ZUS ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14. emerytury

PAPKraj Piątek, 24 września 20211
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreśla Zakład.
fot. pixabay.com / geralt fot. pixabay.com / geralt

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła podania danych, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy.

 

- Chciałbym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Jak dodaje, oszuści, podając się za pracownika ZUS, liczą na zaufanie seniora, by wyłudzić jego dane osobowe. "Dlatego uczulamy osoby starsze, aby były ostrożne w stosunku do osób, które kontaktują się z nimi telefonicznie" – podkreśla rzecznik Zakładu.

 

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

 

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

 

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ass ~ass (Gość)24.09.2021 23:11

Ciekawe, co grozi takiemu oszustowi, jeśli go nawet złapią??? Obawiam się, że niewiele... Gdyby za to groziła solidna chłosta, tak CHŁOSTA, tak, żeby taki złamanas nie miał przez tydzień na czym siedzieć, ani leżeć i musiał spać na stojaka, a na dodatek, gdyby wiedział, że w razie recydywy dostanie jeszcze bardziej, to by się zastanowił, a tak, to oni się śmieją z tego całego wymiaru sprawiedliwości. No, ale teraz prawa człowieka, standardy unijne, takie i siakie i w rezultacie cackamy się z bandziorami, zamiast ich zgnoić!

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat