Advertisement

Poznaliśmy zasłużonych dla Wolborza

ePiotrkow Sobota, 28 stycznia 2017411610
Profesor Maria Wichowa otrzymała tytuł Honorowy Obywatel Wolborza, a poetka Krystyna Wieczorek została Zasłużonym Mieszkańcem Gminy Wolbórz. W piatkowy wieczór salę Wolborskiego Centrum Kultury pękała w szwach. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zaprosił bowiem mieszkańców miasta i gminy na Koncert Noworoczny.
fot.UM w Wolborzu fot.UM w Wolborzu

W trakcie koncertu wręczone zostały dwa tytuły. 
Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza Rada Miejska przyznała tytuł Honorowego Obywatela Wolborza prof. dr hab. Marii Wichowej. Wniosek o nadanie tytułu przedstawił zebranym w imieniu wnioskodawcy Zenon Puchała z-ca przewodniczącego SPW.
Z kolei na wniosek burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa Rada Miejska przyznała tytuł Zasłużony dla Gminy Wolbórz poetce i pisarce Krystynie Wieczorek. 

W trakcie koncertu burmistrz podsumował dwa lata funkcjonowania samorządu i przedstawił plany inwestycyjne na rok 2017, rekordowy pod względem nakładów na inwestycje, które wynoszą w tegorocznym budżecie prawie 22 % czyli ponad 7,5 mln zł. 


Profesor Maria Wichowa jest osobą, która darzy Wolbórz i jego mieszkańców wielką sympatią. W swojej pracy naukowej i dydaktycznej promuje nasze miasto wśród innych miast województwa łódzkiego i w całym kraju. Szczególną pozycję w badaniach naukowych Pani Profesor zajmuje postać Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wielkiego wolborzanina. Dokonania największego pisarza politycznego doby renesansu wzbudzają w Nominowanej głęboki szacunek i uznanie. Bliska Jej sercu jest także „mała ojczyzna” Modrzewskiego, czyli miasto i gmina Wolbórz, mieszkańcy, ich historia i współczesne osiągnięcia. Od blisko 20 lat Pani Maria Wichowa służy radą i pomocą, owocnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wolborza szczególnie przy organizowaniu ważnych w historii miasta obchodów rocznicowych w tym: 
500 rocznicy urodzin największego pisarza politycznego doby renesansu Andrzeja Frycza Modrzewskiego i 40-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2003 r.,
45-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2008 r.,
600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w 2010 r.,
50-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2013 r.,
950-lecia miasta Wolborza w 2015 r.

Inicjuje także wizyty grup studentów w Wolborzu, które mają na celu poznanie historii miasta i dokonujących się zmian w infrastrukturze naszej „małej ojczyzny”.  Jest organizatorką konferencji naukowych, a następnie skutecznie doprowadza do wydania drukiem materiałów z tychże konferencji. Zaznaczyć należy, iż działania te nie mają podłoża komercyjnego. Wypływają z potrzeby udostępniania wiedzy i szczerej sympatii do wolborzan, miasta i gminy Wolbórz. 


Krystyna Wieczorek w swojej bogatej twórczości literackiej z ogromnym pietyzmem pielęgnuje regionalny dorobek kulturalno-obyczajowy ziemi wolborskiej. Dużą popularność przyniosły autorce utwory prozatorskie, przede wszystkim saga młynarska "Młyn na Stawkach", którą wysoko ocenili nie tylko recenzenci, ale również historycy i etnografowie, ponieważ utrwala historię ziemi wolborskiej oraz obyczaje i obrzędy minionych generacji.  Wszystkie wydane dotychczas książki pani Wieczorek są cennym źródłem wiedzy i informacji o obyczajach, obrzędach, kulturze i historii regionu wolborskiego. Autorka, jako jedna z nielicznych, utrwala lokalne zwyczaje zachowując je w pamięci dla potomnych. 

Krystyna Wieczorek jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Została doceniona jako popularyzatorka kultury i tradycji swojego regionu, za co odznaczono ją "Orderem Serca - Matkom Wsi" (2002) oraz "Medalem za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa" (2004). Działalność pisarki doceniły ponadto władze lokalne i państwowe. Nagradzały ją władze powiatu piotrkowskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadając jej prestiżową Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2012 roku pisarka otrzymała za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej prestiżową nagrodą Superekslibrisu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nieoceniony jest również jej wkład w promocję gminy Wolbórz.

Dwie nagrodzone panie, bohaterki wieczoru złożyły okolicznościowe wpisy do ksiąg pamiątkowych. Wszyscy zaproszeni goście wznieśli, w sali lustrzanej WCK, okolicznościowy toast. Było mnóstwo życzeń, gratulacji i kwiatów. 

Koncert Noworoczny poprowadziła Kamila Dubilas-Boroń, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury. 


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

loli ~loli (Gość)04.02.2017 23:16

. Nareszcie bardzo fajna impreza. Dobrze , że Pani Krystyna została nagrodzona i jak to powiedziała brakowało jej tej nagrody, kwartet bardzo pięknie grający . Wszystko było przekazywane na żywo przez internet. Ciekawe dlaczego nie puszczono na żywo Pana Burmistrza no jak zwykle niewypał. Czyżby Doradca zawinił.

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)03.02.2017 08:17

@Anty.... bo właśnie o to chodzi. A swohą drogą widzę, że prawda cię boli

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)01.02.2017 04:48

Za to ty Anty... masz wiele do powiedzenia w temacie. A to wiele w twoim wydaniu to NIC więc żegnaj albo jak wolisz, spadaj

02


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)31.01.2017 20:08

Nie moje małpy, nie mój cyrk

13


? ~? (Gość)30.01.2017 10:36

Poetka Krystyna Wieczorek?...

20


Soltys ~Soltys (Gość)29.01.2017 11:32

To fakt, impreza bardzo profesjonalnie przygotowana, koncert filharmoniczny przepiękny. Widać nawet w Wolborzu da sie zrobić wydarzenie z pełna klasą.

52


Wolborzanin ~Wolborzanin (Gość)28.01.2017 17:04

Byłem na koncercie. Cudowne wydarzenie kulturalne. powiedziałbym że tak profesjonalnie zorganizowanej imprezy nie powstydziły by się miasta wojewódzkie. Tak trzymać Wolborzanie. Kultura wreszcie stanęła na nogi.

72


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat