Komendant KMP Policji w Piotrkowie insp. Piotr Nowicki

Szanowni Państwo. Bardzo dziękuję za każdy nadesłany cenny sygnał, który miał wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, przesłany za pośrednictwem platformy wymiany informacji na portalu epiotrkow. Od początku września 2016 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonuje mobilne narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec naszego miasta i powiatu może wpływać na bezpieczeństwo w najbliższej sobie okolicy. Z uwagi na powyższe platforma wymiany informacji zostaje wyłączona. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaangażowanie.

Komendant Miejski Policji
w Piotrkowie Trybunalskim
insp. Piotr Nowicki


Wskaż Komendantowi miejsca niebezpieczne i zagrożenia w swoim otoczeniu

Pytanie zadał: Lesław Mazurowski 10.04.2015
Witam, od ok. 20 lat nie mieszkam w Polsce. Przyjeżdżając do Polski chcę zachować prawo o ruchu drogowym. Mam więc pytanie w tej kwestii wypływające z połączenia mojej specyficznej sytuacji z obowiązującym prawem o ruchu drogowym w Polsce. Będąc w Polsce przewożę często w swoim samochodzie mamę (67 l.) chorą od ok. 10 lat na Alzheimera. Bywa, że dochodzi do konfliktu między jej prawami, jako osoby upośledzonej w stopniu znacznym a prawem o ruchu drogowym. Na przykład muszę natychmiast zatrzymać pojazd w miejscu do do tego niedozwolonym albo z powodu nagłego zdarzenia związanego z chorobą mamy nie mogę kontynuować jazdy. Przykładów może być dużo. Moje pytanie brzmi, kiedy mogę liczyć na ochronę prawną z tytułu Art. 16 ustawy kodeksu wykroczeń? Czy zachowując prawidłową hierarchię ważności zagrożenia mogę postępować wbrew niektórym przepisom chroniąc dobro wyższe? Jak jest wykładnia Art. 16 ustawy kodeksu wykroczeń? Dziękuję
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 02.06.2015
W odpowiedzi na pytanie dotyczące art. 16 Ustawy Kodeks Wykroczeń informuję, że nie popełnia wykroczenia ten kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem ( w Pani przypadku mamy do czynienia z ochroną życia i zdrowia) jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia oczywiście większej wartości. Należy jednak pamiętać w przypadku np. nagłego zatrzymania o zasadzie bezpieczeństwa, aby nie narazić na zagrożenie siebie lub innych uczestników ruchu. Ponadto przy zasadzie wyższej konieczności musimy pamiętać, żeby nie narazić na bezpośrednie zagrożenie innych uczestników ruchu drogowego. Myślę, że w przypadku nagłego zatrzymania w miejscu zabronionym musimy zachować się odpowiednio tj. oznaczyć zatrzymany pojazd np. światła awaryjne i trójkąt ostrzegawczy.
Pytanie zadał: Darek 04.04.2015
Panie komendancie. Ul. Wojska Polskiego jest w remoncie i z każdej strony są ustawione znaki zakazu ruchu. Niestety są godziny ze jest taki ruch ze nie można przejść na drugą stronę ulicy (i nie mam na myśli pojazdów mieszkancow). Co na to Pan i pańskie służby?
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 25.05.2015
Działania w tym zakresie były podejmowane przez Komendę Miejską Policji w Piotrkowie Trybunalskim. Niestety kultura jazdy jak i znajomość przepisów ruchu drogowego wciąż pozostawia wiele do życzenia, często na zmianę postaw nie wpływa nawet represja wynikająca z egzekwowania prawa chociażby zakazu ruchu. Wiele pracy przed wszystkimi ale najwięcej przed uczestnikami ruchu.
Pytanie zadał: Jacek 31.03.2015
Kiedy policjant może pouczyć a kiedy musi wypisać mandat np. za przechodzenie w miejscu niedozwolonym? Proszę o bardzo merytoryczną odpowiedź.
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 14.04.2015
Odsyłam do lektury przepisów określonych w art. 97 § 1 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2001 Nr 106 poz. 1148) oraz art. 41 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12 poz. 114). Jednocześnie przypominam, że forum nie służy do interpretacji czy też wykładni prawa lecz zgodnie ze swoim przeznaczeniem do wskazywania i określania zagrożeń, nieprawidłowości, patologii, miejsc niebezpiecznych i zjawisk, które bezpośrednio wpływają na poziom bezpieczeństwa w bezpośrednim Państwa otoczeniu.
Pytanie zadał: Piotrkowianin 87 24.03.2015
Witam Panie Komendancie, zwracam się z prośbą o pomoc przy rozwiązaniu problemu aut parkujących nagminnie na poboczu ulicy Próchnika (przy zjezdzie w ulicę Ciepłą). Auta tam parkujące (czesto ciezarowki firmy HAK), znacznie utrudniaja widocznosc dla aut wyjezdzajacych z ulicy Cieplej w ulice Prochnika. Czasami trzeba wyjechac na polowe ulicy Prochnika zeby upewnic sie ze nic nie jedzie. Jest to bardzo ryzykowne oraz potencjalnie niebezpieczne. Z gory dziekuje za odpowiedz.
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 07.04.2015
Zleciłem już sprawdzenie wskazanego miejsca pod kątem obowiązujacej tam organizacji ruchu drogowego (w tym także infrastruktury). Jeżeli ujawnione tam zagrożenia będą wynikały z łamania przepisów to zlecę stosowne zadania funkcjonariuszom by systematycznie podejmowali działania ukierunkowane na przywrócenie ładu i minimalizację zagrożeń. W przypadku ujawnienia zagrożeń wynikajacych ze złych lub niedostatecznych rozwiązań infrastruktury Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim złoży stosowny wniosek do zarządcy drogi o podjęcie adekwatnych kroków. Bardzo dziękuję za sygnał i partycypację w dbałość o bezpieczeństwo w najbliuższym otoczeniu.
Pytanie zadał: Piotrkowianin 87 24.03.2015
Witam, mam pytanie o auta, które notorycznie parkują w alejach Armii Krajowej obok wejścia do III LO (dokładnie naprzeciwko Komendy Policji w Piotrkowie). Jeżdżę tamtedy codziennie i auta zaparkowane na pasie ruchu, powodują niebezpieczeństwo oraz wyłączają praktycznie jeden pas z trzypasmowej drogi. Czy nie możecie Państwo coś z tym zrobić? Dodam ze te auta w znacznej wieksosci nie zatrzymuja sie tam na pare minut, ale stoja po pare godzin. Z gory dziekuje za odpowiedz oraz interwencje.
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 14.04.2015
Na podstawie art. 49 ust. 1pkt 1 i 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym, zabrania się zatrzymywania i postoju pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych oraz jeżeli znaki pionowe wskazują na zakaz zatrzymywania i postoju. Jeżeli kierujący nie stosują się do powyższego to popełniają wykroczenie. Na wysokości III LO brak jest znaku pionowego B-36 (zakaz zatrzymywania) i b-35 (zakaz postoju). W związku z tym kierujący mogą zatrzymywać się i parkować pojazdy. Ponadto jest to droga jednokierunkowa i odległość 10 m za przejściem dla pieszych nie obowiązuje.
Pytanie zadał: rzecznik 22.03.2015
Witam, przeglądając stronę komendy i zakładkę osoby poszukiwane zauważyłem, że jedną z osób poszukiwanych jest kobieta ale zdjęcie, które znajduje się nad danymi osoby to zdjęcie mężczyzny... Troszkę wstyd
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 07.04.2015
Niestety powyższa sytuacja miała miejsce.
Pytanie zadał: kamil 21.03.2015
Czy wyjazd z ulicy wojska polskiego (z obecnie remontowanego odcinka) dalej traktuje sie jako droge z pierwszenstwem czy jako wyjazd z drogi gruntowej? Pytam poniewaz skrecajac z ulicy pow w woj polskiego za ustawionymi barierkami czesto parkuja samochody i widocznosc nadjezdzajacych z prawej strony aut jest w znacznym stopniu ograniczona zeby nie powiedziec zerowa...
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 14.04.2015
Wyjazd z remontowanego odcinka ul. Wojska Polskiego jest traktowany jako droga podporządkowana i kierujący winni ustąpić pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów wyjeżdżających z ul. POW
Pytanie zadał: rysiek 08.03.2015
witma panie komendancie co wydarzylo sie dnia 06,03,2015 w godz nocnych na ul garncarskiej bylo tyle policji sledczej zwyklej i chyba nawet antyterrorystyczna
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 25.05.2015
Proszę zapoznać się z komunikatem dotyczącym celu jakiemu służy portal.
Pytanie zadał: zapytanie 07.03.2015
Witam mam pytanie czy po ukończeniu administracji służb porządku publicznego licencjat można złożyć aplikację na stanowisko cywilne bądź pokrewne?
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 07.04.2015
Aplikację taką można złożyć zarówno na stanowisko pracownika Policji jak i funkcjonariusza. Po sprawdzeniu spełniania kryteriów określonych w ogłoszeniu naboru na stanowisko cywilne lub wymogach przyjęcia do służbyw Policji. Każdorazowo oferta zamieszczana jest w BIP KWP (odnośnie prawcownikia cywilnego) a informacje o kryteriach doboru do służby w Policji są na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w zakładce dobór.
Pytanie zadał: piotr 03.03.2015
Szanowny Panie Komendancie, czy można zrobić coś z pojazdami które zatrzymują się w sobotę i w niedziele przy giełdzie/ bazarze na pasie włączającym do ruchu tuż koło sklepu Aldi i stacji InterMarche? W te dniu ludzie urządzają tam sobie parking co uniemożliwia włączenie się do ruchu z pasa, który jest do tego przeznaczony?
odpowiedź Komendant KMP Policji w Piotrkowie Trybunalskim 02.06.2015
Na odprawach służbowych policjantom na bieżąco są przekazywane zadania związane z ujawnianiem wykroczeń w zakresie nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego min. przy giełdzie samochodowej. Za powyższe wykroczenia nakładane są mandaty karne. Ponowne popełnianie wykroczeń jest tylko i wyłącznie efektem lekceważenia przez kierujących przepisów prawa i decyzji funkcjonariuszy egzekwujących przestrzegania tychże przepisów. Niemniej jednak dziękuję za sygnał - polecę nasilenie czynności kontrolnych w tym rejonie w przywołanym okresie.
W dniu 03.11.2016 platforma kończy swoją działalność. Dziękujemy za zadane pytania!
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat