultacji uchwały z Forum Związków Zawodowych oraz niepoinformowaniu rodziców wychowanków o likwidacji placówki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił w całości rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego, które wstrzymało likwidację Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łękawie i przekazał je do ponownego rozpatrzenia. Sąd uznał wszystkie racje Rady Powiatu w Bełchatowie zawarte w skardze na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Samorząd powiatu czeka obecnie na uzasadnienie wyroku. Zdaniem Rady Powiatu przepisy nie zostały naruszone, a procedura konsultacyjna i informacyjna została dochowana. U podstaw decyzji o zaskarżeniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody łódzkiego leży także opinia, iż wojewoda niedokładnie ocenił materiały dowodowe dotyczące konsultacji unieważnionej uchwały. Zdaniem Rady Powiatu, wszystkie procedury zostały dochowane.

Spłonął pomnik przyrody

900-letni dąb zwany “Cygańskim” lub “Cyganem”, pomnik przyrody rosnący na terenie gminy Kluki, spłonął pod koniec sierpnia, najprawdopodobniej w wyniku podpalenia.
W gaszeniu pożaru drzewa i hektara pobliskiego poszycia leśnego brały udział dwie jednostki straży pożarnej: JRG Bełchatów i OSP Kluki. Powalone, spalone drzewo oglądali na miejscu Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski i Stanisław Krasoń, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Starosta zdecydował o przyznaniu nagrody rzeczowej o wartości tysiąca złotych za informacje mogące się przyczynić do ustalenia sprawcy bądź sprawców podpalenia Dębu Cygańskiego.

Kulturalne wydarzenie roku – Kolory Polski

To było bez wątpienia największe wydarzenie kulturalne w ponadsześćsetletniej historii Bełchatowa. Pierwotnie koncert, o którym mowa, miał odbyć się w wyrobisku kopalni, ale organizatorzy zdecydowali, że jednak odbędzie się na Słoku. Wystarczy, że napiszemy, iż w Bełchatowie wystąpiła największa polska śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska wraz z pełną, ponad 100-osobową orkiestrą symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, a także, że z koncertem związany jest Stanisław Syrewicz – jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Dodatkowo podczas koncertu wystąpiła Ewa Konstancja Bułhak, Janusz Radek oraz Zespół Krzysztofa Herdzina. Wydarzenie muzyczne, o którym mowa, to koncert finałowy 13. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”. W sumie, przez całe wakacje odbyło się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów Festiwalu.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat